Prejdite cez prechod v pohode

Prejdite cez prechod v pohode

Publikované: 02.11.2009

Zobrazenie: 0

Prechod alebo klimaktérium, tak sa hovorí obdobiu v živote ženy, keď dochádza k zníženiu tvorby hormónov vo vaječníkoch. Toto obdobie, ktoré trvá niekoľko rokov, sa obyčajne spája s rôznymi nepríjemnými príznakmi. Prechod však nie je choroba, hoci do mnohých vážnych ochorení môže vyústiť.

Žena prechádza počas svojho života rôznymi obdobiami v súvislosti so svojím hormonálnym stavom. Ideálne je plodné obdobie, keď pravidelne dochádza k ovulácii, organizmus produkuje ženské pohlavné hormóny - estrogén i progesterón - a ich striedanie navodzuje pravidelný menštruačný cyklus.

Estrogén navyše chráni pred rednutím kostí, pred srdcovo-cievnymi ochoreniami a mnohými ďalšími ťažkosťami. Už okolo štyridsiatky však dochádza ku skracovaniu prvej fázy menštruačného cyklu. Ovulácia (uvoľnenie zrelého vajíčka z vaječníka) sa posúva na obdobie tesnejšie po menštruácii, skončení krvácania a žena, ktorá sa dovtedy spoliehala na prirodzené metódy kontroly počatia, môže neplánovane otehotnieť. Považuje totiž z hľadiska možného otehotnenia za "bezpečné" dni, ktoré už "bezpečnými" nie sú.

 Tretina života s nedostatkom hormónov
Neskôr nastáva obdobie, keď už ovulácia nie je súčasťou každého menštruačného cyklu. Postupne začnú takéto "anovulačné" cykly prevažovať, a to sa prejavuje poruchami v menštruačnom krvácaní. Ženine vaječníky ešte stále môžu produkovať dostatok ženského pohlavného hormónu estrogénu, ale chýba progesterón, pretože to je hormón, ktorý vzniká z prasknutého folikulu pri dozrievaní a uvoľnení vajíčka.

Čiže len vtedy, ak má žena ovuláciu. Čo ženy nevedia, aj nedostatok progesterónu sa môže prejaviť návalmi horúčavy a potením. Tieto nepríjemné príznaky spôsobuje pred päťdesiatkou práve nepomer medzi hladinami estrogénu a progesterónu. Kým takáto žena pravidelne krváca, stačí jej v tomto období pred menopauzou, čiže počas "premenopauzy" podávať čisto progesterónové (gestagénové) hormonálne prípravky. Ak má ťažkosti. Nepotrebuje teda ešte náhradnú liečbu estrogénmi.

Menopauza je doslova posledné menštruačné krvácanie. To, ktorá menštruácia bola naozaj posledná, sa dá zistiť až spätne, čiže po roku, počas ktorého už žena nekrvácala. Ak mali vaječníky dievčatka pri narodení asi milión vajíčok, po menopauze už obsahujú len asi 5- až 10-tisíc folikulov, čiže dutiniek vo vaječníku, v ktorých za iných okolností dozrievalo vajíčko. Teraz však už nie sú reakcieschopné, a tým strácajú aj schopnosť tvorby hormónov, ich činnosť vyhasne. Na Slovensku je priemerný vek poslednej menštruácie 50 - 52 rokov a ženy sa dožívajú takmer osemdesiatky. Žena vlastne tretinu svojho života prežije s nedostatkom ženských pohlavných hormónov.

Hormonálna substitučná liečba
V minulosti ženy nepociťovali problémy súvisiace s menopauzou až v takej miere. Častejšie boli tehotné, medzi tehotenstvami dlho dojčili, čiže mali vysoké hladiny ženských pohlavných hormónov. Dnes sú mnohé v období najproblematickejších hormonálnych výkyvov na vrchole kariéry. Okrem toho dnes ženy dobiehajú mužov vo fajčení, v pití, strese i prejedaní sa. Keďže po menopauze odpadá aj prirodzená ochrana ženského organizmu pred srdcovo-cievnymi ochoreniami v podobe spomínaného estrogénu, dnešné ženy dobiehajú mužov aj v diagnózach ako ischemická choroba srdca a jej akútna forma - infarkt.

 "Od menopauzy sa znižuje aj obsah minerálov kostry asi o 15 percent za desaťročie," tvrdí gynekológ MUDr. Juraj Čierny v Bedekri zdravia. Aj tu sú na vine chýbajúce ženské pohlavné hormóny, preto treba o to viac dbať na pohyb a dostatočný príjem vápnika v strave.

 Problémy počas klimaktéria, tzv. klimakterický syndróm, možno dnes riešiť rôznymi spôsobmi.

 Dôležité je prísť za svojím gynekológom - a podľa možnosti nie až s prvou poruchou cyklu súvisiacou s vekom. Lekár môže žene počas obdobia pred menopauzou i menopauzy po absolvovaní potrebných vyšetrení (napr. hormonálny profil, pečeňové testy, vyšetrenie prsníkov...) predpísať hormonálne prípravky - buď čisto estrogénové, gestagénové, alebo kombinované. Jestvujú vo forme tabliet, náplastí, gélu na kožu či injekcií. Dnes sa táto liečba nenasadzuje plošne, ale len ženám s klimakterickým syndrómom alebo vysokým rizikom rednutia kostí. Horná hranica užívania tzv. hormonálnej substitučnej liečby stanovená nie je, odporúča sa brať ju dovtedy, kým prínos prevyšuje riziká. A to musí zvážiť odborník.

 Niektoré ženy odmietajú alebo nemôžu užívať hormonálnu liečbu, také si môžu vybrať z doplnkov výživy v rámci tzv. prírodnej liečby - tzv. fytoestrogény. Niektoré látky obsiahnuté v rastlinách majú totiž účinky podobné ženským pohlavným hormónom. Najčastejšie sú vyrobené zo včelej kašičky, sóje, z ploštičníka či červenej ďateliny, niektoré obsahujú aj pridaný vápnik a vitamín D ako prevenciu rednutia kostí. Ich nevýhodou je to, že na ne neprispieva zdravotná poisťovňa.

Príznaky a následky menopauzy

Psychické: podráždenosť, nesústredenosť, poruchy pamäti, depresie, strata libida, nespavosť
Fyzické: návaly horúčavy, nočné potenie, únava a nedostatok energie, suchosť v pošve, bolesť počas súlože, ochabovanie prsníkov, zmeny v raste ochlpenia, atrofia močovo-pohlavného ústrojenstva a následný únik moču či častejšie močové infekcie, rednutie kostí, zvýšená hladina cholesterolu a postupujúca ateroskleróza

Viete, čo je...
Klimaktérium - niekoľko rokov trvajúce obdobie prechodovej fázy od plnej plodnosti ženy až po úplné vyhasnutie činnosti vaječníkov, doba medzi 45. až 60. rokom života. Klimaktérium môže priemerne trvať aj viac ako 10 rokov.
Menopauza - posledné menštruačné krvácanie.
Klimakterický syndróm - ťažkosti, ku ktorým môže dochádzať počas klimaktéria.