Potraviny bohaté na vitamín C môžu posilňovať zdravie tepien

Nová štúdia z Nórska potvrdila, že zvýšený prísun potravín bohatých na vitamín C môže znižovať riziko kôrnatenia ciev a tým chrániť pred ochorením srdca.

12.5.2009

V časopise Nutrition, Metabolism and Cardiovascular Diseases bolo uvedené, že výskumníci z Ulleval univerzity v Nórsku vydali správu, že zvýšený prísun vitamínu C a ovocia bol spojený s menšou progresiou zhrubnutia karotídy.

„Zdá sa, že zvýšený prísun vitamínu C a ovocia prispieva k menšej progresii hrubnutia stien krčných tepien,“ uviedla autorka Ingrid Ellingsen.

Táto štúdia sa zamerala na účastníkov intervenčnej štúdie Strava a omega-3 mastné kyseliny vo vzťahu k ateroskleróze (DOIT), ktorá predtým nepotvrdila vplyv omega-3 mastných kyselín na hrúbku tepnových stien. Trojročnej štúdie sa zúčastnilo 563 mužov priemerného veku 70 rokov, ktorí boli náhodne rozdelení do skupiny diétnej intervencie, do skupiny dostávajúcej omega-3 mastné kyseliny (MK), do skupiny s diétnou intervenciou a omega-3 MK alebo do skupiny nedostávajúcej nič.

U účastníkov skupiny s potravnou  intervenciou bola zistená menšia progresia v hrubnutí tepnovej steny karotídy než v kontrolnej skupine a výskumníci oznámili, že v tejto skupine bol vyšší prísun vitamínu C ako súčasť diétnej intervencie, pretože prijímali ovocie, zeleninu a bobuľoviny.

„Táto štúdia ukázala, že diétne zmeny môžu byť vhodné dokonca u mužov vyššieho veku,“ uviedli výskumníci.

Zdroj:
Nutrition, Metabolism and Cardiovascular Diseases; Volume 19, Issue 1, Pages 8-14
"Vitamin C consumption is associated with less progression in carotid intima media thickness in elderly men: A 3-year intervention study"

Authrors: I. Ellingsen, I. Seljeflot, H. Arnesen, S. Tonstad

Diskusia

Počet reakcií: 0

Buďte prvý, kto vloží svoj názor do diskusie.

Vstúpiť do diskusie

ShopRoka 2017   ShopRoka 2016