Walmark Žilina v roku 2003 s tržbami 977 miliónov korún

Publikované: 27.05.2004

Spoločnosť Walmark Žilina vznikla v decembri 1992 ako obchodná spoločnosť...

V roku 2003 dosiahol obrat skupiny Walmark 2,8 miliardy Kč (3,5 miliardy Sk), čím holding dosiahol medziročný nárast o 8,9 %. Slovenská pobočka Walmark Žilina dosiahla v roku 2003 tržby na úrovni 977 miliónov Sk, čo je  o 94 miliónov korún viac ako v roku 2002. Z toho tržby divízie potravín boli na úrovni 662 miliónov Sk a tržby divízie farmácie na úrovni 310 miliónov Sk.

Spoločnosť Walmark Žilina vznikla v decembri 1992 ako obchodná spoločnosť s dvoma divíziami: divíziou potravín, ktorá sa zaoberá distribúciou nealkoholických nápojov a divíziou farmácie, ktorá sa zaoberá distribúciou doplnkov výživy.

V septembri roku 2001 vznikla na Slovensku aj výrobná prevádzka Walmark Nápoje SR, v Kamenci pod Vtáčnikom. Tá v súčasnosti zamestnáva 105 pracovníkov a zabezpečuje výrobu nielen pre spoločnosť Walmark Žilina, ale aj pre materskú spoločnosť Walmark Třinec v Českej republike. V roku 2003 dosiahli tržby Walmark Nápoje SR výšku 544 miliónov Sk, čo je o 241 miliónov Sk viac ako v roku 2002.

Nápoje vyrábané na Slovensku sú určené hlavne pre slovenský trh a na export do Českej republiky. Výrobný závod v Kamenci pod Vtáčnikom má však potenciál dodávania nápojov pre celú oblasť strednej Európy,“ dodal v tejto súvislosti generálny riaditeľ spoločnosti Walmark Žilina Ing. Vladimír Kriško.

Divízia farmácie

V roku 2003 dosiahla tržby na úrovni 310 miliónov Sk, čo je medziročný nárast    o 8,4 % v porovnaní s rokom 2002. Divízia farmácie zamestnáva 72 pracovníkov a celkovo predáva viac ako 200 rôznych produktov. Walmark Žilina obsadil prostredníctvom svojej divízie farmácie, prvé miesto na trhu neregistrovaných OTC produktov (voľnopredajných produktov) s celkovým podielom na trhu 39 % (údaj IMS – information medical statistic). Dvoma hlavnými značkami sú značky Walmark a Nature´s Bounty, ktoré tvoria 92 % predaja tejto divízie.

V roku 2003 priniesol Walmark na trh novinku – GinkoPrim, ktorý má v súčasnosti  44-percentný podiel na trhu. Celkový podiel predaja značky Walmark v tabletách je asi 100 miliónov kusov, čo je nárast o 5,7 % v porovnaní s rokom 2002.

Od roku 2000 je v činnosti pre zákazníkov vernostný projekt „Klub Zdravia Walmark“, ktorý má v súčasnosti približne 90 tisíc členov. Nárast v počte členov predstavoval    31 % v porovnaní s rokom 2002. Motto Klubu: „Výhoda na Vašej strane“, je napĺňané niekoľkými benefitmi pre členov, pričom najväčší záujem je o program zasielania EAN kódov. V roku 2003 boli zaslané v celkovej hodnote 2,6 milióna „Walmark korún“ (WK).

„V minulom roku získal Walmark aj certifikát správnej výrobnej praxe, ktorý je podmienkou pre výrobu liečiv. Znamená to, že pri výrobe funguje trojfázová kontrola, a to kontrola vstupných surovín, kontrola počas výroby a výstupná kontrola. Zároveň majú všetky vstupy a výstupy pridelenú výrobnú šaržu, čiže je možné sledovať produkt od jeho výroby až po koncového zákazníka.“

„Našim dlhodobým cieľom je stať sa najväčším výrobcom doplnkov výživy v strednej Európe,“ dodal riaditeľ divízie farmácie Ing. Radim Mládenek.

Divízia potravín

V roku 2003 dosiahla tržby na úrovni 662 miliónov Sk, čo je medziročný nárast o  11,4 % v porovnaní s rokom 2002. Divízia potravín zamestnáva 56 pracovníkov a  celkovo predáva viac ako 76 rôznych druhov nealkoholických nápojov (z toho 52 výrobkov na ovocnom základe a 24 druhov sýtených limonád). V roku 2003 predal Walmark, prostredníctvom svojej divízie potravín 79,2 milióna litrov nealkoholických nápojov, čo je nárast o 14 % oproti roku 2002.

V kategórii džúsov je Walmark lídrom na trhu so svojím 19,2 % podielom. Značka Relax bola vyhodnotená ako najlepšia značka v kategórii džúsov v roku 2003 (prieskum GfK, september 2003).

V tomto roku dostal Walmark v apríli 2004 prvú cenu „Zlaté vajce Zväzu obchodu SR“ v kategórii najpraktickejší obal za džúsy značky Relax v obale TetraPrisma so skrutkovým uzáverom.