Multivitamíny a minerály pomáhajú mozgovej činnosti detí

Denné podávanie multivitamínov a minerálnych látok môže zlepšovať mozgové funkcie detí. To naznačujú  výsledky novej štúdie   britských a austrálskych vedcov. Zistilo sa, že dvanásť týždňov podávania  vitamínov a minerálov deťom  zvýšilo podľa výsledkov publikovaných v British Journal of Nutrition ich skóre pozornosti.

11.12.2008

 Do randomizovanej, dvojito zaslepenej, placebom kontrolovanej štúdie bolo zaradených  81 detí (priemerný vek 11 rokov). Účastníci boli náhodným výberom zaradení  na dvanásť týždňov  buď do skupiny užívajúcej  multivitamínový prípravok s minerálmi alebo do skupiny kontrolnej, užívajúcej placebo. Poznávacie schopnosti boli merané  pomocou batérie laboratórnych psychologických testov. Meranie sa robilo pred začatím štúdie,  po jednej a troch hodinách po užití prvej dávky a po uplynutí 12 týždňov.

Autori štúdie uvádzajú, že deti zo skupiny „vitamín/minerál“ boli oveľa presnejšie vo dvoch testoch pozornosti. Prvé náznaky zlepšenia boli prekvapivo zaznamenané už prvý deň, tri hodiny po podaní prvej dávky. Na druhej strane neboli spozorované účinky na náladu detí, doplňujú.

„Kombinácia vitamínov, minerálov a aminokyselín, obsiahnutých v prípravku podávanom v tejto štúdii nedovoľuje, aby zistené výsledky boli priradené účinku ktorejkoľvek zložky samostatne,“ napísali vedci. „Nasledujúce práce v tejto oblasti by mali preskúmať jednotlivé zložky oveľa podrobnejšie, možno so zameraním na pozornosť, zahŕňajúc ako akútne, tak dlhodobé vyhodnotenie,“ dodávajú.

 Zdroj: British Journal of Nutrition
November 2008, Volume 100, Pages 1086-1096, doi:10.1017/S0007114508959213
“Cognitive and mood effects in healthy children during 12 weeks' supplementation with multi-vitamin/minerals”
Authors: C.F. Haskell, A.B. Scholey, P.A. Jackson, J.M. Elliott, M.A. Defeyter, J. Greer, B.C. Robertson, T. Buchanan, B. Tiplady, D.O. Kennedy

Diskusia

Počet reakcií: 0

Buďte prvý, kto vloží svoj názor do diskusie.

Vstúpiť do diskusie

ShopRoka 2017   ShopRoka 2016

 

Vytlačiť


Walmark a.s., Spoločnosť je zapísaná v Obchodnom registri vedenom u Krajského súdu v Ostravě , oddíl B, vložka 2501, IČO: 00536016, DIČ: 4020078216
Informácie pre platbu kartou:
Podľa zákona o evidencii tržieb je predávajúci povinný vystaviť kupujúcemu účtenku. Zároveň je povinný zaevidovať prijatú tržbu u správcu dane online; v prípade technického výpadku potom najneskôr do 48 hodín.