Viete, ktorý doplnok stravy vám skutočne pomôže?

Viete, ktorý doplnok stravy vám skutočne pomôže?

Publikované: 14.10.2008

Zobrazenie: 0

Nasledujúcich 5 krokov vám pomôže poznať rozdiely medzi doplnkami stravy a odhalí, na čo sa opýtať vo vašej lekárni.

 Na prvý pohľad vyzerajú rovnako, ktorý z nich vám však skutočne pomôže? Odpoveď na túto otázku nájdete práve tu.

 

 

1. Ako výrobca garantuje, že vám prípravok skutočne pomôže?

 Aby doplnok stravy skutočne vášmu telu pomohol, musí splniť tri úlohy: musí obsahovať účinnú látku, musí jej obsahovať vhodné množstvo a látku musí byť vaše telo schopné vstrebať.

Výrobky, na ktoré sa dá spoľahnúť, prechádzajú tzv. meraním obsahu účinných látok. To zaručuje, že v prípravku dostávate skutočne také množstvo účinnej látky, ktoré výrobca garantuje. Walmark používa liekopisné metódy stanovenia účinných látok s validáciou priamo na daný produkt, vykonané na špeciálnych prístrojoch. Tým je zaručená správnosť a presnosť merania.

Veľkí výrobcovia dôsledne merajú v laboratóriách  aj rozpadavosť tabliet. Podľa štandardov  spoločnosti Walmark sa obaľovaná tableta musí v simulovanom žalúdočnom prostredí rozpadnúť do 30 minút, neobaľovaná tableta do 15 minút. Včasný rozpad tablety je nevyhnutným predpokladom pre to, aby sa účinné látky vstrebali do tela

2. Ako zistím, že dávka účinnej látky je vhodná práve pre mňa?

 

 

Aby výrobcovia doplnkov stravy určili vhodné množstvo účinnej látky, vychádzajú z nákladných vedeckých výskumov, klinických štúdií a poznatkov o tom, ktoré látky našej populácii chýbajú a ktoré látky je možné kombinovať, aby sa dosiahol požadovaný efekt.

Popri všeobecne známych klinických štúdiách, publikovaných v renomovaných odborných periodikách, robí Walmark aj vlastné klinické štúdie, ktoré hodnotia účinnosť a bezpečnosť jeho prípravkov.

3. Ako preveruje výrobcu suroviny?

Na výsledný produkt sa môžeme spoľahnúť len vtedy, ak je vyrobený z kvalitných surovín. Nekvalitné suroviny môžu obsahovať ťažké kovy alebo nežiaduce látky, ktoré nielenže nepomáhajú, ale navyše môžu spôsobovať alergie a iné zdravotné problémy.

Dôveryhodný výrobca doplnkov stravy teda nielen vyberá kvalitné suroviny u renomovaných dodávateľov, ale navyše ich pred použitím ešte laboratórne testuje. Určite by sa nemal spoliehať len na prehlásenie dodávateľa.

Výrobca Walmark napríklad kontroluje suroviny tzv. infračervenou analýzou. Test upozorní výrobcu na odchýlky v kvalite surovín. Tým je zabezpečená zhoda s presnou špecifikáciou výrobku.  Navyše, podstatnou časťou kontrolného procesu je vo Walmarku aj nadštandardná mikrobiologická kontrola. Tá garantuje, že obsah prípravku nie je kontaminovaný hubami, plesňami a patogénnymi baktériami ako napr.  Salmonella, Staphylococcus aureus či baktériami zo skupiny Enterobacteriaceae.

4. Ako je zaručená bezpečnosť prípravku?

Záruku bezpečnosti liekov či doplnkov stravy máme len vtedy, keď je obal výrobku dostatočne zabezpečený proti otvoreniu.

Pri výrobkoch Walmarku v plastových kontajneroch máte túto záruku hneď dvojitú. Chráni vás ako bezpečnostný uzáver, tak špeciálna fólia Siltec. Tá vám dáva istotu, že prípravok nemohol byť otvorený pred tým, ako sa dostal do vašich rúk.

Podobne musia byť chránené aj tablety v blistroch (hliníkovej fólii). Walmark napríklad vďaka meraniam nepriepustnosti blistrov garantuje, že nedôjde ku kontaminácii cudzorodými látkami.

5. Má výrobca „Certifikát GMP“?

Certifikát GMP sa udeľuje len výrobcom, ktorí dodržujú tzv. podmienky správnej výrobnej praxe. Starostlivosť o hotový prípravok začína ešte pred tým, ako sa východiskové suroviny použijú vo výrobnom závode. Predovšetkým ide o výber kvalitných a overených výrobcov farmakologicky účinných látok prevažne rastlinného pôvodu. Tieto extrakty, ktoré sa overujú vo vlastných laboratóriách, potom zaručujú účinok v súlade s textom uvádzaným na obale hotového výrobku. Starostlivosť, ktorá sa prípravku venuje v priebehu výroby, je rovnocenná s výrobou liečiv, ktorá je pod priebežnou kontrolou špecialistov – inšpektorov správnej výrobnej praxe (SÚKL Praha). Certifikát GMP je potvrdzujúcim dokladom, že daný výrobca spĺňa prísne kritéria uplatňované pri výrobe a kontrole liečiv.

Certifikát GMP inými slovami zaručuje, že doplnok stravy, ktorý ste si vybrali, nebol vyrobený v amatérskom prostredí, ale v starostlivo kontrolovaných výrobných podmienkach. Dodáva vám istotu, že produkt nie je nijako kontaminovaný. Walmark, najväčší výrobca doplnkov stravy v celej strednej a východnej Európe, je jednou z mála firiem, ktoré certifikátom GMP disponujú.