Kŕčové žily trápia takmer polovicu žien!

Kŕčové žily trápia takmer polovicu žien!

Publikované: 21.11.2007

Zobrazenie: 0

Možno i vy patríte k tým, ktorí denne pociťujú ťažobu v nohách, opuchy, pálenie, nočné kŕče či svrbenie. Mali by ste byť opatrní a váš problém liečiť. Podceňovanie prvotných príznakov, nestanovenie presnej príčiny problému a chybná liečba môžu viesť k zhoršeniu stavu.

Bolestivé nohy môžu totiž avizovať vážnejšie žilové ochorenie, napr. kŕčové žily, ktoré sú nielen z estetickej stránky problémom najmä u žien.

Boľavé a opuchnuté nohy dokážu poriadne skomplikovať život, spočiatku tento problém ignorujeme a po ustúpení nepríjemných príznakov mu už nevenujeme pozornosť. Toto štádium však môže byť prvým signálom chronického žilového ochorenia. Najčastejšie ide o kŕčové žily - ich príčiny môžu byť rôzne a presnú diagnózu je možné stanoviť jedine po podrobnom lekárskom vyšetrení. Argumenty typu „veď u nás ich majú v rodine všetci“ nie sú namieste. V mnohých prípadoch totiž je možné zbaviť nohy problémov súvisiacich s týmto ochorením. 

Rizikové skupiny

Pozor na nohy by si mali dávať špeciálne tí, ktorí patria do rizikových skupín. Ide o osoby s nedostatkom pohybu, ľudí s obezitou alebo dedičnými faktormi či s vyšším vekom. Nepriaznivo sa na vašich nohách môže podpísať aj fajčenie alebo užívanie antikoncepcie. Ochorenia prevažne vznikajú následkom poruchy cirkulácie krvi v cievnom systéme. Krv sa pôsobením tlaku a spätného toku v nohách hromadí, čo môže spôsobovať zápalové procesy vedúce až k patologickým zmenám ako sú kŕčové žily, kožné defekty alebo vznik vredov predkolenia. Ak sa teda u vás objavia prvé príznaky, napr. opuch, ťažoba v nohách, neváhajte a navštívte lekára. Vyšetrenie je bezbolestné a môže vám pomôcť zmierniť či liečiť bolestivé i nepríjemné estetické problémy.

LEKÁRA NAVŠTÍVTE:

  • ak pociťujete ťažobu, bolesť, opuch a tieto príznaky sa zhoršujú po dlhšom státí, ale zlepšia sa alebo vymiznú v pokoji alebo pri chôdzi
  • ak máte spomínané príznaky prevažne na konci dňa a miznú vám v ranných hodinách po nočnom odpočinku
  • ak zhoršenie pociťujete v teple (najmä letné mesiace, pri príliš horúcom kúpeli, podlahové kúrenie, odstraňovanie ochlpenia horúcim voskom), ale sú menej intenzívne pri nízkych teplotách
  • ak sa vám príznaky zhoršujú pred menštruáciou, alebo sa objavujú pri hormonálnej

KŔČOVÉ ŽILY - NAJČASTEJŠÍ PROBLÉM ŽIEN

Medzi ženami panuje názor, že vysoké podpätky spôsobujú kŕčové žily.  Nie je však pravda. Nie je opuch ako opuch a kŕčová žila ako kŕčová žila. Príčiny vzniku môžu byť rôzne a iba precízne vyšetrenie pomocou špeciálnych prístrojov ich dokáže odhaliť a následne určiť správnu diagnózu.

Príčinami vzniku môžu byť genetické predispozície, celodenné státie na nohách, hormonálne zmeny, ale aj poruchy štítnej žľazy a podobne. Nejde však len o estetický problém, ktorý ženy dovedie k lekárovi, ale môžu spôsobiť až chronickú žilovú nedostatočnosť či dokonca trombózu a vznik tzv. bercových vredov.

Zdroj: Nový Čas