Selén na rast a rozmnožovanie.

Nedostatok selénu v ľudskom tele môže viesť k rozvoju mnohých ochorení. Preto jedzte ryby, vajíčka, droždie, vnútornosti, bravčové mäso, mliečne výrobky, šošovicu.

21.11.2007

Bez selénu by ľudský organizmus nerástol a ľudia by sa nerozmnožovali, pečeň by neplnila svoju funkciu a netvorili by sa dôležité hormóny. Vedci nedávno zistili, že selén je nevyhnutný na tvorbu aktívnej formy hormónu štítnej žľazy, na zdravú pokožku a vlasy a na zachovanie normálneho zraku. Znižuje riziko infarktu a telo ho potrebuje i pri akútnych zápalových ochoreniach. Zvýšený príjem selénu môže znížiť riziko vzniku určitých typov rakoviny, ako napríklad hrubého čreva, prostaty alebo pľúc. Potrebná denná dávka je u mužov 75, u žien 60 mikrogramov. Nedostatok je zriedkavý, ale môže spôsobiť zastavenie rastu, oneskorený pohlavný vývoj a zníženú plodnosť.
Nadmerný prísun selénu je veľmi vzácny a nepredstavuje riziko, ale môže spôsobiť vypadávanie vlasov, depigmentáciu pokožky a únavu.

Markíza | 13.11.2007 | rubrika: Zdravie mix | strana: 62 | autor: Zlatica Beňová

Diskusia

Počet reakcií: 0

Buďte prvý, kto vloží svoj názor do diskusie.

Vstúpiť do diskusie

ShopRoka 2017   ShopRoka 2016