Zima sa blíži! Viete, ako podporiť imunitu?

Publikované: 10.01.2018

Pomôžte telu, aby sa ho nevľúdne počasie ani nedotklo

Je okolo vás stále viac ľudí, ktorých skolila chrípka alebo nachladnutie? Prinášame vám niekoľko praktických tipov, ako účinne, a pritom príjemne a jednoducho podporovať imunitu aj v chladných mesiacoch, keď sú na ňu kladené obzvlášť vysoké nároky.

Začnite deň teplými raňajkami. Napríklad ovsenou kašou s medom a orechmi, prípadne polievkou, ktorá vám zostala od večere. Ohrejte si kvalitný párok alebo si usmažte volské oko.

Jedzte to, čo vás zahreje

Mnoho ľudí siahne ráno do chladničky po jogurt. Tomu sa ale cez zimu radšej vyhnite. Vaše telo teraz potrebuje hlavne teplo. Preto by ste mali konzumovať čo najviac zahrievajúcich potravín, ktoré organizmus posilnia. K tomu prispievajú aj koreniny, ako  napríklad zázvor, klinčeky, kmín, koriander, kardamóm, bazalka, škorica, čierne korenie, rozmarín, oregano, paprika alebo muškátový oriešok.

Zaraďte koreňovú  zeleninu

Nezabudnite na pravidelný prísun ovocia a zeleniny, ktoré by mali byť ľahko tepelne upravené. Doprajte si hlavne jablká, hrušky, rakytník, cibuľu, čakanku, hlávkový a ružičkový kel, pór, bielu reďkovku, žeruchu, špenát, bielu a červenú kapustu, ďalej zeler, mrkvu, paštrnák, petržlen a červenú repu. Koreňová zelenina je priam ideálna, všetky cenné látky sa totiž v tomto čase zhromažďujú v koreňoch. Naopak, niektoré druhy sú  v zime nevhodné, pretože vnútorne ochladzujú (tropické ovocie, jahody, melón, hlávkový šalát, uhorky, rajčiny).

Rozhryzte strúčik cesnaku

Keď vás prepadne chrípka, nádcha alebo prechladnutie, je tento „malý poklad" na nezaplatenie. Obsahuje totiž viac ako 200 účinných látok, ktoré likvidujú škodlivé mikroorganizmy, posilňujú imunitu a pôsobia protizápalovo. Len čo pocítite, že na vás niečo lezie, rozhryzte jeden surový strúčik cesnaku (silné prírodné antibiotikum alicín sa uvoľňuje práve počas mechanického spracovania). Chce to síce trochu sebazaprenia, ale účinok je zaručený. Alebo si uvarte cesnačku, pridajte pár strúčikov do pečeného kurčaťa, zeleninového ratatouille či nátierky.

Natiahnite si teplé ponožky

Veľmi jednoduchý spôsob, ako v zime predchádzať chorobám, je nosiť teplé ponožky. V okrajových častiach tela je krvný obeh výrazne spomalený a veľmi často tak dochádza k rýchlemu ochladnutiu, čo má za následok vznik ochorení. Skvelým preventívnym prostriedkom je aj smiech, pri ktorom sa vyplavujú endorfíny – „hormóny šťastia", ktoré priaznivo pôsobia nielen na duševnú pohodu, ale aj fyzickú kondíciu. Nehovoriac o tom, že nejednu virózu chytíme často práve kvôli oslabenej psychike.

V spálni každý deň vetrajte

Suchý a príliš teplý vzduch imunite nesvedčí. Pokiaľ vyjdete z vyhriatej miestnosti von, kde je o pätnásť alebo dvadsať stupňov menej, vystavíte telo obrovskému teplotnému šoku. A odtiaľ je už len malý krôčik k nachladnutiu. Dýchanie prehriateho vzduchu navyše vysušuje nosnú sliznicu, ktorá je potom náchylnejšia na nákazu. Snažte sa preto, aby izbová teplota nepresahovala 22°C (v spálni ideálne 18°C) a pravidelne vetrajte. Na vykurovacie telesá môžete tiež umiestniť nádoby s vodou. Vzduch v miestnosti zvlhčia aj väčšie izbové rastliny.

Starajte sa o svoju imunitu

Echinacea purpurová obsahuje látky, ktoré majú schopnosť prispievať k fungovaniu imunitného systému. Ten chráni telo pred infekciami a zabezpečuje výrobu vhodných protilátok. Z koreňa echinacey si môžete vyrobiť domácu tinktúru: 100 g koreňa prelejete 500 ml čistého 60-percentného liehu a za občasného pretrepania nechajte v uzavretej nádobe pri izbovej teplote týždeň odstáť. Výluh prefiltrujte a užívajte ho lyžičku ráno nalačno. V lekárni alebo na e-shope zoženiete praktické výživové doplnky s extraktom z echinacey, ktoré sa jednoducho užívajú a často sú doplnené o ďalšie dôležité vitamíny či minerály, ktoré podporujú imunitný systém (vitamín A, B12, B6, C, D, zinok, selén atď.).