Ako predchádzať  lámavosti nechtov?

Ako predchádzať lámavosti nechtov?

Publikované: 18.03.2016

Trápia vás rozštiepené a lámavé nechty? Prečítajte si rady, ako lámavosti nechtov predchádzať a znova sa okoliu pochváľte krásne upravenými rukami.

Lámanie nechtov môže byť následkom celého radu ochorení alebo aj nesprávneho zaobchádzania. Zatiaľ čo niektorým ochoreniam sa skrátka vyhnúť nedá, na ochrane svojich nechtov zapracovať môžete.

Nenechajte si preto ujsť nasledujúce tipy, ktoré vám pomôžu predchádzať lámavosti nechtov.

Chráňte nechty, používajte rukavice

To najjednoduchšie, čo môžete pre svoje nechty urobiť, je chrániť ich. Najmä pokiaľ často pracujete so saponátmi alebo inými chemikáliami. Na rukavice však nezabúdajte ani pri bežnom domácom upratovaní  alebo pri umývaní riadu. Máčanie v teplej vode spolu so saponátom môže na vašich nechtoch napáchať skutočne veľké škody.

Selén a zinok pre zdravé nechty

Pre zdravie nechtov môžete využiť aj niektoré minerály, najčastejšie sa hovorí o zinku a seléne. Najviac zinku obsahujú morské ryby, kravské mlieko a žĺtky. Nájdete ho aj v chudom mäse a vnútornostiach. Vnútornosti sú tiež bohatým zdrojom selénu, rovnako tak morské ryby. Ako ďalšie potraviny môžeme uviesť vajcia, ovsené vločky alebo napríklad fazuľu.

Najviac selénu však obsahujú orechy. Dávajte si  ale pozor,  napríklad para orechy môžu obsahovať skutočne veľké množstvo selénu a ich nadmerná konzumácia môže spôsobiť predávkovanie.

Nemučte sa diétou, mučíte i nechty

Pokiaľ si chcete udržať pevné a zdravé nechty, vyvarujte sa jednostranných redukčných diét, pri ktorých je telo ochudobnené o celý rad živín, čo potom môžu odniesť práve nechty, a nielen tie. Ak, napríklad zo zdravotných dôvodov, redukčnú diétu proste držať musíte, odporúčame doplniť stravu výživovými doplnkami, ktoré vám zabezpečia prísun potrebných minerálov.