Artróza alebo ako spoznať opotrebované kĺby
13.04.2020

Artróza alebo ako spoznať opotrebované kĺby

Artróza, presnejšie osteoartróza, je považovaná za chorobu seniorov. Artróza sa však týka aj oveľa mladších pacientov, predovšetkým športovcov. Artróza môže postihnúť akýkoľvek kĺb, ale najčastejšie artrózou trpia bedrové a kolenné kĺby. Dôležitú úlohu hrá nielen vek, ale aj nadváha či preťažovanie kĺbov. Ak vás trápia bolesti kolien a bedier, máte problém ich ráno rozhýbať a ak sú vaše bolesti závislé od počasia, možno trpíte artrózou.

Oslávte s nami Svetový deň zdravia
07.04.2020

Oslávte s nami Svetový deň zdravia

„Zdravie nie je všetkým, ale bez zdravia je všetko ničím.“ Arthur Schopenhauer

Trombóza, strašiak ľudí po päťdesiatke
30.03.2020

Trombóza, strašiak ľudí po päťdesiatke

Sedavé zamestnanie či sedavý spôsob života, dlhé cesty autom či lietadlom a k tomu vek nad päťdesiat rokov. To sú hlavné rizikové faktory, ktoré ovplyvňujú vznik trombózy. Trombóza je zápalové žilové ochorenie postihujúce prevažne dolné končatiny. Jeho príznaky bývajú nenápadné, a preto sú často prehliadané. S liečbou by pacienti pritom otáľať nemali, pretože neliečená forma môže končiť smrťou.

Keď nám chýbajú vitamíny
21.03.2020

Keď nám chýbajú vitamíny

K tomu, aby ľudské telo mohlo fungovať tak, ako má, potrebuje vitamíny a minerály. Ak nám chýbajú vitamíny, ochorieme, pretože telo nie je schopné sa brániť všadeprítomným vírusom a baktériám. Nedostatok určitej skupiny vitamínov sa v organizme vždy prejaví. Z tohto dôvodu je nutné zaistiť telu dostatok vitamínov ešte pred tým, než budú chorobné zmeny viditeľné.

Problémy s kĺbmi a ochorenia pohybového aparátu
21.03.2020

Problémy s kĺbmi a ochorenia pohybového aparátu

Nemôžete vstať ráno z postele? Bolia vás kĺby pri bežných denných činnostiach? Bolesti kĺbov berte vážne, pretože môže ísť o príznak niektorého z ochorení kĺbov. Ktoré ochorenia môžu nepríjemné bolesti kĺbov spôsobovať? Je ich veľa, ale medzi tie najčastejšie patrí artróza, osteoporóza, reumatoidná artritída a Bechterevova choroba. Aj keď sa uvedené ochorenia týkajú kĺbov, príznaky majú rôzne. Aké sú typické príznaky najčastejších kĺbových ochorení sa dozviete v našom článku.

Nadmerné potenie dlaní
15.03.2020

Nadmerné potenie dlaní

Vlhké dlane nie sú len komplikáciou pri manuálnych činnostiach, ale sú nepríjemné hlavne v spoločenských situáciách. Spotené dlane nás väčšinou obťažujú v situáciách, v ktorých prežívame stres. Nadmerné potenie sa môže vyskytovať od narodenia, ale najčastejšie nastupuje až s dospievaním. V niektorých prípadoch samo odznie, niekedy je prítomné po celý život. Je možné potenie dlaní nejako obmedziť, aby sme sa vyhli trápnemu pocitu vždy, keď si máme s niekým potriasť rukou?

Jarný detox s rozumom
17.02.2020

Jarný detox s rozumom

Na začiatku jari sa na nás zo všetkých strán valia zaručené tipy, ako na jarnú detoxikáciu organizmu. Jarný detox v podobe prísnej diéty a hladovania organizmu v žiadnom prípade však neprospieva. Na to, aby sa človek cítil dobre, a to nielen na jar, stačí zdravé stravovanie, dostatok pohybu a odpočinku a dostatok životného optimizmu.