Bolesť v krku nás môže prekvapiť aj v lete
11.09.2019

Bolesť v krku nás môže prekvapiť aj v lete

Priviezli ste si z dovolenky bolesť v krku? Bolesť v krku nepatrí len k chladným mesiacom, ale môže nás prepadnúť aj v lete. Medzi najčastejšie príčiny patria ľadové nápoje, klimatizácia, chodenie v mokrých plavkách, teplotné výkyvy apod. Čo všetko sa ale za bolesťou v krku môže skrývať? My vám prinášame prehľad najčastejších ochorení, ktoré môžu byť s bolesťou v krku spojené.

Boreliózu je potrebné rozpoznať včas
09.09.2019

Boreliózu je potrebné rozpoznať včas

Lymská borelióza je ochorenie prenášané kliešťami. Príznaky choroby môžu byť rôzne, v závislosti na zdravotnom stave, kondícii a imunite každého človeka. Z tohto dôvodu je bohužiaľ niekedy ľahké prejavy choroby prehliadnuť. V porovnaní s kliešťovou encefalitídou sa borelióza na Slovensku vyskytuje v ďaleko vyššom počte. Baktérie boreliózy nesie približne 5-10 % kliešťov. Na jar a v lete sa ale počet infikovaných kliešťov zvyšuje až na 30 %. Proti lymskej borelióze bohužiaľ v súčasnej dobe neexistuje žiadne očkovanie, a preto je počas výletov do prírody dbať predovšetkým na prevenciu.

Prvá pomoc pri bolestiach bedier
09.09.2019

Prvá pomoc pri bolestiach bedier

Bedrá patria medzi najväčšie kĺby v tele, ktoré nesú hmotnostnú záťaž. Keď bedro správne funguje, umožňuje bezbolestnú chôdzu, sedenie, ohýbanie a otáčanie. Na to, aby sa mohlo hladko pohybovať, potrebuje spoluprácu kostí, chrupavky, väzov a šliach. Ak bedro bolí, je dobré to nepodceňovať. Miernej bolesti bedier často neprikladáme veľkú váhu, ale riešenie začneme hľadať, až keď nás bolesť začne obmedzovať v bežnom živote. Bolesti kĺbov v oblasti dolných končatín je nutné riešiť komplexne. Niekedy môžu pomôcť aj cviky na uvoľnenie bedrových kĺbov, ktoré vám prinášame.

Pitný režim s rozumom
24.07.2019

Pitný režim s rozumom

Človek môže prežiť týždne bez jedla, ale bez vody prežije maximálne pár dní. Voda tvorí cca 60 % hmotnosti nášho tela. Človek s váhou 70 kg má v sebe cca 40-50 litrov vody. Pre ľudský organizmus znamená zdravotné nebezpečenstvo už strata 20 % objemu telesnej vody. A práve v letných mesiacoch je často diskutovanou témou pitný režim. Samozrejme je žiaduce pitný režim dodržiavať, ale na druhej strane je nebezpečný aj tzv. aquaholismus, tj. závislosť na pitie vody. Skrátka všetkého veľa škodí a mali by sme sa riadiť nielen radami odborníkov, ale aj zdravým sedliackym rozumom.

5 vecí, ktoré v lete nutne potrebujete
23.07.2019

5 vecí, ktoré v lete nutne potrebujete

Leto milujeme, či páli slniečko alebo prší. Viac cestujeme, užívame si, skúšame nové a nepoznané alebo sa vraciame k osvedčeným miestam a aktivitám. Na niektoré veci by sme ale nemali zabúdať pri cestovaní, kedy ochutnávame nové pokrmy, stravujeme sa na pochybnejším miestach a dni trávime viac na priamom slnku.

Užite si dovolenku aj grilovanie na záhrade bez zažívacích ťažkostí
17.07.2019

Užite si dovolenku aj grilovanie na záhrade bez zažívacích ťažkostí

Doba zaslúženého odpočinku, čas dovoleniek, je za dverami. A s prípravou na cesty je najlepšie začať hneď. Na dovolenke nás môžu stretnúť nepríjemné zdravotné komplikácie. A nemusí ísť len o dovolenku v exotických krajinách. Črevné ťažkosti nás môžu stretnúť kdekoľvek.

Nenechajte si znepríjemniť život bolesťou kĺbov
10.07.2019

Nenechajte si znepríjemniť život bolesťou kĺbov

Osteoporóza, artritída a ďalšie ochorenia spôsobujúce bolesti kĺbov sa netýkajú iba seniorov. Rad ľudí je nimi ohrozený už v pomerne mladom veku. Starajme sa preto o svoje kĺby skôr, než nám neostane nič iné ako bolesti kĺbov tlmiť analgetikami.