Zápal šliach ako častý dôsledok stereotypných činností

Zápal šliach ako častý dôsledok stereotypných činností

Publikované: 15.03.2020

Zobrazenie: 18986

Ruky a predovšetkým zápästia sú tie časti tela, ktoré používame neustále. A to je tiež jeden z dôvodov, prečo sú ohrozené rôznymi bolestivými ťažkosťami. Medzi veľmi časté zdravotné komplikácie patria bolesti zápästia. Dôvodov je celý rad, a preto diagnostikovať konkrétnu príčinu nemusí byť vždy jednoduché. Často sa bolesti ruky týkajú tých, ktorí vykonávajú dlhodobú stereotypnú činnosť. Môže sa to týkať ako športovcov, tak tých, ktorí trávia dni ťukaním do klávesnice. Aké sú najčastejšie príčiny bolestí rúk a zápästia a ako im predchádzať?

Čo sa skrýva za bolesťou ruky

Bolesti ruky, prevažne zápästia, bývajú najčastejšie spôsobené nadmerným preťažovaním, natiahnutím či natrhnutím svalov alebo väzív ruky. Hlavnými príznakmi zápalu šliach, tzv. tendinitídy, sú bolesť šľachy, ktorá sa stupňuje, začervenanie boľavého miesta, horúčosť a opuch.
 

Kto býva zápalmi šliach najviac ohrozený

Existujú určité typy činností, pri ktorých sa s bolesťou a zápalom šliach stretávame častejšie. Ide o niektoré športy, pri ktorých je zápästie viac namáhané, napr. tenis alebo bowling. Za zápalmi šliach veľmi často bývajú opakované stereotypné pohyby, ktoré sú v určitých profesiách vykonávané. Častými pacientmi sú tí, ktorí denne píšu na klávesnici, kaderníčky, montážni robotníci apod. Ako veľa iných zdravotných ťažkostí môže byť bolesť zápästia zapríčinená aj iným ochorením (cukrovka či nadváha).
 

Typov zápalu šliach je niekoľko

 
  • Hnisavý zápal šliach je spôsobený baktériami. Baktérie pôsobia na inom mieste v tele a na šľachu sa rozšírili. V krajnom prípade môže hnisavý zápal spôsobiť aj odumretie šľachy.
 
  • Reumatický zápal šliach je podobný reumatickej artritíde, postihujúci najmä väčšie kĺby. Vzniká v dôsledku nákazy spôsobenej baktériami (streptokoky). Zápal spôsobuje obmedzenú pohyblivosť a značnú bolestivosť kĺbov.
 
  • Tenisový lakeť označuje zápal, ktorý sa väčšinou nachádza na prednej strane predlaktia. Príčinou vzniku je nadmerné zaťaženie svalov. Tenisový lakeť je častý u manuálne pracujúcich, ktorí vykonávajú neustále sa opakujúci pohyb. Stretávajú sa s ním aj športovci.
 
  • Lúpavý prst najčastejšie postihuje šľachy palcov, kde zápal spôsobuje trhavý pohyb s lúpavým zvukom.
 

Pomoc

Ak ide o slabú a krátkodobú bolesť, skúste ľadovanie, odpočinok a voľnopredajné protizápalové lieky na zníženie zápalu a zmiernenie bolestí. Pokiaľ ale príznaky zápalu (opuch a bolesť) po týždni neustupujú alebo sa zhoršujú, navštívte lekára. Zvyčajne lekár odošle pacienta na röntgenové vyšetrenie a vykoná krvné testy, aby sa vylúčili iné ochorenia (reumatoidná artritída apod.). V prípade zápalu šliach sa odporúča nosenie ortézy, dlahy či sadrovej fixácie a užívanie protizápalových liekov vo forme tabliet či gélov. Počas zápalu je nutné vynechať pohybovú aktivitu.
 

Horčík a draslík ako podpora

Najlepšou prevenciou je snažiť sa vyhnúť preťaženiu svalov a pred namáhavým cvičením sa rozcvičiť. Dôraz by sa mal klásť aj na zdravé stravovanie a dostatočný prísun bielkovín, vitamínov a minerálov. Odporúčaný je najmä horčík a draslík. Horčík je užitočný doplnok pre tých, ktorí sú vystavení fyzickej a duševnej záťaži, ale vhodný je aj pre športovcov. Horčík vysokej kvality na podporu svalových funkcií nájdete vo výživovom doplnku Magnézium + B6. Horčík je súčasťou tiež výživového doplnku Vápnik Horčík Zinok Forte, čo je kombinácia minerálov a vitamínu D na mnoho funkcií v ľudskom organizme.
 

Ak nechcete návrat ťažkostí, rehabilitujte

Po odznení zápalu nezabudnite na rehabilitáciu, ktorá pomôže obnoviť správnu funkciu ruky a zabrániť návratu ťažkostí. Fyzioterapeut odporučí vhodné naťahovacie cvičenia a pomôže odstrániť nevhodné pohybové stereotypy, ktoré k zápalu šliach viedli.
 
Zdravie pohybového aparátu podporte výživovými doplnkami radu Proenzi.

Pripravte kĺby na aktívnu sezónu
08.04.2019

Pripravte kĺby na aktívnu sezónu

Jar sa rýchlo blíži a s ním aj práca na záhradke, prechádzky, jazdenie na bicykli alebo tiež turistika. Pripravte svoje kĺby na aktívnu sezónu a doprajte im tú správnu starostlivosť.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 703
Ako prežiť chladné počasie s boľavými kĺbmi
24.04.2018

Ako prežiť chladné počasie s boľavými kĺbmi

Chladné mesiace sú obávaným obdobím pre tých, ktorí trpia reumatoidnou artritídou.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 521
Bolia  vás kĺby? Vieme, čo ich vráti do kondície!
23.01.2018

Bolia vás kĺby? Vieme, čo ich vráti do kondície!

Základom starostlivosti o kĺby je zdravá výživa a pravidelný pohyb. Najlepšie taký, pri ktorom sa vyvarujete prudkých a rýchlych pohybov alebo nadmernej záťaže. Skúste napríklad nordic walking. Je vhodný aj v zime. 

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 478