Zápal ďasien ako dôsledok nesprávnej ústnej hygieny

Zápal ďasien ako dôsledok nesprávnej ústnej hygieny

Publikované: 09.02.2020

Zobrazenie: 5177

Zápal ďasien (gingivitída) patrí medzi najčastejšie ochorenia ústnej dutiny. So zápalom ďasien sa potyká až 90 % dospelej populácie. Infekciu vyvolávajú baktérie zubného povlaku, ktorý sa vytvára na zuboch a ďasnách. Ďasná potom opúchajú a krvácajú. Našťastie je zápal ďasien liečiteľný pomocou správnej ústnej hygieny a špeciálnych pomôcok na čistenie zubov a medzizubných priestorov. Ak sa však pacient o svoje zuby a ďasná dostatočne nestará, môže sa neliečený zápal ďasien rozvinúť až v parodontitídu a následnú stratu zubov.

Čo zápal ďasien spôsobuje

Zápal ďasien väčšinou súvisí s nedostatočnou ústnou hygienou. Zápal ďasien spôsobujú baktérie, ktoré sa hromadia v ústnej dutine a vytvárajú zubný povlak. Pokiaľ nie je pravidelným čistením odstraňovaný a dráždi ďasná, spôsobuje opuch, začervenanie a zanietenie. Úlohu môžu hrať aj dedičné faktory a na vzniku zápalu ďasien sa podieľajú aj fajčenie a stres.
 

Ako spoznať zápal ďasien

Prejavy zápalu sú viditeľné voľným okom. Ďasná sú červené, zapálené, opuchnuté, ľahko krvácajú, ľahko sa porania a dochádza k uvoľňovaniu zubných krčkov. Gingivitída väčšinou nebolí. Ak sú ďasná bolestivé a citlivé, ide pravdepodobne o iný problém (napr. zubný absces, poranenie ďasien zlou technikou čistenia zubov apod.). V niektorých prípadoch ale akútny zápal ďasien bolieť môže. Pri zápale ďasien je typický tiež nepríjemný zápach z úst.
 

Formy zápalu ďasien

Akútny zápal ďasien býva spôsobený bakteriálnymi povlakmi či poranením ďasien. Na rozdiel od chronickej formy býva bolestivý a ak sú zuby správne čistené, odznie väčšinou za 7-10 dní. V opačnom prípade prechádza v zápal chronický, vznikajúci v dôsledku dlhodobo zlej či nedostatočnej ústnej hygieny či ako následok neliečeného akútneho zápalu. Chronický zápal nebolí. Ide o predstupeň parodontitídy, známe ako parodontóza.
 

Zápal ďasien v tehotenstve

S tehotenskou gingivitídou sa v tehotenstve potyká cca 30 % nastávajúcich mamičiek. Viac sa ale vyskytuje u žien, ktoré mali zápalové zmeny na ďasnách už pred počatím. Už od 2. mesiaca tehotenstva sa prejavuje silná krvácavosť a zdurenie ďasien, ktoré sú vplyvom hormónov zväčšené a bolestivé. Problémy môžu trvať aj krátko po pôrode, ako hormóny klesnú na bežnú hladinu. Tehotné ženy by mali starostlivosti o ďasná venovať zvýšenú pozornosť. Dôležité je čistiť si zuby pravidelne, najlepšie po každom jedle a nezabúdať na pravidelné preventívne prehliadky.
 

Zápal ďasien u detí

Zápal ďasien býva tiež spojený s obdobím hormonálnych zmien, a preto často trápi deti v puberte. Rodičia by mali dohliadnuť na to, aby ich dospievajúci potomkovia chodili na pravidelné preventívne prehliadky a dodržiavali správnu ústnu hygienu.
 

Čo robiť pri podozrení na zápal ďasien

Ak máte podozrenie na gingivitídu, je potrebné navštíviť lekára. Stomatológ zápal ďasien rozpozná a závažnosť určí podľa krvácavosti ďasien. Ak je zápal bolestivý, možno užívať lieky proti bolesti (analgetiká), vo vážnych prípadoch antibiotiká. Liečba zápalu spočíva predovšetkým v dôslednej ústnej hygiene. Zubný lekár či dentálna hygienička poradí, ako si správne čistiť zuby a medzizubné priestory a odporučí špeciálne pomôcky na správnu hygienu (zubná niť, medzizubné kefky, ústnu vodu na zápal ďasien, špeciálnu zubnú pastu na zápal ďasien apod.). Z ponuky Walmark je vhodná zubná pasta a ústna voda Santoin, ktorá má priaznivý vplyv na obmedzovanie tvorby zubného plaku.
 

Ako sa správne starať o ústnu dutinu

  • Ústny hygienu by sme mali vykonávať ráno a večer, ideálne ale po každom jedle.
 
  • Správna a kvalitná zubná kefka by mala mať dĺžku hlavice pokrývajúcu cca 2 - 2,5 zuba a vlákna by mala byť stredne mäkká alebo mäkká.
 
  • Kefka by mal priliehať k zubu pod uhlom 45 stupňov. Zuby by mali byť čistené krúživými pohybmi, a to aj z vnútornej strany. Na dočistenie jednotlivých zubov sú najúčinnejšie jednozväzkové kefky, ktoré čistia každý zub zvlášť. Vhodné je starostlivosť doplniť o medzizubné kefky, dentálne nite a ústne vody.
 

Prírodné tipy na úľavu boľavých ďasien

Okrem správnej ústnej hygieny možno vyskúšať prírodné tipy a ošetriť boľavé ďasná napr. bylinnými výplachmi zo šalvie, harmančeka, dubovej kôry či slezu lesného. Pomáha tiež masáž olejom klinčeka či myrty.

 
Rad Santoin obsahuje prípravky na ústnu hygienu vhodné tiež pri paradentóze
Ako sa zbaviť áft u detí alebo keď v ústočkách bolí
10.11.2019

Ako sa zbaviť áft u detí alebo keď v ústočkách bolí

Afty pozná určite každý. Ide o malé, bolestivé vriedky v ústach. Afty sú veľmi nepríjemné najmä u detí, pretože spôsobujú bolesť pri jedle a rozprávaní, pálenie a rezanie. Začínajú ako jeden alebo viac pľuzgierikov, ktoré prasknú a zmenia sa vo vriedok. Afty síce nie sú infekčné, ale sú veľmi bolestivou komplikáciou bežných detských ochorení spôsobených zníženou imunitou.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 32719