Výpadky pamäti môžu signalizovať nástup demencie

Výpadky pamäti môžu signalizovať nástup demencie

Publikované: 30.01.2020

Zobrazenie: 8630

Zabúdate často zhasnúť alebo zavrieť okno? Idete pre niečo do vedľajšej miestnosti a neviete pre čo? Tieto situácie sú pomerne časté, rovnako ako poruchy pamäti. Väčšina z nás občas niečo zabudne, ale pokiaľ ide o časté výpadky pamäti, mali by chorého viesť k lekárovi. Podľa odborníkov môžu časté výpadky pamäte signalizovať blížiaci sa nástup demencie.

Pamäť je na vrchole okolo 25. roku veku

Pamäť je schopnosť mozgu ukladať, uchovávať a vybavovať si informácie. Mozgové bunky sú najviac aktívne okolo 25. roku veku a potom ich schopnosti upadajú. Zabúdanie je prirodzeným procesom starnutia a začína sa prejavovať okolo 30 rokov. Ako starneme, zabúdanie zosilňuje, pretože dochádza k zníženiu schopnosti mozgu vytvárať a uchovávať pamäťové stopy.
 

Poruchy pamäti v dôsledku poranenia mozgu

Pri poranení mozgu je najčastejšie poškodená pamäť, čo sa môže prejavovať:
 
  • Amnéziou, teda úplnou stratou pamäte.
  • Traumatickou amnéziou, čo je dočasná porucha pamäti, prejavujúca sa hneď po úraze alebo prebratí sa z bezvedomia. Chýba orientácie v čase, mieste, osobách a udalostiach.
  • Retrográdnou amnéziou, kedy si človek nepamätá udalosti, ktoré úrazu predchádzali. Môže zabudnúť minúty, hodiny, dni, mesiace, ale aj roky pred úrazom.
  • U anterográdnej amnézie si človek nepamätá udalosti po úraze. Pamäť sa môže vrátiť úplne alebo len na niektoré obdobia.
     

Krátkodobá pamäť a jej poruchy

Poruchy krátkodobej pamäte sú najčastejšie a najviac narušujú každodenný život. Prejavujú sa:
 
  • Neschopnosťou zapamätať si informácie a získať nové znalosti: človek lipne na starých návykoch, nepoučí sa z novej skúsenosti a má problém prispôsobiť sa novým okolnostiam.
  • Zlou orientáciou v čase, mieste alebo osobe: človek nevie, kde je, koľko je hodín apod.
  • Opakujúcimi sa otázkami: dezorientácia je veľmi frustrujúca, a preto sa človek neustále pýta.
  • Úzkostlivosťou a nedostatkom nadhľadu: domov a najbližšie okolie je miestom, kde sa človek cíti bezpečne. Nové miesta, ľudia a situácie sú zdrojom úzkosti.
  • Paranoidnými predstavami: človek si nepamätá udalosti, ktoré viedli k súčasnej situácii, ale vie, že by veci mali dávať zmysel. Človek obviňuje ľudí z okolia, že mu niečo schovali, ukradli, zničili.
     

Dlhodobá pamäť ako sklad informácií

Dlhodobá pamäť je sklad, v ktorom sú informácie a skúsenosti trvalo uložené. Sú tu opakujúce sa informácie a silné emocionálne zážitky. Do tejto pamäti patrí schopnosť čítať, písať, počítať alebo poznať svoje vlastné meno. Ak si nemôžeme informácie hneď vybaviť, z pamäte sa nevytratili, ale len sa nenašli alebo boli prekryté informáciami novšími a dôležitejšími. Pri poruchách dlhodobej pamäte si nepamätáme udalosti z minulosti (mená priateľov). Poškodenie tejto pamäti nie je časté, poškodená je skôr krátkodobá aj dlhodobá pamäť súčasne.
 

Poruchy pamäti a demencia

Poruchy pamäti sú často spájané s problematikou demencie, a preto by mali byť varovným príznakom a viesť chorého k návšteve lekára. Demencia, laicky "skleróza" neznamená len poruchu pamäti, ale aj neschopnosť orientácie, myslenia, porozumenia, učenia, plánovania, reči, neschopnosť vyjadrovať sa slovami, počítať a tvoriť úsudky. Demencia má vplyv nielen na chorého, ale aj na jeho rodinu. Ide o neliečiteľné ochorenie, ktoré často končí smrťou.
 

Alzheimerova choroba je najčastejším typom demencie

Alzheimerova choroba je degeneratívne ochorenie mozgu s nenápadným začiatkom. Prvým prejavom je zábudlivosť. Neskôr sa objavuje porucha orientácie, neschopnosť hodnotenia reality, depresie v dôsledku straty životnej istoty a poruchy reči vedúce až k strate zrozumiteľnosti. Chorí opakujú rovnaké bezúčelné pohyby, majú problémy s dodržiavaním osobnej hygieny. Objavuje sa agresia, paranoja, bludy a halucinácie. V poslednej fáze sú narušené všetky psychické funkcie a životné funkcie vyhasínajú. Chorý umiera často na pľúcnu alebo močovú infekciu či tromboembolickú príhodu.
 

Vaskulárne a iné demencie

Vaskulárna demencia je druhým najčastejším typom demencie, spôsobená upchatím malých ciev v mozgu, čo vedie k odumieraniu mozgového tkaniva. Charakteristický je náhly začiatok a vývoj vo forme skokov s akútnymi zhoršeniami. Úsudok i logické myslenie je zachované, ale prehlbujú sa poruchy pamäti a ťažkosti s rozhodovaním. Pacient je emočne labilný a pridružujú sa neurologické poruchy (slabosť končatín, porucha koordinácie pohybov apod.). Iné demencie sú prejavom mnohých chorôb a porúch (po úrazoch hlavy, u mozgových nádorov, pri zápaloch mozgu, pri neurologických poruchách apod.).

Podporte pamäť a koncentráciu výživovým doplnkom GinkoPrim MAX z radu Walmark. Ginkgo biloba pomáha udržiavať pamäť, koncentráciu a duševnú pohodu s pribúdajúcim vekom.

 
Podporte svoju duševnú pohodu ďalšími produktmi z radu Walmark

Pamäť potrebuje tréning a výživu
11.12.2017

Pamäť potrebuje tréning a výživu

Vystáli ste dieru pred bankomatom, pretože ste si nemohli spomenúť na PIN? A už druhý deň márne lovíte v pamäti meno človeka, ktorý vás včera pozdravil na ulici?  Nie ste sami. Podobné problémy trápia mnohých ľudí. Pokiaľ si však chcete udržať mozog v kondícii, musíte ho začať trénovať.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 358