Tajomstvo antioxidantov
Publikované: 30.01.2020
Zobrazenie: 163
Antioxidanty sú často používaným pojmom v súvislosti so zdravím a krásou. Len málo kto z nás ale vie, čo to antioxidanty vlastne sú a ako fungujú. Znečistené prostredie, slnečné žiarenie, stres, nevhodný životný štýl, nevhodné stravovanie, konzumácia alkoholu, fajčenie, nadmerné užívanie liekov, nedostatok pohybu a mnoho ďalších vplyvov je príčinou toho, že v ľudskom organizme vznikajú voľné radikály a toľko škodlivý oxidatívny stres. Práve oxidatívny stres je príčinou mnohých civilizačných a iných ochorení. Otázkou je, ako sa mu brániť.
Oxidatívny stres a ochorenia
Zhubné nádorové bujnenie, mozgová mŕtvica, infarkt a iné kardiovaskulárne ochorenia, trombóza, cukrovka, pľúcne choroby, kožné choroby, neurodegeneratívne choroby ako Alzheimerova alebo Parkinsonova choroba, šedý zákal, vznik zápalov, nádorov, poruchy imunity, mužská neplodnosť a vírusové infekcie, to sú niektoré z civilizačných a chronických ochorení, ktorých príčinou môže byť oxidatívny stres. Oxidatívny stres je tiež zodpovedný za predčasné starnutie organizmu.
Voľné radikály
Voľné kyslíkové radikály sú nestabilné molekuly v ľudskom organizme, ktoré sa agresívne viažu s rôznymi látkami v zdravej bunke (DNA, lipidy, enzýmy), ktorú tým poškodzujú a ničia. Môžu tiež vyvolať reťazovú reakciu, kedy sa poškodené molekuly stávajú tiež voľnými radikálmi. Voľné radikály majú v organizme tiež pozitívne účinky, napr. v prípade imunitného systému. Bunky imunitného systému využívajú voľné radikály na zabíjanie baktérií napádajúcich ľudské telo. V dôsledku nepriaznivých vonkajších i vnútorných vplyvov, kedy sa počet voľných radikálov zvyšuje, ich počet prekročí počet antioxidantov, vzniká nerovnováha, nebezpečný oxidatívny stres.
Ako antioxidanty bojujú proti voľným radikálom
Pomocníkom v boji s voľnými radikálmi sú práve antioxidanty. Antioxidanty eliminujú voľné radikály. Vďaka tomu sú voľné radikály neutralizované a nepôsobia v organizme škody. Hlavnou úlohou antioxidantov je ich schopnosť kompenzovať škodlivé účinky oxidačných procesov.
Dodajte telu antioxidanty
Antioxidanty sú pre ľudské telo nesmierne dôležité. Bohužiaľ telo je schopné vyprodukovať antioxidanty len v obmedzenom množstve. Je preto žiaduce dbať na to, aby ich naše telo malo dostatok. Ako? Vhodnou stravou. Doplňovanie antioxidantov je dôležité najmä ak sme vystavení negatívnym vplyvom.
Potraviny bohaté na antioxidanty
Medzi potraviny bohaté na antioxidanty patria:
- ovocie (čerešne, jablká, hroznové víno, slivky, granátové jablká, čučoriedky, černice, brusnice, jahody, maliny apod.),
- zelenina (artičoky, paradajky, mrkva, brokolica, cesnak),
- byliny (rozmarín, mäta, oregano, kôpor),
- rastlinné oleje (predovšetkým panenský olivový olej),
- celozrnné výrobky, orechy, strukoviny, huby (hliva ustricová, shiitake), goji (kustovnica čínska), açai bobule, kakaové bôby,
- káva, čaj a červené víno (červené víno obsahuje antioxidačnú látku resveratrol, ale pozitívne účinky sa prejavujú len pri konzumácii určitého množstva - u žien 2 dcl vína denne, u mužov o 2 až 4 dcl,
- medzi antioxidanty patria aj vitamíny A, B6, C, E, zinok, selén, pycnogenol, alfa-lipoová kyselina, eugenol, bioflavonoidy (resveratrol, katechín), fenoly a karotenoidy, a astaxantín, čo je jeden z najsilnejších antioxidantov na svete.
Podporiť boj organizmu proti oxidatívnemu stresu možno aj
výživovými doplnkami, napr. intenzívnou 14dňovou detoxikačnou kúrou
DetoxElixeer MAX s unikátnym komplexom deviatich bylín obohatených o galaktooligosacharidy (druh prebiotickej vlákniny). Pestrec, púpava, chlorella a zelený jačmeň obsiahnuté v
DetoxElixeer MAX chránia bunky pred oxidatívnym stresom a predstavujú tak rýchlu a efektívnu cestu na celkovú očistu tela.
Proces detoxikácie a celkovú očistu organizmu podporte produktami