Strašiak menom mononukleóza. S návratom do školy posilňujte imunitu
Publikované: 20.10.2018
Zobrazenie: 14597
Návrat do školy je pre deti veľkým záťažovým faktorom. Spolu so zmenami režimu, detským kolektívom zavretým dlhodobo v jednej miestnosti, vznikom nových povinností, ako aj klimatickými zmenami súvisiacimi s prichádzajúcou jeseňou, je ich organizmus výrazne oslabený. Objavujú sa choroby. Od drobných či silnejších prechladnutí, cez črevné ťažkostí, po rôzne vírusové a bakteriálne ochorenia. Jednou z chorôb, ktorá postihuje práve mladistvých, je infekčná mononukleóza. Ako posilniť imunitu a tým aj zdravie svojho dieťaťa?
Posilňujte imunitu priebežne
Imunitný systém nášho tela je schopnosť čeliť vonkajším i vnútorným útokom na správne fungovanie jedincovho organizmu. Takým útokom vedúcim k oslabeniu imunity môže byť práve aj zmena režimu. Prechod z prázdninového režimu „voľno“ do školského „výkonnostného“, a to doslova zo dňa na deň, navyše sprevádzaný nedostatkom odpočinku (vstáva sa výrazne skôr ako cez prázdniny), zmenou vonkajších teplôt a nárastom aktivít, je pre psychiku i fyzickú kondíciu dieťaťa veľmi náročný. Predovšetkým v tomto období treba teda imunitu detí podporiť. Ako?
- Dodržujte pravidelné stravovanie (optimálny podiel bielkovín, sacharidov a tukov, minerálov a stopových prvkov, dostatok vlákniny).
- Vytvorte spánkový režim, ideálne v zatemnenej miestnosti.
- Udržujte zdravé črevá (rovnováha črevnej mikroflóry a jej správne fungovanie je základom našej obranyschopnosti). Svoje trávenie okrem probiotík podporíte napríklad kvasenými výrobkami.
- Dajte deťom čas na rozbeh = neprežeňte to s mimoškolskými krúžkami najmä u menších detí.
-
Neváhajte siahnuť po vhodných výživových doplnkoch, ktoré môžu pomôcť imunite dostať sa do lepšej formy, alebo zaraďte podporné bylinné prípravky, ako je echinacea či kapucínka.
Pozor na mononukleózu = nemoc násťročných
Infekčná mononukleóza je infekčné ochorenie spôsobené EB vírusom. K nákaze dochádza prostredníctvom slín (bozk, pitie zo spoločnej fľašky či špinavého pohára). Asi preto najčastejšie postihuje mladistvých. Inkubačná doba mononukleózy je najčastejšie 30 – 50 dní. Aj keď môže byť dieťa, mladistvý či dospelý nositeľom tohto vírusu, nemusí sa u neho choroba rozvinúť. Závisí vždy od viacerých faktorov, ktoré chorobu aktivujú. Jedným z nich je oslabený imunitný systém. Medzi základné prejavy infekčnej mononukleózy patrí horúčka, bolesti hrdla podobné angíne, zväčšenie uzlín, vyrážka, bolestivosť pečene (zistiteľná pohmatom na pravej strane pod rebrami) a únava. Liečba tohto ochorenia (liečia sa „len“ príznaky choroby, nie samotný vírus) je dlhodobá, napríklad špeciálnu pečeňovú diétu treba dodržiavať minimálne 6 mesiacov. Dôležité je aj dodržovanie pokojového režimu (únava totiž súvisí so zhoršenou činnosťou pečene). Pri liečbe i po nej sa poraďte s ošetrujúcim lekárom dieťaťa, ako najlepšie dostať vaše dieťa zase do formy, či už v starostlivosti o imunitný systém, alebo pri obnove trávenia po užívaní liekov, či diéte.