Strašiak menom mononukleóza.  S návratom do školy posilňujte imunitu

Strašiak menom mononukleóza. S návratom do školy posilňujte imunitu

Publikované: 20.10.2018

Zobrazenie: 14574

Návrat do školy je pre deti veľkým záťažovým faktorom. Spolu so zmenami režimu, detským kolektívom zavretým dlhodobo v jednej miestnosti, vznikom nových povinností, ako aj klimatickými zmenami súvisiacimi s prichádzajúcou jeseňou, je ich organizmus výrazne oslabený. Objavujú sa choroby. Od drobných či silnejších prechladnutí, cez črevné ťažkostí, po rôzne vírusové a bakteriálne ochorenia. Jednou z chorôb, ktorá postihuje práve mladistvých, je infekčná mononukleóza. Ako posilniť imunitu a tým aj zdravie svojho dieťaťa?

 Posilňujte imunitu priebežne
Imunitný systém nášho tela je schopnosť čeliť vonkajším i vnútorným útokom na správne fungovanie jedincovho  organizmu. Takým útokom vedúcim k oslabeniu imunity môže byť práve aj zmena režimu. Prechod z prázdninového režimu „voľno“ do školského „výkonnostného“, a to doslova zo dňa na deň, navyše sprevádzaný nedostatkom odpočinku (vstáva sa výrazne skôr ako cez prázdniny), zmenou vonkajších teplôt a nárastom aktivít, je pre psychiku i fyzickú kondíciu dieťaťa veľmi náročný. Predovšetkým v tomto období treba teda imunitu detí podporiť. Ako?
 
  1. Dodržujte pravidelné stravovanie (optimálny podiel bielkovín, sacharidov a tukov, minerálov a stopových prvkov, dostatok vlákniny).
  2. Vytvorte spánkový režim, ideálne v zatemnenej miestnosti.
  3. Udržujte zdravé črevá (rovnováha črevnej mikroflóry a jej správne fungovanie je základom našej obranyschopnosti). Svoje trávenie okrem probiotík podporíte napríklad kvasenými výrobkami.
  4. Dajte deťom čas na rozbeh = neprežeňte to s mimoškolskými krúžkami najmä u menších detí.
  5.  
Neváhajte siahnuť po vhodných výživových doplnkoch, ktoré môžu pomôcť imunite dostať sa do lepšej formy, alebo zaraďte podporné bylinné prípravky, ako je echinacea či kapucínka.

Pozor na mononukleózu = nemoc násťročných
Infekčná mononukleóza je infekčné ochorenie spôsobené EB vírusom. K nákaze dochádza prostredníctvom slín (bozk, pitie zo spoločnej fľašky či špinavého pohára). Asi preto najčastejšie postihuje mladistvých. Inkubačná doba mononukleózy je najčastejšie 30 – 50 dní. Aj keď môže byť dieťa, mladistvý či dospelý nositeľom tohto vírusu, nemusí sa u neho choroba rozvinúť. Závisí vždy od viacerých faktorov, ktoré chorobu aktivujú. Jedným z nich je oslabený imunitný systém. Medzi základné prejavy infekčnej mononukleózy patrí horúčka, bolesti hrdla podobné angíne, zväčšenie uzlín, vyrážka, bolestivosť pečene (zistiteľná pohmatom na pravej strane pod rebrami) a únava. Liečba tohto ochorenia (liečia sa „len“ príznaky choroby, nie samotný vírus) je dlhodobá, napríklad špeciálnu pečeňovú diétu treba dodržiavať minimálne 6 mesiacov. Dôležité je aj dodržovanie pokojového režimu (únava totiž súvisí so zhoršenou činnosťou pečene). Pri liečbe i po nej sa poraďte s ošetrujúcim lekárom dieťaťa, ako najlepšie dostať vaše dieťa zase do formy, či už v starostlivosti o imunitný systém, alebo pri obnove trávenia po užívaní liekov, či diéte.