Spánok ako kľúč k zdraviu alebo čo ste o spánku nevedeli
Publikované: 13.03.2020
Zobrazenie: 321
Svetový deň spánku každoročne pripadá na piatok pred jarnou rovnodennosťou. Tento rok oslavy padli na 13. marca. Cieľom osláv je pripomenúť dôležitosť kvalitného spánku vrátane pravidiel spánkovej hygieny a upozorniť na problémy súvisiace so spánkom. Spánok je nevyhnutný pre regeneráciu našej psychickej aj fyzickej aktivity, čo stále mnohí podceňujú. Jedným z dôvodov je aj to, že spánok je obostretý mnohými mýtmi. Prinášame pár zaujímavostí o spánku, ktoré sa určite oplatí poznať.
Spánok a regenerácia organizmu
Spánok mnohí podceňujú, a preto trpia jeho chronickým nedostatkom. Pre psychické a fyzické zdravie by mal dospelý človek spať 6 až 9 hodín denne, aj keď potreba spánku je individuálna. Spolu s vekom dĺžka a potreba spánku klesá. Pri nedostatku kvalitného spánku nedochádza k toľko potrebnej regenerácii organizmu, čo sa môže prejaviť napr. poruchami pozornosti, zhoršeným myslením a celkovou únavou. Nekvalitný spánok môže byť spôsobený mnohými príčinami, z ktorých najčastejšie je zlá spánková hygiena.
Spánková hygiena krok za krokom
Ak patríte medzi nespavca, skúste sa zamyslieť, či dodržiavate pravidlá spánkovej hygieny. Ide o súbor opatrení, vďaka ktorým je spánok dostatočne dlhý a kvalitný.
- Do postele sa ukladajte len pri ospalosti, vyvarujte sa spaniu počas dňa (max. 30-45 minút).
- Vstávajte aj ukladajte sa, v rovnakom čase vrátane víkendov.
- Do spálne nepatria rušiace predmety a alergény.
- Pred spaním spálňu dobre vyvetrajte, ideálna je teplota okolo 18-20 ° C, ticho a tma.
- Pred spaním nepite kávu, čierny čaj, kolové nápoje, alkohol a vyvarujte sa fajčeniu.
- Večer nekonzumujte ťažké jedlá.
- Ak nezaspíte do 30 minút, venujte sa inej činnosti, napr. čítaniu.
- Nechoďte spať s negatívnymi myšlienkami, rozčúlení či rozrušení.
- Aspoň 3 hodiny pred spaním sa vyvarujte náročnej fyzickej aktivite.
- Počas dňa majte dostatok pohybu, aby ste boli zdravo unavení.
Poruchami spánku trpí až polovica ľudí nad 65 rokov
Poruchy spánku nie sú v dnešnej dobe nič výnimočné. Výskyt spánkových porúch je častý najmä u seniorov nad 65 rokov veku. Medzi najčastejšie poruchy spánku patrí nespavosť (insomnia), zvýšená spavosť (hypersomnie) a ďalšie poruchy spánku. Poruchy spánku ale môžu vznikať aj v súvislosti so stresom a nadmernou psychickou záťažou.
Na nespavosť pomoc z prírody
V antickom Grécku zostupoval každú noc na zem boh spánku Hypnos, ktorý uspával všetky živé tvory a obdarovával ich snami. Ak nás trápi nespavosť dnes, môžeme skúsiť podporné prostriedky ako sú bylinky či výživové doplnky. Z bylinných čajov je odporúčaná napr. medovka, valeriána lekárska, chmeľ či špeciálne čajové zmesi. Extrakty z chmeľu a valeriány lekárskej nájdete aj vo výživovom doplnku Benosen pre pokojný spánok a uvoľnenie tela a mysle. V prípade dlhodobých porúch so spánkom ale konzultujte svoj stav s lekárom.
10 zaujímavých faktov o spánku
- Vyšší výskyt nespavosti sa týka rozvedených, ovdovených a osamotených ľudí.
- Tí, čo prišli o zrak v priebehu života, snívajú v obrazoch. Ľudia, ktorí sa slepí narodili, nevnímajú vizuálne, ale prostredníctvom vnemov. Ich sny sú plné vôní, emócií, dotykov a zvukov.
- Človek je jediný cicavec, ktorý vedome odkladá spánok.
- Telo si na prácu na zmeny nikdy nezvykne.
- Čím vyššia nadmorská výška, tým väčšia pravdepodobnosť poruchy spánku.
- Pravidelné fyzické cvičenie napomáha ľahšiemu zaspávaniu a prispieva k zdravšiemu spánku, ale ojedinelé cvičenie alebo cvičenie tesne pred spaním naopak zaspávanie sťažuje.
- Ak položíme novorodenca do postieľky ospalé a nie spiace, je pravdepodobnejšie, že bude v budúcnosti schopný zaspať bez pomoci rodičov, čo mu umožní samostatne zaspať, keď je čas na spanie a ak sa v noci zobudí, ľahšie sám znova zaspí.
- Každý v noci sníva, len si sny nepamätá. Najčastejšie vieme, čo sa nám snívalo bezprostredne pred prebudením, potom sny zabúdame. Počas snívania totiž nedochádza k rovnakému procesu ukladania spomienok ako v bdelom stave, a preto si pamätáme väčšinou iba sny, ktoré boli intenzívne a logické.
- Choroba, ktorá sa prejavuje náhlym a nekontrolovateľným zaspaním sa nazýva narkolepsia.
- Nedostatočný a nekvalitné spánok spôsobuje zvýšenie hladiny hormónu ghrelinu, čo spôsobuje zvýšenie chuti do jedla. Ak si chcete udržať zdravú váhu, dbajte preto tiež na dostatok kvalitného spánku.