Rozpoznajte zápal priedušiek od bežného prechladnutia
Publikované: 18.03.2020
Zobrazenie: 86485
Príznaky prechladnutia, ako sú nádcha a škrabanie v hrdle, ku ktorým sa pridávajú dráždivý kašeľ a bolesť za hrudnou kosťou, bývajú príznakmi, ktorými sa zápal priedušiek zvyčajne ohlasuje. Bronchitída sa radí medzi najbežnejšie infekčné ochorenia dýchacej sústavy. Neliečený zápal priedušiek môže prejsť v komplikovanejšie ochorenie, akým je napr. zápal pľúc, a preto je nutné s liečbou neotáľať. Užitočné sú pri liečbe aj bylinky, ktoré pomôžu vykašliavaniu hlienu. Ako bronchitíde predchádzať a tipy, ako liečbu podporiť, vám prinášame.
Akútna versus chronická bronchitída
Bronchitídu čiže zápal priedušiek delíme podľa príčiny vzniku na akútnu a chronickú. Za akútny zápal priedušiek môžu baktérie a vírusy. Ohrozenou skupinou sú najmä deti, astmatici a seniori. Chronická bronchitída je dôsledkom dlhodobého podráždenia priedušiek, najčastejšie v dôsledku fajčenia či pobytu v prašnom prostredí.
Akútna bronchitída začína ako bežné prechladnutie
Príznaky akútnej bronchitídy sa podobajú bežnému prechladnutiu. Typickými prvotnými prejavmi sú škrabanie v hrdle, nádcha, dráždivý kašeľ a bolesť za hrudnou kosťou. Kašeľ sa onedlho mení na produktívny s vykašliavaním hlienu. Akútnu bronchitídu môžu sprevádzať teplota a celková únava.
Teplotu u chronickej bronchitídy nehľadajme
Typickým prejavom chronickej bronchitídy je dlhodobý kašeľ. Niekedy je tento typ kašľa mylne považovaný za fajčiarsky. Pacientov obťažuje vykašliavanie žltého či zeleného hlienu, nechutenstvo, dýchavičnosť a únava. V niektorých prípadoch môže chronická bronchitída prejsť v chronickú obštrukčnú chorobu pľúc, tzv. CHOCHP, čo je vážne ochorenie komplikujúce pacientovo dýchanie.
Liečbu stanoví vždy lekár
Podozrenie na zápal priedušiek sa nevypláca podceňovať, a preto je vždy nutné navštíviť lekára. Lekár zhodnotí príznaky ochorenia a vykoná posluchové vyšetrenie. V niektorých prípadoch je možné vykonať aj laboratórne vyšetrenie vykašliavaných hlienov. Podľa pôvodcu ochorenia (vírusový alebo bakteriálny) je nasadená vhodná liečba. Ak je pôvodca bakteriálny, lekár predpíše pacientovi antibiotiká. Základným odporúčaním, ktoré lekár pacientovi dá, je pokoj na lôžku a dostatočný pitný režim. Na dráždivý kašeľ sú nasadené tlmivé lieky, na vykašliavanie lieky, ktoré podporujú ľahšie vykašliavanie. V prípade dodržiavania odporúčanej liečby ochorenie väčšinou netrvá dlhšie ako desať dní.
Na podporu zdravia
Vaše dýchacie ústrojenstvo môžete tiež podporiť výživovými doplnkami, napr. Sinulan Forte, ktorý obsahuje zmes rastlinných extraktov prispievajúcich k normálnej činnosti dýchacieho ústrojenstva. Na podporu imunitného systému sú tu napr. výživové doplnky s echinaceou alebo rakytníkom. Extrakt z hlivy ustricovej vo výživovom doplnku Hliva ustricová PLUS prirodzene obsahuje veľa živín ako vitamíny, minerály, stopové prvky a betaglukány, navyše je obohatený o extrakty z echinacey a rakytníka, ktoré pomáhajú podporovať imunitný systém.
Babské rady na zápal priedušiek
Aj keď sú babské rady užitočné, nemali by nahradiť návštevu a odporúčanie lekára. Lekára radšej ihneď navštívime, pokiaľ sa bronchitída týka detí, starších ľudí, chronicky chorých alebo ju sprevádza vysoká teplota. A aké sú naše tipy na podporu liečby?
- Cibuľový sirup - Cibuľu nakrájame na kolieska, ktoré posypeme práškovým cukrom a necháme cca 24 hodín odstáť. Vzniknutú cibuľovú šťavu užívame po lyžičkách ako sirup.
- Medová placka s chrenom - Nastrúhame čerstvý chren, do ktorého pridáme 1 lyžičku medu. Zo zmesi vytvarujeme placku, ktorú priložíme na prsia a prikryjeme suchým uterákom.
- Prsný olejový zábal - Látkovú plienku či väčšiu látkovú vreckovku namočíme do teplého oleja a vložíme do igelitového vrecka. Ten zabalíme do ďalšej vreckovky či plienky, priložíme na prsia a necháme pôsobiť cez noc.
- Med so škoricou - 1 lyžicu vlažného medu a 1 lyžičku škorice užívame po dobu 3 dní na prečistenie priedušiek.
- Zázvorový čaj - Nastrúhame pol lyžičky zázvoru na jemnom strúhadle a zalejeme pohárom vriacej vody. Po vychladnutí na menej ako päťdesiat stupňov vmiešame ešte lyžičku medu a trochu citrónovej šťavy a rovno vypijeme. Užívame trikrát denne medzi hlavnými jedlami. Nepoužívame v prípade alergie na zázvor.
Zdravie horných dýchacích ciest podporte výživovými doplnkami radu Sinulan s obsahom látok prírodného pôvodu podporujúcich zdravé dýchanie