Pracujete v klimatizovanej kancelárii?

Pracujete v klimatizovanej kancelárii?

Publikované: 06.11.2018

Zobrazenie: 587

Málokto si dnes dokáže predstaviť teplé dni strávené v práci bez zapnutej klimatizácie. Často sa už nemôžeme dočkať, až celí spotení a rozhorúčení vkĺzneme do príjemne chladnej budovy. Tento zdanlivý komfort má však svoje riziká. Najmä v prípade výrazného rozdielu medzi vonkajšou a vnútornou teplotou, akokoľvek ju vnímame sťa vítané osvieženie. Nehovoriac o tom, že niektorí z nás hneď po príchode siahnu ešte pre istotu do chladničky po nejaký riadne vychladený nápoj. A potom sa divia, keď sa ďalšie ráno prebudia a nemôžu od bolesti ani prehltnúť...

Používanie klimatizácie nesie so sebou – okrem príjemného ochladenia – aj celý rad nástrah, ako je nádcha, angína alebo zápal dutín. Tým, že zvonka vbehneme rovno „do chladničky“, spôsobíme svojmu telu prudký teplotný šok, na ktorý nedokáže v takej krátkej chvíli adekvátne zareagovať. Tým, kto to najviac odnesie, je naša obranyschopnosť. Pri používaní klimatizácie dochádza aj k znižovaniu vlhkosti vzduchu vo vnútri miestnosti, čo v sebe ukrýva ďalšie nebezpečenstvo. Príliš suchý vzduch totiž oslabuje sliznicu dýchacích ciest, ktorá je  potom  razom oveľa vnímavejšia na rôzne nežiaduce mikroorganizmy.
 
Chripot, nádcha aj zápal trojklaného nervu
Z klimatizácie sa dá aj veľmi ľahko zachrípnuť. Nízka teplota totiž znehybnie riasinkový epitel v dolných dýchacích cestách, v hrtane a hlasivkách sa začne hromadiť hlien a vy „z ničoho nič“ prídete o hlas. Pobyt v klimatizovaných priestoroch neprospieva ani alergikom. Nie každé vetracie zariadenie totiž disponuje kvalitnými filtrami, ktoré zachytia všetky prachové častice, baktérie, roztoče a plesne (napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia pravý opak). A zďaleka nie všetci prevádzkovatelia sú takí disciplinovaní, že uchovávajú klimatizáciu v čistote a filtre pravidelne vymieňajú. Takže sa môže ľahko stať, že je to práve klimatizácia, ktorá nepriaznivo ovplyvní mikrobiálnu čistotu vzduchu. Nehľadiac na to, že mnohokrát je nastavená „tak šikovne“, že vám fúka priamo na chrbát. Okrem bolesti v hrdle, nádchy alebo straty hlasiviek tak môže zapríčiniť aj bolesť hlavy či kĺbov, zablokovať krčnú chrbticu, a dokonca spôsobiť aj zápal trojklaného nervu.
 
Teplotný rozdiel? Maximálne päť stupňov!
Ako teda klimatizáciu správne používať, aby ste z nej mali čo najväčší úžitok? Aby sa organizmus dokázal vyrovnať s pobytom v teplotne rozdielnom prostredí, treba dodržiavať stanovený rozdiel medzi teplotou vnútorných priestorov a vonkajšou teplotou, ktorý optimálne činí päť stupňov Celzia (porovnávajte vždy aktuálnu vonkajšiu teplotu v tieni). Klimatizáciu nechajte zapnutú po celý deň, pri nárazovom zapínaní a vypínaní dochádza k ďalším výkyvom teplôt, ktoré zvlášť citlivejší ľudia zle znášajú. Prúd chladného vzduchu by v žiadnom prípade nemal smerovať priamo na konkrétne osoby, ale do voľného priestoru v miestnosti. Nezabudnite tiež z času  na čas krátko vyvetrať (stačí každú hodinu na pár minút otvoriť okno).
 
Podporte imunitu a svoje dýchacie ústrojenstvo
Keď už musíte pracovať v klimatizovanej miestnosti, snažte sa aspoň podporiť svoj imunitný systém. Ako? Najlepšie pestrou vyváženou sezónnou stravou s dostatkom živín (vitamíny, minerály, antioxidanty, omega-3 mastné kyseliny atď.), pravidelným pohybom na čerstvom vzduchu, kvalitným spánkom a odpočinkom a snažte sa vyhýbať  aj stresovým situáciám. Prípadne zvážte užívanie výživových doplnkov s obsahom rastlinných extraktov, ktoré podporujú činnosť dýchacieho ústrojenstva a imunitného systému (ide napríklad o výťažok z muškátového koreňa, z kvetov čiernej bazy, železníka a divozela veľkokvetého). Tieto prípravky si môžete voľne kúpiť v lekárňach a e-shopoch.