Potraviny prospešné pre obličky

Potraviny prospešné pre obličky

Publikované: 16.11.2020

Zobrazenie: 16081

Svetový deň obličiek každoročne pripadá na druhý štvrtok v marci. Tento deň je vyhlasovaný Medzinárodnou federáciou pre choroby obličiek a Medzinárodnou nefrologickou spoločnosťou. Cieľom Svetového dňa obličiek je zoznámiť širokú verejnosť s problematikou ochorenia obličiek vrátane dopadov na naše zdravie a o možnej prevencii. Mnoho nefrologických ambulancií a dialyzačných stredísk v tento deň vykonáva bezplatné vyšetrenie obličiek. Zdravie obličiek je ale tiež otázkou výživy. Zoznam potravín, ktorými môžeme zdravie obličiek podporiť, vám prinášame.

Zdravá výživa a obličky

Obličky pomáhajú odstrániť zbytočnú vodu, odpadové látky a toxíny z tela vo forme moču a udržujú rovnováhu tekutín a elektrolytov. Aby obličky správne fungovali, je nutné zamerať pozornosť aj na výživu, ktorá môže ovplyvňovať ich kondíciu. Ak patríte medzi tých, ktorí sa s ochorením obličiek už stretávajú, je nutné výživu konzultovať s lekárom. Odporúčané je nutne obmedziť najmä potraviny obsahujúce sodík, draslík a fosfor. Zdravá a pestrá strava je to, čo zdravie obličiek môže podporiť. Zložky výživy, ktoré vďaka niektorým potravinám získame, správnej funkcii obličiek napomáhajú. Medzi potraviny, ktoré zdravie obličiek podporia patria:
 
  • Brusnice
Brusnice sú snáď najznámejšou potravinou spájanou s močovými cestami. Brusnice obsahujú rastlinné látky triesloviny zvané proantokyanidiny. Brusnice môžeme konzumovať ako v čerstvej, tak sušenej forme. Kanadské brusnice sú ďalej bohatým zdrojom bioflavonoidov, fenolových zlúčenín, antokyanov a iných prírodných látok.
 

Urinal®, sila prírody na podporu zdravia obličiek

Extrakt z kanadských brusníc je tiež súčasťou výživového doplnku Urinal® na podporu zdravia obličiek. Rad Urinal® zahŕňa niekoľko produktov, ktoré obsahujú zložky z kanadských brusníc, sušené šťavy kanadských brusníc alebo vysoko koncentrovaný extrakt z kanadských brusníc. Urinal akut obsahuje tiež extrakt zo zlatobyle obyčajnej a vitamín D. Zlatobyľ obyčajná prispieva k správnej funkcii močového mechúra a dolných močových ciest. Vitamín D prispieva k správnej funkcii imunitného systému. Urinal® je možné užívať súčasne s antibiotikami.


 
  • Čučoriedky
Čučoriedky patria medzi najlepšie prírodné zdroje antioxidantov. Čučoriedky sú skvelou superpotravinou s vysokým obsahom vitamínu C, kyseliny listovej a mangánu nielen na podporu zdravia obličiek, ale aj zdravia srdca.
 
  • Červené mäsité papriky
Červené papriky sú výbornou potravinou pre obličky, pretože pomáhajú rozkladať toxíny v krvnom obehu a vďaka tomu znižujú záťaž obličiek. Papriky sú veľmi bohatým zdrojom vitamínu C, kyseliny listovej, vlákniny a vitamínov A a B.
 
  • Olivový olej
Kyselina olejová obsiahnutá v olivovom oleji znižuje oxidačné poškodenie obličiek a jej polyfenoly podporujú celkové zdravie obličiek.
 
  • Cibuľa
Vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam cibuľa pomáha čistiť a detoxikovať obličky a podporuje ich celkové zdravie. Cibuľa má vysoký obsah chrómu potrebného na dobrú funkciu obličiek.
 
  • Bielok
Vaječný bielok je vhodnou potravinou pri ochorení obličiek, pretože obsahuje vysoko kvalitné bielkoviny bez prílišnej záťaže na obličky. Bielok obsahuje esenciálne aminokyseliny, ktoré sú nevyhnutné na správnu funkciu obličiek.
 
  • Kapusta
Kapusta je bohatým zdrojom silných antioxidantov, ktoré pomáhajú chrániť obličky pred poškodením voľnými radikálmi. Okrem toho je kapusta bohatá na vitamíny B, C a K, podporujúce zdravie obličiek.
 
  • Huby Shiitake
Huby Shiitake sú vhodnou potravinou pri obličkovej diéte, ktorá vyžaduje obmedzenie živočíšnych bielkovín. Konzumácia húb Shiitake pomáha doplniť telu vitamíny skupiny B, meď, mangán, selén, rastlinné bielkoviny a nestráviteľné vlákniny.
 
  • Ananás
V ananáse by sme našli enzým bromelain, vlákninu, vitamíny skupiny B a mangán. Ananás obsahuje málo draslíka, a preto je vhodný pre ľudí s ochorením obličiek.
 
 
Ako rozpoznať ochorenie obličiek
30.01.2020

Ako rozpoznať ochorenie obličiek

Chorými obličkami trpia mnohí z nás, ale nie každý o ochorení obličiek vie. Ochorenie obličiek je zákerné v tom, že chorého väčšinou nič nebolí. O to ťažšie je tieto komplikácie rozpoznať. Chorý často, bohužiaľ, vyhľadá lekára neskoro. Včasná diagnostika môže obličky vyliečiť alebo priebeh choroby zmierniť. Na vyšetrenie obličiek sa používajú rôzne, väčšinou bezbolestné metódy, ktoré podajú rýchly výsledok o stave obličiek. Aké symptómy by nás mali varovať a viesť k lekárovi?

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 42194
Omega-3 mastné kyseliny môžu posilniť zdravie obličiek u diabetikov
09.04.2010

Omega-3 mastné kyseliny môžu posilniť zdravie obličiek u diabetikov

Omega-3 mastné kyseliny predstavujú potenciálny prínos pre skupinu obyvateľstva so zvýšeným rizikom ochorenia obličiek.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 674
Aby vás netrápili obličkové kamene
19.10.2018

Aby vás netrápili obličkové kamene

Ide o pomerne častý problém, ktorý sužuje množstvo ľudí. A tiež je veľmi bolestivý. Dostať kamienky von z obličiek totiž nejde práve dvakrát ľahko. Ľudia, ktorí už raz obličkové kamene mali, nimi navyše trpia opakovane. Riziko ich vzniku sa však dá znížiť pomocou jednoduchých dietetických opatrení.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 19414