Pohybom proti PMS a bolestivej menštruácii

Pohybom proti PMS a bolestivej menštruácii

Publikované: 23.08.2018

Zobrazenie: 1232

Zakúšate každý mesiac doslova peklo? Nie ste sama. Až 50 percent žien zápasí pred začiatkom periódy s celým radom nepríjemných príznakov súhrnne označovaným ako premenštruačný syndróm. Niektoré z nich tieto prejavy prežívajú dokonca tak silno, že v tomto období nie sú takmer schopné normálne fungovať. Mnohé to však vnímajú ako „svoj údel“ a nijako to neriešia. Pritom existujú spôsoby, ako tieto ťažkosti minimalizovať.

Znie to neuveriteľne, ale vedci napočítali viac ako 150 príznakov PMS! Medzi najčastejšie patria: podráždenosť, náladovosť, úzkosť, poruchy spánku, depresívne nálady, neschopnosť sa sústrediť, urputné bolesti brucha a hlavy, opuchy členkov a očných viečok, nepríjemné napätie v prsiach, nepekné pupienky, nadúvanie, pocit plnosti, ale aj neobvyklý hlad či nadmerný smäd.

Na vine je hormonálna nerovnováha
Menštruačný cyklus zahrňuje štyri fázy. V priebehu prvých dvoch je hladina hormónov stabilná, v tretej fáze (obdobie ovulácie) sa začínajú zhromažďovať ženské pohlavné hormóny – estrogén a progesterón, ktoré významným spôsobom ovplyvňujú celý cyklus. Ak nastane medzi nimi nerovnováha, objaví sa problém v podobe PMS. Pri prevahe estrogénu bývajú ženy dosť nervózne a podráždené alebo trpia úzkostnými pocitmi. Ak dominuje progesterón, sú viac unavené a majú sklon k depresívnym náladám. Bohužiaľ, neexistuje žiadna stopercentne úspešná liečba PMS, takže je hlavne na vás, ako si s týmito problémami poradíte. Či sa rozhodnete ticho trpieť, alebo sa s tým pokúsite niečo urobiť. 

Na odstránenie napätia stačí 30 minút 
Aj keď to môže znieť nelogicky, na problémy spojené s PMS výborne zaberá pohyb. Cvičenie je jednou z vecí, na ktorú počas „svojich dní“ väčšina žien ani nepomýšľa, záleží však na tom, o aký druh pohybu ide. Vyraziť na lekciu zumby alebo na korčule je samozrejme nezmysel. Namiesto aeróbnych aktivít si doprajte prechádzku v prírode, rekreačné plávanie alebo jogu. Skrátka niečo, pri čom sa vaše telo aj duša príjemne zrelaxujú. Aj obyčajná polhodinka stačí na to, aby došlo k vyrovnaniu tokov energie v tele, a vy ste sa tak zbavili nervozity, stresu a napätia. Pri cvičení však nerobte nič, čo by vám bolo nepríjemné, nesnažte sa premáhať, neponáhľajte sa  a cvičte tempom, ktoré vám vyhovuje. 

Pomôže aj špeciálna joga pre ženy 
Počuli ste už o hormonálnej joge? Tá je pre ženy trpiace PMS či bolestivou menštruáciou ako stvorená. Pravidelné cvičenie napomáha odstráneniu bolestí a kŕčov, pôsobí ako prevencia zadržiavania vody v tele, tíši migrény a zmierňuje emočné výkyvy. Ide o veľmi účinný spôsob, ako prirodzenou cestou harmonizovať hormonálny systém. Cvičiť môžu aj ženy, ktoré príznaky PMS netrápia – v rámci prevencie, aby sa tak vyhli prípadným problémom v budúcnosti. Ak je to možné, cvičte každý deň (s výnimkou prvých dní menštruácie) alebo aspoň 3 – 4-krát do týždňa. O 3 – 4 mesiace by ste na sebe mali pozorovať výrazné zlepšenie.

Existuje celý rad cvikov, ktoré zmierňujú príznaky PMS a bolesť počas menštruácie. Skúste napríklad nasledujúce: 
  • Vlnenie  v bokoch – postavte sa na šírku bokov, prsty rúk prepleťte  za hlavou a ľahko pokrčte kolená. Potom sa začnite zvoľna a zmyselne knísať v bokoch, ako by ste tancovali sambu. S výdychom pokrčte jednu nohu (tým vám poklesne jeden bok), druhá noha zostáva napnutá. S nádychom opačne. Potom cvik zopakujte na druhú stranu. Pohybujú sa len boky a nohy, zvyšok tela je pokojný. Týmto cvikom uvoľníte napätie v oblasti panvy.     Podsadenie panvy  – východisková pozícia je rovnaká ako pri predchádzajúcom cviku. Panvu vystrčte ľahko dozadu, nadýchnite sa a s výdychom je podsaďte. Potom cvik zopakujte opačne. Snažte sa pohybovať len bokmi. 
  • Sediaca mačka  – určite si zo školy pamätáte mačací chrbát. Tento cvik je podobný, iba s tým rozdielom, že sa robí v sede. Sadnite si na podložku so skríženými nohami, dlane položte na kolená, ruky sú natiahnuté. Pravidelne dýchajte a pohybujte chrbticou – prehnite sa dopredu a zaguľaťte smerom dozadu. Prehnutie najprv urobte s nádychom a zaguľatenie s výdychom, potom aj opačne. 
  • Predklon v sede – sadnite si na päty, chrbtica je rovná. Prsty rúk  za chrbtom prepleťte, ruky natiahnite a rozšírte hrudník. Potom sa nadýchnite, zároveň sa predkloňte a zdvihnite ruky za chrbtom, čelo sa dotýka podložky. Pri výdychu hrudník opäť narovnajte, ruky klesnú dolu.