Opakujúce sa vaginálne mykózy

Opakujúce sa vaginálne mykózy

Publikované: 20.08.2019

Zobrazenie: 23646

Každý, kto sa niekedy stretol s kvasinkovou infekciou, vie, aké ťažké je sa jej zbaviť. Kvasinkové infekcie majú bohužiaľ tendenciu sa vracať. Mykózy sú kvasinkové (hubové) infekcie. A ako každá huba má kvasinka rada teplé, vlhké a tmavé miesta. Ideálnym miestom pre výskyt mykóz je pošva, vagína. Kvasinková infekcia častejšie trápi ženy a aspoň raz za život sa s ňou stretne až 75 % žien.

Kvasinková infekcia sa netýka len žien

Kým povrchové mykózy postihujú kožu a sliznice, hlboké kvasinkové infekcie sa objavujú hlavne na pohlavných orgánoch. Typické je pálenie a svrbenie v intímnej oblasti, čo môže mať nepríjemný vplyv na sexuálny i bežný život. Mykóza sa netýka len žien, ale aj mužov. V prípade mužských genitálií postihuje žaluď a predkožku. Aj keď sa mykóza nepovažuje za pohlavne prenosnú chorobu, môžu ňou trpieť obaja partneri a pohlavným stykom ju na seba opakovane prenášať.

Ako mykózu spoznať?

Na mykotickú infekciu nás upozorní svrbenie pošvy, pálenie pri močení, opuch a začervenanie vonkajšej časti genitálií, tvarohovitý výtok, tlak a bolesť v podbrušku, bolesť pri pohlavnom styku ai.

Hlavné príčiny mykóz:

  • antibiotiká (k premnoženiu kvasiniek dôjde v dôsledku pošvovej nerovnováhy),
  • hormonálne zmeny (vyššia hladina estrogénu v tehotenstve alebo užívaní antikoncepcie),
  • zaparenie genitálií (mokré plavky, tesné nohavice apod.),
  • používanie parfumovaných vložiek, toaletného papiera apod.,
  • nesprávna hygiena,
  • lieky potláčajúce imunitu (kortikosteroidy),
  • zvýšená konzumácia sladkostí,
  • cukrovka.

Liečba vaginálnej mykózy

Liečba je pomerne jednoduchá, ale hlavným predpokladom je správne určenie diagnózy. Pacientka môže zvoliť samoliečbu alebo radšej navštíviť gynekológa. Lekára je nutné vyhľadať v prípade tehotenstva, u mladistvých, v prípade zapáchajúceho výtoku a v prípade neúspešnej samoliečby. Vaginálna mykóza sa najčastejšie lieči pomocou antimykotík, voľne dostupných vo forme vaginálnych čapíkov alebo krémov. Aplikujú sa buď do pošvy, alebo na jej vonkajšiu časť. V prípade, že si však nie ste istá, či trpíte bakteriálnou alebo kvasinkovou infekciou, vyskúšajte tablety s obsahom laktobacilov a kyseliny mliečnej, ktoré prispievajú k obnoveniu prirodzenej vaginálnej rovnováhy a tým aj k redukcii nepríjemného svrbenia, vaginálneho zápachu a výtoku. Vaginálne tablety Idelyn Beliema Effect tiež obnovujú a udržiavajú fyziologické pH a sú vhodné aj ako obnova mikroflóry po bežnej liečbe. Vhodné je doplniť tablety Idelyn Beliema Intim gélom alebo Idelyn Beliema Intim krémom na pravidelnú starostlivosť o intímne partie, pretože hygiena je základom prevencie. Významnú úlohu hrá tiež zdravý životný štýl, pretože podporuje imunitný systém a bojuje proti stresu, ktorý sa na vzniku či opakovanom výskyte infekcií môže tiež podieľať.

Podceňovať intímnu hygienu sa nevypláca
17.07.2019

Podceňovať intímnu hygienu sa nevypláca

V letných mesiacoch sú gynekologické infekcie a zápaly spôsobené kvasinkami častým problémom žien. V teple a vlhku sa dobre darí kvasinkovým infekciám (mykózam), ktoré trápia ženy v lete až dvakrát častejšie. Výskyt vaginálnej mykózy je možné obmedziť správnou intímnou hygienou. Ak chcete stráviť dovolenku bez zbytočných zdravotných komplikácií v podobe nepríjemného svrbenia, pálenia v intímnej oblasti, výtoku, bolesti pri močení a sexe, prečítajte si naše tipy, ako vaginálnym ťažkostiam predchádzať.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 819
Trápia vás vaginálne infekcie?
09.08.2019

Trápia vás vaginálne infekcie?

Zápaly v oblasti ženských pohlavných orgánov sú častým dôvodom návštev gynekológa. Sú rozlišované podľa pôvodcu, ktorý ochorenie spôsobil. Gynekologické zápaly sú infekčnými ochoreniami, ktoré spôsobujú baktérie, kvasinky, parazity, môžu ale vzniknúť aj mechanicky alebo v dôsledku alergie. Gynekologické zápaly môže často sprevádzať aj svrbenie, pálenie a výtok z pošvy. Najčastejšou príčinou vaginálnych infekcií u žien v reprodukčnom veku sú bakteriálne vaginálne infekcie.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 13091
Jedálnym lístkom proti vaginálnej mykóze
31.10.2018

Jedálnym lístkom proti vaginálnej mykóze

Trápia vás opakované pošvové zápaly? Nie ste sama, táto infekcia zaskočí počas života až 75 percent žien. Možno si však kladiete otázku, prečo sa tento problém týka aj vás. Dbáte predsa na intímnu hygienu, nosíte vzdušnú bielizeň, vyhýbate sa tesným odevom zo syntetických materiálov a nikdy nezostávate dlho v mokrých plavkách, hneď sa prezlečiete do suchého... To sú dôležité preventívne opatrenia, ale čo váš jedálny lístok? Neholdujete až príliš sladkostiam, bielemu pečivu alebo napríklad plesňovým syrom? Kvasinka Candida albicans, ktorá spôsobuje vaginálnu mykózu, totiž toto všetko miluje.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 8502