Opakujúce sa vaginálne mykózy
Publikované: 20.08.2019
Zobrazenie: 23844
Každý, kto sa niekedy stretol s kvasinkovou infekciou, vie, aké ťažké je sa jej zbaviť. Kvasinkové infekcie majú bohužiaľ tendenciu sa vracať. Mykózy sú kvasinkové (hubové) infekcie. A ako každá huba má kvasinka rada teplé, vlhké a tmavé miesta. Ideálnym miestom pre výskyt mykóz je pošva, vagína. Kvasinková infekcia častejšie trápi ženy a aspoň raz za život sa s ňou stretne až 75 % žien.
Kvasinková infekcia sa netýka len žien
Kým povrchové mykózy postihujú kožu a sliznice, hlboké kvasinkové infekcie sa objavujú hlavne na pohlavných orgánoch. Typické je pálenie a svrbenie v intímnej oblasti, čo môže mať nepríjemný vplyv na sexuálny i bežný život. Mykóza sa netýka len žien, ale aj mužov. V prípade mužských genitálií postihuje žaluď a predkožku. Aj keď sa mykóza nepovažuje za pohlavne prenosnú chorobu, môžu ňou trpieť obaja partneri a pohlavným stykom ju na seba opakovane prenášať.
Ako mykózu spoznať?
Na mykotickú infekciu nás upozorní svrbenie pošvy, pálenie pri močení, opuch a začervenanie vonkajšej časti genitálií, tvarohovitý výtok, tlak a bolesť v podbrušku, bolesť pri pohlavnom styku ai.
Hlavné príčiny mykóz:
- antibiotiká (k premnoženiu kvasiniek dôjde v dôsledku pošvovej nerovnováhy),
- hormonálne zmeny (vyššia hladina estrogénu v tehotenstve alebo užívaní antikoncepcie),
- zaparenie genitálií (mokré plavky, tesné nohavice apod.),
- používanie parfumovaných vložiek, toaletného papiera apod.,
- nesprávna hygiena,
- lieky potláčajúce imunitu (kortikosteroidy),
- zvýšená konzumácia sladkostí,
- cukrovka.
Liečba vaginálnej mykózy
Liečba je pomerne jednoduchá, ale hlavným predpokladom je správne určenie diagnózy. Pacientka môže zvoliť samoliečbu alebo radšej navštíviť gynekológa. Lekára je nutné vyhľadať v prípade tehotenstva, u mladistvých, v prípade zapáchajúceho výtoku a v prípade neúspešnej samoliečby. Vaginálna mykóza sa najčastejšie lieči pomocou antimykotík, voľne dostupných vo forme vaginálnych čapíkov alebo krémov. Aplikujú sa buď do pošvy, alebo na jej vonkajšiu časť. V prípade, že si však nie ste istá, či trpíte bakteriálnou alebo kvasinkovou infekciou, vyskúšajte tablety s obsahom laktobacilov a kyseliny mliečnej, ktoré prispievajú k obnoveniu prirodzenej vaginálnej rovnováhy a tým aj k redukcii nepríjemného svrbenia, vaginálneho zápachu a výtoku. Vaginálne tablety Idelyn Beliema Effect tiež obnovujú a udržiavajú fyziologické pH a sú vhodné aj ako obnova mikroflóry po bežnej liečbe. Vhodné je doplniť tablety Idelyn Beliema Intim gélom alebo Idelyn Beliema Intim krémom na pravidelnú starostlivosť o intímne partie, pretože hygiena je základom prevencie. Významnú úlohu hrá tiež zdravý životný štýl, pretože podporuje imunitný systém a bojuje proti stresu, ktorý sa na vzniku či opakovanom výskyte infekcií môže tiež podieľať.