Nie je tuk ako tuk alebo viete, ktorým je lepšie sa vyhnúť?

Publikované: 31.05.2019

Aby ľudské telo mohlo správne fungovať, potrebuje stravu obsahujúcu všetky potrebné živiny (tuky, cukry a bielkoviny). Tuky by mali tvoriť zhruba 25-35 % denného príjmu potravy. Dávno neplatí, že ak chceme schudnúť, je nutné vyradiť z jedálnička tuky. Obmedzenie alebo vylúčenie tukov neznamená, že budeme zdravší a štíhlejší. Ide o mýtus. Tuky sú pre ľudský organizmus nevyhnutné. Je ale nutné vedieť, aké tuky nášmu telu škodia a aké prospievajú.

Zdravé tuky

Zdravé tuky zastupujú predovšetkým nenasýtené mastné kyseliny. Regulujú biologické funkcie, činnosť srdca a ciev, imunitný systém, nervový systém aj činnosť pohlavných orgánov. Pre zdravie sú tieto tuky nepostradateľné. Znižujú a udržujú cholesterol, spomaľujú rast nádorových buniek a zlepšujú prenos kyslíka. Zdravé tuky delíme na mononenasýtené (olivový olej, avokádo) a polynenasýtené (slnečnicový, ľanový a kukuričný olej, tučné ryby, vlašské orechy).

Nezdravé tuky

Obsahujú nasýtené mastné kyseliny a trans-nenasýtené mastné kyseliny. Ide o čiastočne stužené tuky vo vyprážaných jedlách, zemiačikoch, sušienkach apod. Vznikajú priemyselnou úpravou či zahrievaním pri vysokých teplotách. Zvýšený príjem týchto tukov vedie k zvýšenej hladine cholesterolu, spôsobujúcej rad kardiovaskulárnych ochorení. Nezdravé tuky sú obsiahnuté v palmovom oleji, údeninách, hydrogenizovanom a rafinovanom rastlinnom tuku (zvlášť v pečive, sušienkach), vyprážaných pochutinách z rýchleho občerstvenia a balených potravinách.

Tuky a redukcia váhy

Pri redukcii váhy je dôležité obmedziť konzumáciu nezdravých tukov a dodať telu kvalitné zdravé tuky. V bežnom živote to znamená vyhnúť sa toľko obľúbeným fastfoodom. Namiesto hranoliek skúste napríklad zeleninový šalát s vlašskými orechmi, pokvapkaný panenským olivovým olejom. Odporúčanie sa týka nielen tých, ktorí chudnú do plaviek, ale všetkých, ktorí myslia na svoje zdravie.

Palmový tuk

Jedná sa o veľmi kontroverznú potravinu. Na jednej strane má množstvo pozitívnych účinkov na ľudské zdravie a na druhej strane môže zvyšovať riziko kardiovaskulárnych ochorení. Palmový olej sa vyrába z palmy olejovej. Palmovým tukom možno úspešne nahrádzať stužené tuky. Obsah nasýtených tukov v strave je dlhodobo dávaný do súvislosti s výskytom nadváhy, obezity, metabolického syndrómu a chorôb srdca a ciev, ale aj niektorých nádorových ochorení. Palmový olej nie je to isté čo olej z palmových jadier. Palmový olej sa získava z celých plodov, olej z palmových jadier zo semien plodov palmy olejovej a má iné účinky na ľudské zdravie. Najväčšími producentmi palmového oleja sú Malajzia a Indonézia, zodpovedné za 86 % celosvetovej produkcie. Výroba palmového oleja je ekologickým problémom. Pôvodný dažďový prales je ničený a nahradzovaný palmovými plantážami.

Kokosový tuk

Rovnako ako palmový tuk je témou mnohých diskusií. Niektorí odborníci ho označujú za "super potravinu". Obsahuje kombináciu mastných kyselín, ktoré veľmi priaznivo ovplyvňujú metabolizmus. Pomáha pri chudnutí, zabíja škodlivé mikroorganizmy, zlepšuje fungovanie mozgu, zdravie kože, pomáha znižovať hladinu cholesterolu v krvi a iné. Kokosový tuk sa radí medzi obľúbené oleje používané pri varení, ale má aj ďalšie možnosti využitia (prírodná medicína alebo kozmetika).

Rybí tuk

Rybí tuk je bohatým zdrojom omega-3 mastných kyselín. Pomáha zlepšovať zdravie srdca a ciev, podporuje zdravie očí, pokožky, kostí, a iné. Rybí olej patrí medzi najčastejšie konzumované výživové doplnky naprieč všetkými generáciami.

Zdraviu naproti

Medzi výživové doplnky, ktoré sú vhodné pre tých, ktorí nekonzumujú 1-2 porcie rýb týždenne, patrí napr. Walmark Omega-3 rybí olej Forte s vysokou dávkou nenasýtených mastných kyselín omega-3. Rybí olej sa používa aj v tobolkách výživového doplnku Chole PRO s dvojitým efektom na normálnu hladinu cholesterolu. Nárokom detského vývoja je určený komplex vitamínov a minerálov s omega-3 z morských rias Marťankovia FUTURA 6-9.

ODPORÚČAME: