Materské znamienka ako skryté nebezpečenstvo
Publikované: 15.03.2020
Zobrazenie: 3143
Každý z nás má na svojej koži nejaké to materské znamienko. Venujeme im ale dostatočnú pozornosť? Prevencia malígneho melanómu, ktorý patrí k najzhubnejším rakovinovým ochoreniam, je bohužiaľ podľa odborníkov často podceňovaná. Včasná diagnostika a následná liečba ochorenia zohráva zásadnú úlohu. Čím skôr je ochorenie podchytené, tým je väčšia šanca na vyliečenie. Na druhej strane väčšina znamienok liečbu nevyžaduje, ale patričnú pozornosť by sme im mali venovať vždy.
Materské znamienka
Niektoré materské znamienka máme od narodenia, iné sa môžu objaviť v priebehu života. Materské pigmentové znamienka máme buď vyvýšené alebo tmavé a ploché, vyskytujúce sa v rôznom počte. Niektoré z nich sa môžu tzv. zvrhnúť, prejsť v melanóm, čo je najzhubnejší kožný nádor. Jedná sa o jednu z najzhubnejších foriem rakoviny z dôvodu tvorenia metastáz, ktoré sa vyskytujú najprv v lymfatických uzlinách, neskôr aj v iných orgánoch. Počty pacientov s touto diagnózou sa počas posledných rokov zvyšujú. Aj keď o melanóm sa jedná len u malého percenta materských znamienok, je nutné mať sa na pozore.
Čo si všímať
Nutné je, aby sme materské znamienka mali pod kontrolou. Ak sa znamienka začnú meniť, je nutné vyhľadať lekára. Lekára navštívime, ak znamienko svrbí, rastie a zväčšuje sa, stáva sa farebne nerovnomerné, je ohraničené zápalovým lemom, mokvá a krváca.
Podozrenie na melanóm
V prípade podozrenia na melanóm je nutné zachovať pokoj. Pri vyšetrení lekár najskôr vykoná pohovor, rozbor rodinnej i osobnej anamnézy a určí fototyp kože. Potom dôkladne vyšetrí materské znamienka. Dermatoskop je prístroj, ktorý umožňuje posúdiť kožné štruktúry v detailnejšom rozlíšení aj v hlbších partiách kože. Dermatoskopický obraz znamienka rozhodne o ďalšom postupe liečby. Na konečné potvrdenie alebo vylúčenie diagnózy je pigmentový útvar chirurgicky či laserom odstránený a podrobený histologickému vyšetreniu v mikroskope dermatopatológa.
Liečba malígneho melanómu
Ak sa jedná o malígny melanóm, je nutná spolupráca s ďalšími špecialistami, predovšetkým s plastickými chirurgmi, v neskorších štádiách s onkológmi. Možnosti liečby sú bohužiaľ značne obmedzené. Nádor býva málo citlivý na chemoterapiu a rádioterapiu. Novinkou je preto cielená biologická liečba, ktorá predlžuje u pacientov dobu prežitia. Ak sa podarí pacienta vyliečiť, zostáva v starostlivosti dermatológa po zvyšok života.
Rizikové faktory
Ako hlavný rizikový faktor je uvádzaná zvýšená expozícia UV žiarenia pri opaľovaní a vystavovanie kože slnečnému žiareniu bez adekvátnej ochrany. Malígny melanóm sa navyše vyskytuje viac u svetlovlasých ľudí s mnohými pigmentovými znamienkami.
Základom prevencie je kontrola
Preventívne vyšetrenie kože by mal podstúpiť každý človek
1x za 1-2 roky (podľa kožného fototypu). Ak sa chceme vyhnúť zhubnému melanómu, mali by sme sa vyhnúť slnečnému žiareniu bez ochrany. Vyvarovať sa treba slnečným lúčom najmä počas poludnia, kedy je intenzita UV žiarenia najvyššia. Samozrejmosťou by malo byť používanie opaľovacích krémov a krémov po opaľovaní. Odporúčané je ale predovšetkým
sledovať zmeny materských znamienok. Znamienka v oblastiach, kde hrozí zvýšené trenie (napr. guma nohavíc) sa odporúča odstrániť.
Zdravie kože je tiež možné podporiť
výživovými doplnkami s obsahom vitamínov a minerálov nielen na zdravú a krásnu kožu, ale aj na správne fungovanie celého organizmu. Rad
Walmark ponúka napr.
Pupalku dvojročnú na
zdravú pleť a pomoc pri
udržiavaní hormonálnej rovnováhy.
Zinok na
zdravé vlasy, pleť, nechty a správnu funkciu
imunitného systému,
Biotín na
zdravie vlasov a pleti a mnoho ďalších.
Podporte zdravie s výživovými doplnkami radu Walmark obsahujúcimi unikátne zloženie vitamínov a minerálov na správne fungovanie organizmu.