Materské znamienka ako skryté nebezpečenstvo

Materské znamienka ako skryté nebezpečenstvo

Publikované: 15.03.2020

Zobrazenie: 3132

Každý z nás má na svojej koži nejaké to materské znamienko. Venujeme im ale dostatočnú pozornosť? Prevencia malígneho melanómu, ktorý patrí k najzhubnejším rakovinovým ochoreniam, je bohužiaľ podľa odborníkov často podceňovaná. Včasná diagnostika a následná liečba ochorenia zohráva zásadnú úlohu. Čím skôr je ochorenie podchytené, tým je väčšia šanca na vyliečenie. Na druhej strane väčšina znamienok liečbu nevyžaduje, ale patričnú pozornosť by sme im mali venovať vždy.

Materské znamienka

Niektoré materské znamienka máme od narodenia, iné sa môžu objaviť v priebehu života. Materské pigmentové znamienka máme buď vyvýšené alebo tmavé a ploché, vyskytujúce sa v rôznom počte. Niektoré z nich sa môžu tzv. zvrhnúť, prejsť v melanóm, čo je najzhubnejší kožný nádor. Jedná sa o jednu z najzhubnejších foriem rakoviny z dôvodu tvorenia metastáz, ktoré sa vyskytujú najprv v lymfatických uzlinách, neskôr aj v iných orgánoch. Počty pacientov s touto diagnózou sa počas posledných rokov zvyšujú. Aj keď o melanóm sa jedná len u malého percenta materských znamienok, je nutné mať sa na pozore.
 

Čo si všímať

Nutné je, aby sme materské znamienka mali pod kontrolou. Ak sa znamienka začnú meniť, je nutné vyhľadať lekára. Lekára navštívime, ak znamienko svrbí, rastie a zväčšuje sa, stáva sa farebne nerovnomerné, je ohraničené zápalovým lemom, mokvá a krváca.
 

Podozrenie na melanóm

V prípade podozrenia na melanóm je nutné zachovať pokoj. Pri vyšetrení lekár najskôr vykoná pohovor, rozbor rodinnej i osobnej anamnézy a určí fototyp kože. Potom dôkladne vyšetrí materské znamienka. Dermatoskop je prístroj, ktorý umožňuje posúdiť kožné štruktúry v detailnejšom rozlíšení aj v hlbších partiách kože. Dermatoskopický obraz znamienka rozhodne o ďalšom postupe liečby. Na konečné potvrdenie alebo vylúčenie diagnózy je pigmentový útvar chirurgicky či laserom odstránený a podrobený histologickému vyšetreniu v mikroskope dermatopatológa.
 

Liečba malígneho melanómu

Ak sa jedná o malígny melanóm, je nutná spolupráca s ďalšími špecialistami, predovšetkým s plastickými chirurgmi, v neskorších štádiách s onkológmi. Možnosti liečby sú bohužiaľ značne obmedzené. Nádor býva málo citlivý na chemoterapiu a rádioterapiu. Novinkou je preto cielená biologická liečba, ktorá predlžuje u pacientov dobu prežitia. Ak sa podarí pacienta vyliečiť, zostáva v starostlivosti dermatológa po zvyšok života.
 

Rizikové faktory

Ako hlavný rizikový faktor je uvádzaná zvýšená expozícia UV žiarenia pri opaľovaní a vystavovanie kože slnečnému žiareniu bez adekvátnej ochrany. Malígny melanóm sa navyše vyskytuje viac u svetlovlasých ľudí s mnohými pigmentovými znamienkami.
 

Základom prevencie je kontrola

Preventívne vyšetrenie kože by mal podstúpiť každý človek 1x za 1-2 roky (podľa kožného fototypu). Ak sa chceme vyhnúť zhubnému melanómu, mali by sme sa vyhnúť slnečnému žiareniu bez ochrany. Vyvarovať sa treba slnečným lúčom najmä počas poludnia, kedy je intenzita UV žiarenia najvyššia. Samozrejmosťou by malo byť používanie opaľovacích krémov a krémov po opaľovaní. Odporúčané je ale predovšetkým sledovať zmeny materských znamienok. Znamienka v oblastiach, kde hrozí zvýšené trenie (napr. guma nohavíc) sa odporúča odstrániť.
 
Zdravie kože je tiež možné podporiť výživovými doplnkami s obsahom vitamínov a minerálov nielen na zdravú a krásnu kožu, ale aj na správne fungovanie celého organizmu. Rad Walmark ponúka napr. Pupalku dvojročnú na zdravú pleť a pomoc pri udržiavaní hormonálnej rovnováhy. Zinok na zdravé vlasy, pleť, nechty a správnu funkciu imunitného systému, Biotín na zdravie vlasov a pleti a mnoho ďalších.
 
Podporte zdravie s výživovými doplnkami radu Walmark obsahujúcimi unikátne zloženie vitamínov a minerálov na správne fungovanie organizmu.
Ostaňte v lete vo svojej koži
31.05.2019

Ostaňte v lete vo svojej koži

Počas zimy si pokožka pôsobením nízkych teplôt vytrpela veľa. Najväčšiu záťaž predstavuje chlad pre suchú a atopickú kožu. Ak sa dostatočne neošetruje, môže sa následne zapaľovať, svrbieť a praskať. Keď potom teploty „vylezú“ smerom nahor, pokožku odkrývame len s obavami. Prechod z chladného obdobia do leta predstavuje pre pokožku úľavu. Dôležitá je však hydratácia a správna regenerácia. Ak ste ich v zime zanedbávali, začnite s ošetrujúcimi a prípravnými kúrami hneď teraz.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 2115
Najčastejšie príčiny svrbenia kože
10.11.2019

Najčastejšie príčiny svrbenia kože

Svrbenie kože je veľmi nepríjemné, čo iste zažil každý z nás. Dôvodom svrbenie môžu byť komáre, alergie, stres, ale aj kožné či iné ochorenia. Príčin je veľa. Najdôležitejším odporúčaním lekárov je postihnuté miesto neškrabať. Škrabanie na chvíľu uľaví, ale do postihnutého miesta hrozí zavlečenie infekcie a zhoršenie stavu. Aby sme vedeli, čo je príčinou svrbenia, je vhodné navštíviť lekára, ktorý odporučí vhodnú liečbu.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 680
Leto je tu, nepodceňujte starostlivosť  o vlasy
09.08.2019

Leto je tu, nepodceňujte starostlivosť o vlasy

Hovorí sa, že vlasy sú korunou krásy každej ženy. Aby tomu tak bolo aj v letnom období, je nutné sa o vlasy patrične starať. Slnečné lúče, slaná voda či chlór vlasy vysušujú a oslabujú. Ak im budete v lete venovať tú správnu starostlivosť, bude vaša hriva krásna aj na jeseň. My vám prinášame zopár tipov, ako si vlasy udržať zdravé a krásne celé leto.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 115