Každý desiaty Slovák trpí ochorením obličiek

Publikované: 20.05.2019

Obličky sú životne dôležitý orgán, ktorý je zodpovedný za očistu a detoxikáciu. Podľa odborníkov má ale každý desiaty Slovák ochorenie obličiek bez toho, aby o tom vedel. Ochorenie možno pritom veľmi ľahko diagnostikovať prostredníctvom vyšetrenia moču, krvi a krvného tlaku. Ak sa stretávate s nepríjemným pálením a rezaním pri močení, bolesťou v podbrušku alebo častým močením, je nutné sa zamyslieť, či sú vaše obličky v poriadku.

Zápal obličiek (pyelonefritída)

Zápal obličiek je infekčné zápalové ochorenie obličiek bakteriálneho pôvodu. Akútny zápal obličiek poznáme podľa rýchlo nastupujúcich a výrazných príznakov (horúčka, pocit náhlej únavy, nevoľnosť, vracanie, bolesť brucha, bolesť v bedrovej časti, pocit nutkania častého močenia s pocitom pálenia a bolesťou, tmavý a zakalený moč so stopami bielkovín). Chronický zápal obličiek má menej výrazné príznaky, príp. žiadne (dlhodobo zvýšená teplota, baktérie v moči, opuchy končatín, ospalosť a porucha sústredenia).<úp>

Zápal močových ciest (cystitída)

Cystitída je infekčné ochorenie močového mechúra, močovej trubice alebo močových ciest, prebiehajúce v rôznej intenzite od nenápadného zápalu, až po zápal ohrozujúci obličky. Príčinou sú baktérie, z ktorých niektoré sa nachádzajú v zažívacom trakte (napr. Escherichia coli). Problém nastane vo chvíli, keď sa dostanú do močového ústrojenstva.

Prekážky v močovode

Chorý obvykle pociťuje bolesti, od ktorých niekedy uľaví aplikácia tepla alebo zmena polohy. Najčastejšími príznakmi obličkových kameňov či piesku sú bolesti kŕčovitého charakteru, sprevádzané potením, nevoľnosťou či zástavou močenia.

Kedy ísť k lekárovi?

Lekára navštívte pri akýchkoľvek ťažkostiach s močením, bolesťou spojenou s teplotou, krvou či inak podozrivo sfarbeného či zakaleného moču.

Liečba

Zápal obličiek a močových ciest je liečený antibiotikami so zabezpečením dostatočného prísunu tekutín v menších, ale pravidelných dávkach a pokojom na lôžku.

Základom je aktívna starostlivosť

Na správne fungovanie obličiek a močových ciest je dôležité dodržiavať pitný režim v rozumnej miere a zahrnúť do jedálnička antioxidanty, napríklad vo forme výživových doplnkov. Odborníkom na obličky a močové cesty sú výživové doplnky radu Urinal®, ktoré pomáhajú udržať správnu funkciu močového ústrojenstva od obličiek až po močové cesty. Väčšina produktov radu Urinal® je založená na vysokokvalitnom extrakte z brusníc a je možné ich tiež užívať súčasne s antibiotikami. Odborníci odporúčajú na správnu funkciu močových ciest najmä bylinky ako zlatobyľ obyčajnú či brezu previsnutú, ktoré sú tiež súčasťou produktov Urinal®.

Vyskúšajte rad výživových doplnkov Urinal