Kam nechodí slnko, chodí lekár alebo čo viete o slnku

Kam nechodí slnko, chodí lekár alebo čo viete o slnku

Publikované: 16.05.2019

Zobrazenie: 1662

Európsky deň Slnka pripadá na 16. 5. Týmto dňom si pripomíname nielen význam Slnka pre našu planétu, ale aj pre náš organizmus. Svetlo je zdrojom 99 % energie na Zemi a život je na ňom neodmysliteľne závislý. Už starí Gréci si uvedomovali význam Slnka pre zdravie, a preto budovali kúpele, kde využívali blahodarné účinky slnečného žiarenia. A čo je pravdy na starom známom „Kam nechodí slnko, tam chodí lekár“, sa dozviete v článku.

Slnečné žiarenie

Najdôležitejším prírodným zdrojom UV žiarenia je Slnko. UV žiarenie má rad účinkov na ľudskú kožu v závislosti na vlnovej dĺžke a intenzite žiarenia. UVA žiarenie zvyčajne nespôsobuje ani akútne sčervenanie kože, ani pálenie. Oproti tomu UVB žiarenie spôsobuje akútne a chronické poškodenie kože. UVC žiarenie je absorbované ozónovou vrstvou a na zemský povrch nedopadá. Slnečné lúče neprenikajú do hĺbky tkanív, ale len do hĺbky 0,6 mm. Preto je najviac ohrozená kože a oči.

Pozitívny vplyv slnečných lúčov

  • Slnko má pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém. Zahriatím kože sa cievy a kapiláry rozšíria a môže klesnúť vysoký krvný tlak.
  • Znižuje stres a odstraňuje celkovú únavu.
  • Znižuje hladinu cholesterolu a stabilizuje hladinu cukru v krvi.
  • Dokáže meniť cholesterol a ergosterol na vitamín D, dôležitý pre absorpciu vápnika do kostí, ktorého nedostatok vedie k osteoporóze. Potrebujeme k tomu 10-15 minút pobytu na slnku denne.
  • Zvyšuje produkciu protilátok a posilňuje náš imunitný systém.
  • Obmedzuje problémy s nespavosťou. Zvýši produkciu hormónu melatonínu, ktorý reguluje spánok.
  • Zvyšuje svalovú silu a výkonnosť. Pobyt na slnku zvyšuje produkciu mužského hormónu testosterónu.

Negatívne dopady slnečného žiarenia

  • Najväčším strašiakom je rakovina kože, ktorej riziko stúpa nadmerným slnením bez adekvátnej ochrany. Časté opaľovanie má za následok tiež predčasné starnutie pokožky.
  • Extrémne vystavovanie sa slnečnému žiareniu ničí očné šošovky.
  • Mnohí z nás iste poznajú nepríjemný úpal.

Aby slnko pomáhalo

Aby slnko neškodilo, ale pomáhalo, je dobré mať na pamäti niekoľko zásad. Čím je slnko na oblohe vyššie, tým sú jeho lúče silnejšie. Pozor medzi desiatou a šestnástou hodinou. Používajte ochranné krémy s UV faktorom a okuliare s UV filtrom. Odporúčaná je konzumácia celozrnných potravín, ovocia a zeleniny, ktoré obsahujú veľa vitamínov E, C, A, selénu a iných antioxidantov, ktoré voľné radikály ničia. Pri opaľovaní ako na slnku, tak aj v soláriu, možno využiť výživové doplnky s betakaroténom, ktorý je pri opaľovaní odporúčaný. Organizmus si ho totiž mení na vitamín A, ktorý je dôležitý pre zdravie kože. V letnom balíčku Walmark nájdete okrem výživového doplnku Beta karotén aj Laktobacily COMPLEX, ktoré oceníte najmä v nadchádzajúcej dobe dovoleniek.

S časom stráveným na slniečku Vám pomôže: