Horčík chýba zhruba jednej tretine Slovákov

Horčík chýba zhruba jednej tretine Slovákov

Publikované: 23.05.2019

Zobrazenie: 617

Pocity úzkosti, depresie, únava, psychické vypätie, podráždenosť, kŕče, tiky. Ak sú vám tieto príznaky až príliš známe, zamyslite sa, či na vine nie je práve nedostatok horčíka. Horčík (magnézium) je označovaný ako prvok života. Potrebuje ho každá ľudská bunka. Bez horčíka by nebol život. V dnešnej uponáhľanej dobe je horčík spomínaný hlavne v súvislosti so stresom.

Význam horčíka pre ľudský organizmus

Horčík je jeden z najdôležitejších prvkov v ľudskom tele. Väčšina horčíka sa vyskytuje v kostiach a zuboch. V menšom množstve sa nachádza v krvi a tkanivách. Je nezastupiteľný pre väčšinu biochemických reakcií v ľudskom tele. Horčík reguluje svalovú a nervovú činnosť, čím ovplyvňuje stabilný srdcový rytmus.

Nedostatok horčíka

Ak nám chýba horčík, môžeme pociťovať únavu, bolesti hlavy, neschopnosť sa sústrediť, nespavosť a rannú únavu, náchylnosť k stresu a depresiám, búšenie srdca, svalové kŕče, tras, tiky, padanie vlasov, lámavé nechty a vlasy.

Horčík a stres

V strese človek spotrebováva mnohonásobne viac horčíka ako v pokoji. Je preto veľmi dôležité horčík dopĺňať v stresových situáciách, pretože inak telo trpí jeho nedostatkom.
Zvýšený príjem horčíka potrebujú hlavne tehotné a dojčiace ženy, ľudia vykonávajúci namáhavú fyzickú prácu, športovci, ľudia starší ako 50 rokov, kardiaci, diabetici, častí konzumenti alkoholu, ľudia užívajúci diuretiká, antibiotiká a ženy užívajúce hormonálnu antikoncepciu.

Potraviny bohaté na horčík

Zdrojom horčíka je predovšetkým listová zelenina. Medzi potraviny s vysokým obsahom horčíka patria banány, sušené marhule, špenát, artičoky, pomarančová či mrkvová šťava, mandle, kešu oriešky, čokoláda a dokonca aj červené víno.  Bežná strava však nemusí pokryť potreby horčíka pre náš organizmus. Preto pri nedostatku alebo v prípade, že chcete dať telu všetko, čo potrebuje, je vhodné dopĺňať horčík telu vo forme výživových doplnkov. Starajte sa o svoje zdravie a skúste výživové doplnky Magnesium + B6 alebo Magnesium + B6 ACTIVE s Bioperinom na podporu vstrebávanie.

 

Chýba Vám horčík? Doplniť ho môžete: