Crohnova choroba, tichý a nenápadný nepriateľ čriev

Crohnova choroba, tichý a nenápadný nepriateľ čriev

Publikované: 18.03.2020

Zobrazenie: 16486

Bolesti brucha, krv v stolici, hnačka či úbytok na váhe, to sú najčastejšie príznaky Crohnovej choroby. Priebeh je pomalý a nenápadný, ale o to zradnejší. Crohnova choroba patrí k zápalovým ochoreniam tráviacej trubice s neznámou príčinou vzniku. V súčasnosti nemožno Crohnovu chorobu úplne vyliečiť. Aj keď príčina ochorenia zatiaľ nebola jednoznačne preukázaná, je isté, že vplyv má rad faktorov. Ako jej nešpecifické počiatočné príznaky odhaliť a možno tomuto zradnému ochoreniu predísť?

Crohnova choroba ako chronický zápal čriev

Usudzuje sa, že Crohnova choroba je autoimunitné ochorenie postihujúce ktorúkoľvek časť tráviaceho ústrojenstva, najčastejšie však koniec tenkého čreva. Crohnovu chorobu spôsobuje zápal prebiehajúci v črevnej sliznici. Ochorenie sa vyskytuje v niekoľkých formách a prebieha nárazovito. Najviac pacientov je medzi 15 a 35 rokmi, bez ohľadu na pohlavie. Crohnova choroba ale môže prepuknúť aj u starších ľudí.
 

Príznaky ochorenia

Hlavnými príznakmi sú silné bolesti brucha a hnačka zriedkavo s prímesou krvi. U pacientov sa objavujú tiež príznaky na celkovom stave ako horúčka, bolesti kdekoľvek v oblasti brucha, strata hmotnosti, nechutenstvo, únava, nevoľnosť, zvracanie. Crohnova choroba veľmi výrazne ovplyvňuje kvalitu života pacienta, a to osobného, ​​sociálneho i pracovného.
 

Diagnostika nebýva jednoduchá

Pre stanovenie diagnózy je nutné odlíšiť Crohnovu chorobu od podobne prebiehajúcej ulceróznej kolitídy. Realizované je vyšetrenie pohmatom, laboratórna diagnostika krvi, ultrazvukové vyšetrenie a endoskopia (prehliadnutie vnútorných dutín a orgánov špeciálnym optickým prístrojom, tzv. endoskopom). Vykonávaná je tiež kolonoskopia, teda vyšetrenie hrubého čreva, a gastroskopia, vyšetrenie žalúdka.
 

Možných príčin je celý rad

Aj keď nie sú presné príčiny Crohnovej choroby známe, boli identifikované určité rizikové faktory, ktoré rozvoj ochorenia ovplyvňujú. Vznik a rozvoj autoimunitných ochorení ovplyvňuje hlavne životné prostredie, genetické zaťaženie, prehnaná hygiena v detstve, nezdravá výživa a fajčenie.
 

Komplikácie Crohnovej choroby

V prípade komplikácií ako je napr. nepriechodnosť čreva, šírenie zápalu prostredníctvom fistuly do iných orgánov. Veľmi obávanou komplikáciou je rozvoj rakoviny, ktorej sa lekári snažia predchádzať pravidelnou endoskopiou. Pacienti môžu byť ohrození tiež podvýživou vplyvom porušenej schopnosti vstrebávať živiny.
 

Liečba Crohnovej choroby

Pri liečbe sa najprv rieši akútne ochorenie, nasadzujú sa protizápalové lieky s cieľom redukcie zápalu. Rozsah ochorenia je potrebné udržiavať na minimálnej úrovni, v remisii. Je chorobou, ktorá sa často nedá liečiť ambulantne. Liečebný postup závisí na lokalizácii, rozsahu postihnutia a aktivite choroby. Odporúčaný je šetriaci režim, primeraná telesná aktivita a strava prispôsobená aktuálnemu stavu ochorenia. V ťažších prípadoch je podávaná tekutá strava sondou priamo do tenkého čreva, prípadne parentálna výživa, kedy živiny, vitamíny a minerály idú priamo do žilového riečiska. Prognóza je nejasná, ochorenie môže zostávať mnoho rokov v rovnakom stave s miernou progresiou, príp. sa môže počas rokov zhoršovať. U niektorých pacientov môže dôjsť k uzdraveniu, niekedy sa ale choroba objaví znova.
 

Špecifiká jedálnička pri Crohnovej chorobe

Jedálniček u takéhoto ochorenia závisí na fáze, v ktorej sa práve ochorenie nachádza. V období remisie (útlmu) je vhodné obmedziť nadúvajúce jedlá, vyprážané pokrmy, tučné mäso a destiláty. Neodporúča sa nestráviteľná vláknina. Dôležitá je individuálna tolerancia, potraviny spôsobujúce ťažkosti je nutné vynechať. V období znovu sa objavujúcich problémov sa odporúča vyradiť nestráviteľné tučné jedlá. Strava by mala byť čerstvá, čo najjemnejšia, ľahko stráviteľná, pripravená z takých surovín, aby s jej trávením mal organizmus čo najmenej práce. Vhodný je vyšší obsah škrobov, bielkovín, železa a vápnika a vitamínu C a B komplexu. Užitočné je dodržiavať zásadu, ktorá hovorí, že na uvarenie kvalitného jedla stačí päť základných ingrediencií.
 

Podporte svoje zdravé črevá

Živé mikroorganizmy pomáhajú podporovať rovnováhu črevného mikrobiomu. Obľúbené prípravky obsahujúce živé mikroorganizmyvýživové doplnky radu Biopron. Vďaka širokej škále produktov si vyberie každý podľa svojich individuálnych potrieb. Odporúčame napr. Biopron9 s 9 kmeňmi živých mikroorganizmov.
 

Výživové doplnky Biopron pokrývajú rôzne potreby rôznych cieľových skupín

Príznaky zápalu slepého čreva
09.02.2020

Príznaky zápalu slepého čreva

Akútny zápal slepého čreva (apendicitída) je jednou z náhlych príhod brušných, čo je stav, ktorý je nutné neodkladne riešiť. Zápal slepého čreva sa vyskytuje najmä u detí do 15 rokov, ale objaviť sa môže v akomkoľvek veku. Medzi typické príznaky akútneho zápalu slepého čreva patria bolesti brucha, nevoľnosť a vracanie. Bolesť je lokalizovaná okolo pupka a postupne prechádza do pravého podbruška. Poloha slepého čreva je individuálna, môže pripomínať iné ochorenia, a preto bolesti brucha vždy patria do starostlivosti lekára.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 133719
Črevá, náš druhý mozog
20.05.2019

Črevá, náš druhý mozog

Vedecké výskumy uvádzajú, že narušená črevná mikroflóra ovplyvňuje našu náladu, obezitu i alergie. Črevá prirodzene fungujú za prítomnosti určitých baktérií a mikróbov. Nadmerné užívanie sladidiel, lepku, geneticky modifikovaných potravín, antibiotík a alkoholu, črevnú rovnováhu značne narúša. Našťastie sa dá rovnováhe našich čriev pomôcť.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 1579
Imunita sídli v črevách
19.07.2018

Imunita sídli v črevách

V ľudskom tele zúri večný boj – spojenci verzus patogény...

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 1500
Jedálny lístok pri Crohnovej chorobe
18.10.2018

Jedálny lístok pri Crohnovej chorobe

Crohnova choroba je chronické zápalové ochorenie tráviaceho traktu, ktoré sa najčastejšie vyskytuje v časti spoja tenkého a hrubého čreva. Pretože choroba môže postihnúť ktorúkoľvek časť tráviaceho traktu, sú príznaky s ňou súvisiace značne rôznorodé. To komplikuje jej správnu diagnostiku a ovplyvňuje aj liečbu. Aký jedálny lístok si zvoliť, aby bol podporujúci a nie zaťažujúci?

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 28823