Črevná chrípka u detí, na čo si dať pozor

Črevná chrípka u detí, na čo si dať pozor

Publikované: 18.03.2020

Zobrazenie: 39170

Črevná chrípka je pomerne bežné ochorenie. Ak na črevnú chrípku ochorejú deti, neradno ochorenie podceňovať. Nutné je dbať predovšetkým na dostatočný pitný režim, pretože črevná chrípka môže spôsobiť veľmi závažnú dehydratáciu organizmu. Práve deti sú častými pacientmi s touto diagnózou. V detskom kolektíve sa ľahko šíria vírusy a baktérie spôsobujúce črevnú chrípku, ktorá malým pacientom a ich rodičom spôsobí veľmi nepríjemné dni. Aké sú prejavy ochorenia a aké dodržiavať zásady, aby bol detský pacient čo najskôr fit?

Gastroenteritída čiže črevná chrípka

Pod črevnou chrípkou je skryté zápalové ochorenie žalúdka a čriev. Najčastejšou skupinou chorých sú deti, seniori a ľudia so zníženou imunitou. U detí je najčastejšou formou črevnej chrípky tzv. rotavírusová enteritída, u ktorej inkubačná doba je 24 až 48 hodín. Niekedy sa ale prvé príznaky môžu objaviť už cca 15 hodín od infikovania rotavírusom. Kvôli podráždeniu sliznice tráviaceho traktu nasledujú typické príznaky, ktorými sú zvracanie a hnačka. Dieťa nemusí s nakazeným jedincom prísť do priameho kontaktu, pretože rotavírusy sú schopné určitú dobu prežiť bez hostiteľa. K nákaze môže dôjsť aj prostredníctvom predmetov, ktorých sa dieťa dotkne a potom si strčí prsty do úst (často u hračiek).
 

U detí je častý prudký nástup ochorenia

Medzi typické príznaky ochorenia patria zvracanie, hnačka a horúčka. Postupne sa pridávajú celková únava a slabosť, nechutenstvo, malátnosť, bolesti svalov a bledosť v tvári. Pre detských pacientov je typický prudký nástup ochorenia s masívnym vracaním a hnačkou.
 

Liečba črevnej chrípky

Ak zvracanie a hnačka ustávajú, možno začať chorému podávať tekutiny na zabránenie dehydratácie, ktorá pre detský organizmus znamená veľké nebezpečenstvo. Vplyvom dehydratácie môže dôjsť k zlyhaniu dôležitých orgánov, napr. akútnemu zlyhaniu obličiek. Podávať malé množstvo tekutín je odporúčané po uplynutí jednej hodiny od posledného zvracania. Vhodné je studené pitie po lyžičkách, najlepšie vychladený čierny čaj (i mierne osladený) alebo rehydratačný roztok, bežne dostupný v lekárni. Nápoje možno zmraziť a rozdrvené po lyžičkách podávať dieťaťu k upokojeniu rozbúrenej sliznice žalúdka. Horúčku je nutné tlmiť liekmi vhodnými pre deti. Pre malé deti sú ideálne čapíky.
 

Ako spoznať dehydratáciu

U detských pacientov sa odporúča kontaktovať lekára vždy, ak nemožno do dieťaťa dostať tekutiny a dieťa opakovane zvracia. Nutné je zabrániť dehydratácii. Dehydratáciu možno spoznať podľa absencie močenia či veľmi malého množstva moču. Moč je navyše tmavo sfarbený. Dehydratáciu možno poznať tiež tak, že sa pokúsite vytvoriť tzv. kožnú riasu na brušku dieťaťa. Ak sa koža po jej pustení hneď nevracia do pôvodného stavu, dehydratácia sa už u dieťaťa rozvinula. Ďalšími príznakmi sú apatia, výrazná ospalosť, oschnuté pery a suchosť v ústach, bledá koža, kruhy okolo očí a plač bez sĺz. Ak tieto príznaky u dieťaťa spozorujete, ihneď vyhľadajte lekára, najmä ak ide o dojčatá, kedy je nutná hospitalizácia a aplikácia vnútrožilovej výživy. Črevná chrípka môže z dôvodu dehydratácie dojča ohroziť na živote!
 

Jedálniček dieťaťa s črevnou chrípkou

Rehydratačným roztokom z lekárne možno dieťaťu zabezpečiť všetky potrebné látky, ktoré prvý deň ochorenia nie je schopné prijímať. Ak nemá dieťa prvý deň chuť k jedlu, nie je odporúčané ho nútiť. Dôležité je dbať na dostatočný pitný režim. Ďalšie dva dni sú vhodné len suchá strava (pečivo, piškóty, sucháre), postrúhané jablko či roztlačený banán. Ako obed možno podať varenú mrkvu s ryžou či zemiakmi a v ďalších dňoch pridať morčacie či kuracie mäso. Detskému tráveniu urobí dobre aj bezmliečna ryžová kaša. Až v ďalších dňoch, kedy je dieťa bez vracania a hnačiek, je možné skúsiť podať mliečne výrobky a postupne pridávať do jedálnička ďalšie potraviny. Samozrejmosťou je vyhnúť sa vyprážaným, tučným a sladkým pokrmom a pochutinám. Príznaky ochorenia sa po adekvátnej liečbe vo väčšine prípadov zlepšia do druhého či tretieho dňa. Črevná chrípka u dieťaťa netrvá väčšinou dlhšie ako 10 dní.
 

Návrat k bežnej strave

V prípade, že príznaky ochorenia ustali, návrat k bežnej strave by mal byť veľmi pomalý. Ak dôjde k rýchlemu návratu k predchádzajúcej strave, dôjde k zaťaženiu žalúdka, čo sa môže prejaviť ďalším zvracaním či hnačkou. Nutné je, aby dieťa malo stravu nenáročnú na trávenie a až postupne ho zvykať na ďalšie pokrmy.
 

Myslite na podporu zdravia vašich detí

Rad Biopron ponúka výživové doplnky so živými mikroorganizmami určené priamo pre deti. Napríklad Biopron KIDS+ je unikátna kombinácia 4 kmeňov živých mikroorganizmov a dôležitých vitamínov na pohodu vášho dieťaťa už od 1 roku veku. Suplementácia živými mikroorganizmami môže podporiť obnovu rovnováhy črevnej mikroflóry. Biopron KIDS+ je navyše obohatený o vitamíny B6 a C na podporu funkcie imunitného systému. Alebo tiež Biopron BABY+, ktorý je kombináciou dvoch kmeňov živých mikroorganizmov, a navyše s vitamínom D, ktorý je potrebný na normálny rast a vývoj kostí a prispieva k správnej funkcii imunitného systému u detí.
Ako podporiť detskú imunitu
14.02.2020

Ako podporiť detskú imunitu

Jeseň, zima, sychravo a detský kolektív predstavujú ideálne podmienky pre množenie vírusov a baktérií. Veľmi časté sú predovšetkým vírusové infekcie horných ciest dýchacích. Medzi typické prejavy patrí opuch nosovej sliznice, sekrécia z nosa, bolesť či škrabanie v hrdle a zvýšená teplota. Prvou zaťažkávacou skúškou deti prechádzajú pri nástupe do škôlky, kedy sa stretávajú s doteraz neznámymi mikroorganizmami. Imunita dieťaťa sa vyvíja a postupne sa posilňuje. Rodičia si často kladú otázku, či je možné detskú imunitu posilniť. My prinášame pár zaručených tipov, ako na to.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 394
Imunita sídli v črevách
19.07.2018

Imunita sídli v črevách

V ľudskom tele zúri večný boj – spojenci verzus patogény...

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 1500
Baktérie v tele: ako nám pomáhajú? Kľúčom k zdraviu je vyvážená črevná mikroflóra
06.06.2016

Baktérie v tele: ako nám pomáhajú? Kľúčom k zdraviu je vyvážená črevná mikroflóra

Ako upozorňoval už Hippokrates: základ zdravého fungovania organizmu začína v čreve. Naopak – nevyvážená črevná mikroflóra spúšťa mnohé ochorenia a alergie. Ako sa starať o svoju mikrobiotu, aby nám bola prospešná?

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 897