Črevá, náš druhý mozog

Črevá, náš druhý mozog

Publikované: 20.05.2019

Zobrazenie: 1609

Vedecké výskumy uvádzajú, že narušená črevná mikroflóra ovplyvňuje našu náladu, obezitu i alergie. Črevá prirodzene fungujú za prítomnosti určitých baktérií a mikróbov. Nadmerné užívanie sladidiel, lepku, geneticky modifikovaných potravín, antibiotík a alkoholu, črevnú rovnováhu značne narúša. Našťastie sa dá rovnováhe našich čriev pomôcť.

Brucho ako centrum psychiky

Mnoho národov považuje brucho za centrum psychiky a výskumy túto myšlienku potvrdzujú. Črevá bývajú označované za náš druhý mozog. Sú nielen centrom tráviacej činnosti, ale aj zdrojom psychoaktívnych látok ovplyvňujúcich psychiku. Až 90 percent sérotonínu, zodpovedného za pocity šťastia, vyrábajú práve bunky v črevách. Diskomfort v čreve znamená diskomfort aj pre našu náladu.

Zabijaci črevnej mikroflóry

Cca 80 % imunity sídli v črevách. Ak sú naše črevá v dobrej kondícii, ľahšie sa bránime chrípke či iným chorobám a máme aj dobré trávenie, ktoré umožňuje využiť maximum z prijímanej stravy . Poruchy črevnej rovnováhy vznikajú, ak sú priateľské baktérie v zlom pomere, preto by sme sa mali starať o rovnováhu mikroflóry.  Medzi najväčších zabijakov črevnej mikroflóry patrí nevhodná strava, nadmerné užívanie liekov, alkohol a stres.

Čomu sa vyhnúť?

Medzi nevhodné potraviny patria hlavne potraviny s konzervačnými látkami, umelými sladidlami a dochucovadlami. Pozor na tzv. prázdne kalorické potraviny (biele pečivo, biely cukor apod.), ktoré sú často príčinou obezity. Nadmerné užívanie antibiotík zabíja aj telu priateľské mikroorganizmy. Alkohol zabíja prirodzené črevné mikróby. V strese telo prednostne zásobuje orgány dôležité pre rýchlu akciu typu beh alebo boj, a preto obmedzí prísun krvi do čriev. Telo v strese nepotrebuje tráviť a tráviace funkcie sú obmedzené.

Urobte si v črevách poriadok

Základom je úprava jedálnička s dôrazom na dostatok zeleniny a vlákniny. Odporúčané je zaradiť do jedálnička kvasenú zeleninu, kyslomliečne výrobky, kváskové pečivo, obmedziť cukor a doplniť telu živé mikroorganizmy. Široká škála výživových doplnkov radu Biopron pokrýva rôzne potreby a cieľové skupiny. V prípade narušenej črevnej rovnováhy je vhodný Biopron IB-Symbio + S. Boulardii alebo Biopron9. V období dovoleniek, kedy dochádza k zmene stravovacích návykov a konzumácii cudzích potravín, je odporúčaný Biopron Forte. Nemali by sme zabudnúť na pravidelné cvičenie a dostatok čerstvého vzduchu. Samozrejmosťou je potom vyhnúť sa zbytočnému stresu. A ako tip na záver prinášame recept na zdravý jarný nápoj, ktorý urobí dobre nielen vám, ale hlavne vášmu zažívaniu.

 

S črevnou mikroflórou Vám pomôže široká škála produktov Biopron: