Čo sa skrýva za bolesťou prstov?
Publikované: 30.01.2020
Zobrazenie: 95364
Čo vlastne bolesť prstov signalizuje? Príčin bolestí prstov môže byť veľa. V prípade občasnej a krátkodobej bolesti sa môžeme skúsiť zamyslieť, či telu nechýbajú niektoré významné vitamíny či minerály. Pokiaľ je ale bolesť častá a dlhodobá, mali by sme navštíviť lekára, pretože môže ísť o vážne ochorenie. Medzi najčastejšie príčiny bolestí a brnenie prstov patrí syndróm karpálneho tunela, reumatoidná artritída, Raynaudov syndróm, periférna neuropatia, ochorenie chrbtice, nedostatok minerálnych látok a vitamínov apod. Jedine odhalenie príčiny môže viesť k nasadeniu vhodnej liečby.
Syndróm karpálneho tunela
Syndróm karpálneho tunela je spôsobený utláčaním nervu v zápästí ruky, ku ktorému dochádza nadmerným užívaním šliach v zápästí. Ide o časté ochorenie ruky, ku ktorému dochádza častejšie pri hormonálnych zmenách, a preto ním ženy trpia až 4x viac ako muži. Rizikovou skupinou sú tiež tehotné ženy a ženy v období menopauzy. Príčinou môže byť úraz, ale predovšetkým preťažovanie ruky namáhavou manuálnou prácou či vykonávaním určitej stereotypnej činnosti. Tento syndróm sa vyskytuje u ľudí dlhodobo píšucich na počítači, u klaviristov, u pracujúcich so zbíjačkou apod. Tento syndróm je považovaný za chorobu z povolania. Typická je znížená citlivosť ruky a brnenie prstov. Liečba prebieha fixáciou zápästia, masážami, príp. operáciou.
Reumatoidná artritída
Reumatoidná artritída, ľudovo povedané reuma, je kĺbové zápalové ochorenie vyskytujúce sa predovšetkým u žien stredného veku. Najčastejšie trpia drobné kĺby ruky a zápästia. Ochorenie začína rannou stuhnutosťou kĺbov. Po mesiacoch, niekedy aj rokoch, sa objaví zdurenie a silná bolestivosť vedúce k zhoršeniu hybnosti a časom ku vzniku deformít (pokrivenie prstov, rúk apod.). Ochorenie sa nedá úplne vyliečiť, ale jeho vývoj možno spomaliť. Liečba zahŕňa režimové opatrenia (pokoj na lôžku v akútnom období, polohovanie končatín), podávanie analgetík, ktoré súčasne potláčajú zápal (nesteroidné antireumatiká), liekov upravujúcich priebeh choroby (kortikosteroidy), rehabilitáciu a chirurgickú liečbu.
Raynaudov syndróm
Ide o ochorenie oslabujúce prítok krvi, postihujúce najčastejšie drobné cievy na koncoch prstov rúk a nôh. Je častejšie u žien a spôsobuje ho abnormálna nervovo-cievna reakcia na periférii, často vyvolaná stresom. Najčastejšou komplikáciou je strata citlivosti koncov prstov. Oslabenie prítoku krvi môže byť mierne, prejavujúce sa krátkodobým zblednutím prstov, až po ťažké formy spôsobujúce trvalé poškodenie nervov a vedúce až k nekróze (odumretiu tkaniva).
Periférna neuropatia
Bodavá alebo pálivá bolesť, ale aj brnenie môže signalizovať periférnu neuropatiu, ktorá vzniká v dôsledku poškodenia periférnych nervov. Periférny nervový systém zaznamenáva podnety ako je teplo, bolesť, dotyk a tieto informácie posiela do mozgu. V mozgu je informácia spracovaná a potom na ňu telo adekvátne reaguje. Pri neuropatii je postihnutá akákoľvek časť periférneho nervového systému. Neuropatia môže byť spôsobená infekciou, zranením, metabolickým ochorením, vrodenými vadami apod. Jednou z najčastejších príčin je cukrovka. Lekára navštívte čo najskôr od zaznamenania príznakov. Skorá diagnóza zvyšuje úspešnosť liečby.
Ochorenie chrbtice
Bolesť, ktorá vyžaruje až do končekov prstov rúk môže byť spôsobená útlakom medzistavcovej platničky v oblasti krčnej chrbtice. Pravidelnou rehabilitáciou a domácim cvičením možno degeneratívny proces spomaliť, či dokonca zastaviť. Pri veľmi silných bolestiach podávame analgetiká, v niektorých prípadoch môže pomôcť tiež neurochirurgická operácia.
Nedostatok minerálnych látok a vitamínov
Nedostatok niektorých vitamínov a minerálov sa môže prejavovať zhoršenou kondíciou, hybnosťou a komfortom kĺbov v okolí prstov. Najčastejšie sa jedná o horčík a skupiny vitamínu B. Doplniť chýbajúce látky je jednoduché. Zdrojom horčíka sú niektoré potraviny ako napr. banány, orechy, strukoviny apod. Vitamín B sa vyskytuje v čučoriedkach, banánoch, mlieku apod. Chýbajúce látky možno doplniť aj formou výživových doplnkov, ktoré pomôžu zabezpečiť ich optimálne množstvo na správne fungovanie organizmu. Z našej ponuky odporúčame výživové doplnky radu Walmark. Magnézium + B6 obsahuje vysokú dávku horčíka, obohateného o vitamín B6 a BioPerine®. Horčík prispieva k normálnej funkcii svalov a spolu s vitamínom B6 pomáhajú znižovať únavu a vyčerpanie a prispievajú k normálnej funkcii nervového systému.
Minerálne látky a vitamíny obsahuje široká ponuka výživových doplnkov radu Walmark, napr.