Chlorella alebo zázračná riasa z hlbín na podporu detoxikácie organizmu

Chlorella alebo zázračná riasa z hlbín na podporu detoxikácie organizmu

Publikované: 18.03.2020

Zobrazenie: 3350

Chlorella je často označovaná ako potravina nového tisícročia. Mnohí sa už s chlorellou stretli, avšak sú aj takí, ktorí tento pojem počujú prvýkrát. Chlorella je radená medzi tzv. superpotraviny, teda potraviny, ktoré môžu mať vlastnosti podporujúce zdravie človeka. A tým, ktorí by sa chceli s chlorellou bližšie zoznámiť, je určený náš článok.

Chlorella nie je žiadnou novinkou

Chlorella je zelená sladkovodná riasa, známa už od konca 19. storočia, ale na našej planéte sa vyskytuje už zhruba dve miliardy rokov. Názov chlorella je odvodený od gréckeho slova "chloros", čo znamená zelený, a latinskej prípony "ella", teda malá. Miestom jej pestovanie je hlavne Čína, Japonsko a Taiwan.
 

Náročná na pestovanie aj spracovanie

Chlorella je riasa guľovitého tvaru o priemere 2-10 mikrometrov a je veľmi náročná na pestovanie. Vyžaduje umelé svetlo a vodu s obsahom oxidu uhličitého. Chlorella má schopnosť vychytávať ťažké kovy a toxíny, a preto voda, kde rastie, nesmie byť znečistená. Veľmi rýchlo sa množí, pestuje sa iba osem dní a potom sa zberá. Aby ju ľudský organizmus bol schopný stráviť a následne využiť, je nutné ju zbaviť hrubých bunkových stien a premeniť ju do práškovej podoby. Chlorella je dostupná ako výživový doplnok vo forme tabliet či prášku rozpustného vo vode.
 

Chlorella ako bohatý zdroj živín

Chlorella obsahuje vysoký podiel bielkovín, železa a vitamínu B12, a preto je vyhľadávanou potravinou najmä u vegánov a vegetariánov. Okrem toho je bohatým zdrojom mastných kyselín a chlorofylu (zelené farbivo), antioxidantov (vitamínu C a E, beta-karoténu, luteínu), vitamínov skupiny B, vitamínu K a minerálov (horčík, zinok, vápnik). Chlorella obsahuje tzv. CGF rastový faktor (Chlorella Growth), ktorý je jedinečnou kombináciou nukleotidov a peptidov nachádzajúcich sa len v chlorelle a pomáhajúcich vyživovať telo.
 

Účinky chlorelly

  • Podporuje očistu tela, detoxikáciu a pomáha chrániť pečeň pred pôsobením škodlivých látok.
  • Prispieva k rovnováhe črevnej mikroflóry a podporuje správne zažívanie.
  • Chráni bunky pred oxidatívnym stresom a prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému.
  • Podporuje vitalitu a energiu.
     

Užívanie chlorelly

Chlorella je bežne predajný výživový doplnok, ktorý sa užíva v podobe rozpustného prášku do vody či tabliet. Výživový doplnok Chlorella 500 mg  obsahuje vysoko kvalitnú japonskú chlorellu, podporujúcu trávenie, detoxikáciu a proces očisty tela. Ak človek začína chlorellu užívať, odporúča sa začať s menšími dávkami a tie postupne navyšovať. Chlorella sa užíva nalačno, pol hodiny pred jedlom či dve hodiny po jedle. Ak užívate lieky, je vhodný minimálne hodinový odstup.
 

Chlorella versus spirulina

Okrem chlorelly sa ako výživový doplnok užíva tiež spirulina. Od chlorelly sa ale líši. Nejde totiž o riasu, ale o sinice obsahujúce veľké množstvo vitamínov (B1, B2, B3, B6, B9, vitamín C, D, A, E a karotény) a minerálov (vápnik, železo, draslík, selén, zinok apod.). Rovnako ako chlorella, aj spirulina má pozitívny vplyv na detoxikáciu organizmu.
 
Detoxikáciu a očistu organizmu môžete podporiť tiež výživovým doplnkom DetoxElixeer MAX, unikátnou kombináciou deviatich starostlivo vybraných bylín obohatených o vlákninu so živými mikroorganizmami.
Ako sa správnu detoxikáciu, zásady a tipy
12.03.2020

Ako sa správnu detoxikáciu, zásady a tipy

Očista čriev je základom každej detoxikácie organizmu. Je to proces, vďaka ktorému sa zažívací trakt zbaví nahromadených škodlivín a zároveň je tiež prevenciou mnohých zdravotných problémov, a to nielen zažívacích. Detoxikácia čriev je podmienkou úspešnej očisty ďalších orgánov. Škodlivé látky obmedzujú správne fungovanie organizmu a negatívne pôsobia nielen na telo, ale aj na psychiku. Ako sa úspešne detoxikovať a aké zásady je potrebné dodržiavať sa dočítate v našom článku.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 1816
Jarný detox s rozumom
12.05.2021

Jarný detox s rozumom

Na začiatku jari sa na nás zo všetkých strán valia zaručené tipy, ako na jarnú detoxikáciu organizmu. Jarný detox v podobe prísnej diéty a hladovania organizmu v žiadnom prípade však neprospieva. Na to, aby sa človek cítil dobre, a to nielen na jar, stačí zdravé stravovanie, dostatok pohybu a odpočinku a dostatok životného optimizmu.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 4055
Top 10 potravín na detoxikáciu tela
19.12.2019

Top 10 potravín na detoxikáciu tela

Problémy so zažívaním sú v dôsledku nezdravého životného štýlu čoraz častejším problémom. Mnohí z nás určite počuli o detoxikácii organizmu, pojmu používanom najmä v prírodnej medicíne. Detoxikáciou sa rozumie celková očista organizmu od telu škodlivých látok. Škodlivými látkami sú myslené ako vplyvy z prostredia, tak i napríklad nevhodná strava. Pri detoxikácii je odporúčané konzumovať niektoré potraviny, ktoré tento očistný proces podporujú. Ktoré potraviny to sú, sa dozviete v našom článku.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 10934