Alergie útočia aj v zime

Alergie útočia aj v zime

Publikované: 30.01.2020

Zobrazenie: 1927

Peľová sezóna už dávno skončila, ale vás stále trápi neustále posmrkávanie a pokašliavanie. Ak nie ste prechladnutí, môže ísť o alergiu. Keď je vonku zima a sychravo, väčšina z nás radšej zostane pekne doma v teple. Teplé, vlhké a nevetrané prostredie predstavuje ideálne podmienky pre roztoče, plesne a prach, časté príčiny alergických reakcií.

Typické príznaky "domácich" alergií

Príznaky alergií, získaných v našich domácich podmienkach, sa nijako nelíšia od tých peľových. V zime sa môžeme stretávať s kašľom, pálením a svrbením nosa a očí, vodnatou nádchou, kýchaním a slzením očí. Nutné je ale odlíšiť alergiu od začínajúceho prechladnutia či chrípkových stavov, pre ktoré je navyše typická tiež horúčka, celková únava, bolesti svalov a kĺbov. Pri dlhotrvajúcich ťažkostiach je vždy nutné vyhľadať lekára, ktorý určí diagnózu.
 

Základom liečby je správna diagnóza

Alergiu diagnostikuje alergiológ pomocou krvných alebo kožných testov. V prípade alergie je nasadená predpísaná liečba, ktorá pacientovi uľaví, tzv. antihistaminiká. Antihistaminiká blokujú účinky histamínu, ktorý je zodpovedný za nepríjemné reakcie. Antihistaminiká majú buď celkový alebo lokálny účinok, môžu byť vo forme tabliet, kvapiek alebo mastí. Od alergickej nádchy alebo astmy uľavia spreje a inhalátory s lokálne pôsobiacimi kortikosteroidmi. Alergiológ môže nasadiť aj alergénovú imunoterapiu, kedy je organizmu dodávané postupne sa zvyšujúce množstvo alergénu. Telo si na alergén zvykne a prestane naň prehnane reagovať.
 

Roztoče ako hlavný zimný alergén

Hlavným zimným alergénom vnútorných priestorov sú roztoče. Najčastejšie spôsobujú alergie dýchacích ciest. Najviac roztočov nájdeme v prachu, matracoch, vankúšoch, páperových prikrývkach, kobercoch, čalúnenom nábytku, závesoch, plyšových hračkách, ale aj v miestach, kde uchovávame potraviny. Alergické prejavy sa objavujú hlavne po prebudení a sú spôsobované úlomkami odumretých tiel a exkrementmi roztočov. K rozmnožovaniu potrebujú roztoče teplo, vlhko a dostatok potravy (živia sa šupinami ľudskej kože a lupinami). Na roztoče môžeme byť alergickí celoročne, najviac však na jeseň a v zime, keď sú pre nich ideálne podmienky (nevetrané, prekúrené a vlhké miestnosti).
 

Ako postupovať proti vnútorným alergénom

Alergénov sa nikdy úplne nezbavíme, ale môžeme udržať ich množstvo.
 
  • Zbavte sa tapiet, kobercov a sprchových závesov, na ktorých sa držia plesne.
  • Vyhnite sa v domácnosti flanelu, kožušinám a huňatým plédom.
  • Kúpeľňu umývajte dezinfekčnými prostriedkami, likvidujúce aj plesne.
  • Posteľovú bielizeň perte ideálne každý týždeň na aspoň na 60 °C.
  • Často vetrajte, zbavte sa prachu a pravidelne vysávajte.
  • Udržujte v celom byte teplotu do 25 °C, v spálni najlepšie do 20 °C, relatívnu vlhkosť potom 40-50 %.
  • Alergikom zaobstarajte domácich miláčikov bez chlpov (napr. rybičky). Ak máte doma psa, mačku či iného chlpatého maznáčika, nepúšťajte ho do spálne.
     

Novinka Sinulan Forte Allergy v boji proti nádche a zápalom dutín

Alergické prejavy možno tiež mierniť či im predchádzať voľnopredajnými zdravotníckymi pomôckami. Jedným z nich je Sinulan Forte Allergy, vytvárajúci ochranný film na nosovú sliznicu, ktorý zabraňuje priamemu kontaktu alergénov a patogénov so sliznicou. Vďaka tomu predchádza a minimalizuje prejavy nádchy a zápalov dutín. Jeho zložka Xyloglukán chráni epitel a znižuje nadmernú sekréciu nosového sekrétu. Sinulan Forte Allergy je špeciálne navrhnutý na reguláciu a liečbu symptómov nádchy a zápalov dutiny nosovej dutiny a prínosových dutín, najmä alergického pôvodu. Sinulan Forte Allergy uľavuje od prejavov alergií spôsobených peľmi, prachom alebo domácimi zvieratami. Možno ho užívať preventívne v čase predpokladaného pobytu v prostredí so zvýšeným obsahom vzdušných alergénov (obdobie kvitnutia, práce na záhrade, domáceho upratovania apod.), pretože prináša ochranu už v ranom štádiu, ešte pred prepuknutím prvých prejavov.
 

Alergici a infekty dýchacích ciest

Jeseň a zima prinášajú zvýšený výskyt infektov horných aj dolných dýchacích ciest. Alergici nimi trpia častejšie a bohužiaľ aj priebeh býva komplikovanejší v dôsledku oslabeného imunitného systému. Alergici by preto mali dbať na zdravý životný štýl, zdravú výživu a zásobiť telo vitamínmi. Vhodné je tiež otužovanie a podpora imunity prostredníctvom výživových doplnkov.

 
Imunitu a celkové zdravie podporte výživovými doplnkami
Jar prichádza a s ním i sezónne alergie
13.05.2019

Jar prichádza a s ním i sezónne alergie

Je tu jar. Slnko svieti a všetko okolo kvitne. Pre väčšinu z nás ideálne počasie. Bohužiaľ nie pre alergikov. S jarou sa totiž prebúdza rad peľových alergénov. Ak patríte medzi tých, ktorí práve bojujú s neustálym kýchaním, nádchou a slzením očí, je dobré sa zamyslieť, či na vine nie sú práve peľové alergény.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 640