Akú úlohu má pečeň a ako ju chrániť?

Publikované: 02.11.2020

Pečeň je najväčšia exokrinná žľaza (s vonkajším vylučovaním) ľudského tela. Podieľa sa takmer na všetkých kľúčových procesoch od metabolizmu až po obranyschopnosť, dalo by sa povedať, že je najťažšie pracujúcim orgánom ľudského tela, pretože vykonáva až 500 funkcií. Ako presne pracuje? A aké choroby jej hrozia pri nedostatočnej starostlivosti?

FUNKCIE PEČENE

Pečeň sa stará o filtráciu krvi. Po rozložení potravy v tráviacom trakte sa živiny z potravy vstrebávajú črevnou sliznicou do krvného obehu. Pečeň v tejto krvi zneškodňuje toxické látky a vedľajšie produkty metabolizmu. Týmto spôsobom chráni organizmus pred otravou z čreva. Pečeň rovnako zaisťuje metabolizmus tukov, vytvára žlč a látky zabezpečujúce trávenie tukov v tenkom čreve. Na starosti má však aj metabolizmus cukrov a bielkovín. Zabezpečuje premenu glukózy na zásobnú látku glykogén a riadi produkciu aminokyselín – stavebných látok bielkovín. Pečeň tiež uskladňuje krv a podľa potreby ju uvoľňuje do krvného obehu.

AKÉ SÚ PRÍZNAKY CHOREJ PEČENE?

Patologické procesy v pečeni môžu byť rôzne (nádorové, infekčné, toxické...), no napriek tomu majú spoločné prejavy. Jedným z príznakov ochorenia pečene môžu byť aj svrbivé miesta na pokožke, ktoré sa začnú postupne rozširovať a zároveň sa zvyšuje intenzita svrbenia. Silným indikátorom choroby je tiež prehnaná citlivosť pokožky a jej náchylnosť na zápaly.

Ďalším príznakom chorej pečene je zmena farby pokožky, jav, keď pokožka začne nadobúdať žltý odtieň. Pokožka sa sfarbuje dožlta, ak pečeň v dôsledku ochorenia neuvoľňuje z tela toxické látky, následkom čoho sa farbivo bilirubín, ktoré spôsobuje zmenu zafarbenia, pokožky, začne hromadiť. Chronická únava, nedostatok energie, malátnosť či pocity extrémnej slabosti môžu byť tiež príznakmi problémov s pečeňou.

CHOROBY PEČENE

Pečeňové choroby sú delené podľa dvoch faktorov, príčiny a účinku na pečeň. Príčinami pečeňových chorôb rozumieme infekcie, poranenia, liekové a toxické poškodenie, autoimunitné procesy alebo genetické defekty. Medzi najčastejšie choroby pečene patria:

• Hepatitídy - Existujú dve hlavné formy. V prvom prípade dochádza k rýchlemu rozvoju zápalu (akútna hepatitída), v druhom k pomalému rozvoju zápalu a poškodenia pečene (chronická hepatitída). Hoci ju môže vyvolať čokoľvek, najčastejšie je spôsobená infekciou jedným z niekoľkých vírusov infekčnej hepatitídy.
  • Steatóza pečene - Pečeňová steatóza vedie k zväčšeniu pečene, k jej bolestivosti a k abnormálnym pečeňovým funkciám. Najčastejšou príčinou je nadmerná konzumácia alkoholu. Steatóza je prvotne reverzibilná, čo znamená, že sa dá odvrátiť a pečeň nebude trvalo poškodená. No pri pretrvávaní pôsobenia negatívnych faktorov dochádza k ireverzibilným zmenám, čiže k nezvratnému poškodeniu.
  • Cirhóza - Akákoľvek príčina vedúca k chronickému poškodzovaniu pečene môže viesť k cirhóze. Tá je charakterizovaná bunkovým odumieraním a zjazvením. Cirhóza pečene je chronickým procesom, pri ktorom väzivové tkanivo postupne nahrádza zdravé bunky pečene. Toto progresívne ochorenie sa rozvíja pomaly a mnoho rokov.
  • Rakovina pečene - Rakovina pečene je zhubným nádorovým ochorením. Ochorenie môže byť primárne, čo znamená, že pochádza z buniek a tkaniva z pečene, a sekundárne, ktoré je zapríčinené metastázovaním z iných častí tela, najčastejšie z tráviacej sústavy. Najčastejším typom rakoviny pečene je hepatocelulárny karcinóm, nádor, ktorý vychádza z pečeňových buniek.

PODPORA ZDRAVIA PEČENE

Pestrec mariánsky, nazývaný aj bodliak mliečny, je rastlinou pochádzajúcou z oblasti Stredomoria a používa sa už od 1. storočia nášho letopočtu. Podporuje nielen zdravie pečene, ale aj trávenie a imunitu.

Dôležitou zložkou pestreca mariánskeho je látka silymarín, ktorá je známa svojimi antioxidačnými a detoxikačnými účinkami. Silymarín prispieva k ochrane buniek a tkanív pred oxidačným poškodením, podporuje zdravie a detoxikáciu pečene a čistí organizmus. Vysoký obsah silymarínu má výživový doplnok Silymax. Silymax obsahuje vysoko kvalitný extrakt zo semien štandardizovaný na silymarín a ponúka intenzívnu ochranu pečene s antioxidačným a detoxikačným účinkom. Vhodný je aj na dlhodobé užívanie. Tento kvalitný výživový doplnok Silymax je od výrobcu s GMP certifikátom. Certifikát GMP je doklad, ktorý potvrdzuje, že daný výrobca spĺňa prísne kritériá uplatňované pri výrobe a kontrole liečiv. Tým Walmark zaručuje, že vami vybraný výživový doplnok bol vyrobený v prísne regulovaných výrobných podmienkach a môžete si byť istí jeho kvalitou a zložením. Na našich výživových doplnkoch nájdete logo GMP na obale.