Ako zvládnuť vianočné sviatky bez kíl navyše

Ako zvládnuť vianočné sviatky bez kíl navyše

Publikované: 16.12.2019

Zobrazenie: 10

Za dverami sú Vianoce a k tým sa okrem vianočnej pohody viaže tiež veľa dobrého jedla, ktorému sa len ťažko odoláva. Často sa upokojujeme tým, že nabrané kilá po Novom roku zhodíme. Bohužiaľ pravda je taká, že ľahko nabrané kilá sa len veľmi ťažko zhadzujú. Po Vianociach potom mnohé čaká smutný pohľad na váhu alebo výčitky svedomia v márnej snahe dopnúť nohavice. Aby vás nič z toho nepostihlo, prinášame zopár praktických rád, ako zvládnuť vianočné sviatky bez kíl navyše a zbytočných výčitiek.

Ako sa stravovať cez Vianoce

Typické vianočné pokrmy nie je nutné z vianočného jedálnička vypúšťať, pretože Vianoce bez vanilkových rožtekov a vyprážaného kapra si nemožno predstaviť. Zamyslieť by sme sa mali predovšetkým nad konzumovaným množstvom. Aj cez Vianoce je potrebné dodržiavať určité stravovacie návyky. Základom je pravidelnosť. Jedlo by malo byť rozdelené do 4-5 malých porcií a samozrejmosťou je dodržiavanie pitného režimu. Aj počas vianočných sviatkov, ktoré lákajú k maškrteniu a leňošeniu pred televíziou, je nutné dodržiavať denný energetický limit, na ktorý je telo zvyknuté. Ak si dáme vanilkové rožteky, je nutné ubrať na desiatej či večeri, prípadne ich nahradiť ovocím popoludní či zeleninou večer. Pokiaľ si vianočné maškrtenie nie sme schopní odpustiť, mali by sme zvýšiť energetický výdaj, napr. častejšími prechádzkami.
 

Vyhnite sa prejedaniu

Hneď na začiatku je dôležité zdôrazniť, že prejedanie telu neprospieva nielen cez Vianoce, ale počas celého roka. Prejedanie znamená, že prijímame abnormálne množstvo jedla, a to aj vtedy, kedy vôbec nemáme pocit hladu. Prejedanie môže viesť k mnohým zažívacím ťažkostiam. Prvé sústa si vychutnáme, ale často pokračujeme v jedle len zo zotrvačnosti.
 

Malé porcie a pomaly

Ak chceme ochutnať viac vianočných dobrôt, jedzme po menších porciách a predovšetkým pomaly. Jedlo si čo najviac vychutnávajme. Ak zjeme jedlo príliš rýchlo, žalúdok ani nestihne poslať informácie do mozgu, že sme niečo jedli a my máme pocit hladu, aj keď už sme najedení. Čím dlhšie teda jeme, tým skôr budeme mať pocit sýtosti.
 

Namiesto kvantity kvalita

Existujú takí, ktorí každoročne pečú dvadsať druhov cukroviniek. A naozaj je to nutné? Samozrejme, že nie je. Skúsme to tento rok len s piatimi druhmi, a aj tak prežijeme pohodové Vianoce. Pri pečení a varení je lepšie sa vyhnúť lacným a nezdravým surovinám. Veľa nezdravých a lacných surovín možno nahradiť. Klasickú pšeničnú múku nahradíme múkou bezlepkovou, cukor medom alebo použijeme xylitol (brezový cukor). A klasický zemiakový šalát je oveľa zdravší bez majonézy, len s jogurtom a horčicou. V stravovaní nejde o kvantitu, ale o kvalitu, pretože len tak budeme telu dodávať prospešné živiny.
 

Vianočné dobroty neustále na dosah

Ak budeme mať cukrovinky a iné vianočné dobroty neustále na očiach, bude pre nás oveľa ťažšie im odolať. Na tanierik je preto lepšie dať len pár kúskov, ktoré chceme za deň zjesť. Najhoršie je neustále zobanie vždy, keď ideme okolo. Na plné misy, ktoré sú neustále k dispozícii, je lepšie rovno zabudnúť, pretože celodenné ujedanie sa tiež počíta. Myslime na to, že ľahko nabratých kíl sa budeme neskôr ťažko zbavovať.
 

Nezabúdajme na pohyb

Doprajme si pohyb, pretože tak môžeme kompenzovať zvýšený energetický príjem. Navyše taká vianočná prechádzka s rodinou poteší nielen telo, ale aj dušu. Po rodinnej prechádzke si oddych pri televíznej rozprávke vychutnáme viac, než keby sme pri televízii preležali celý deň.
 

Na štedrovečernej večeri si pochutnajme bez výčitiek

Na štedrovečernej večeri si pochutnajme bez výčitiek a naplánujme si preto zvýšený kalorický príjem. Nie je nutné raz za rok vyprážaného kapra nahrádzať, pretože po ňom určite nepriberieme. Ak by sme ale týmto štýlom jedli celé Vianoce, kilá navyše nás neminú.
 

Ako sa zbaviť pocitov prejedenia

Ak sme prejedení, najlepšie je dať si kúsok jablka. Jablká obsahujú pektín, ktorý pomáha zľahnúť plnému žalúdku. Po pár minútach nepríjemný pocit plnosti prejde. Úľavu prinesú tiež bylinkové čaje. Výborný pri prejedení je mätový, harmančekový, medovkový alebo horký čierny čaj. Čaje obsahujú látky podporujúce trávenie, a navyše telo dostane tekutiny, v ktorých sa bude potrava lepšie tráviť. Účinná je aj lyžica jablčného octu, pridaná do pohára s vlažnou vodou alebo šťava z polovice citróna zmiešaná s vodou. Na podporu črevnej mikroflóry sú odporúčané výživové doplnky. Rad Biopron® ponúka probiotické produkty na každodennú starostlivosť o črevnú mikroflóru. Na podporu správneho zažívania a podporu vitality a energie
je určený výživový doplnok Chlorella Japan FORTE z radu Naturline. Chlorella Japan podporuje očistu tela, detoxikáciu a pomáha chrániť pečeň pred pôsobením škodlivých látok a pomáha tiež udržiavať normálnu hladinu cukru a cholesterolu v krvi.

 
Z radu Naturline sa starajú o vaše zdravie výživové doplnky
Vianoce, sviatky pokoja a pohody
03.12.2019

Vianoce, sviatky pokoja a pohody

Aj vaše deti píšu listy Ježiškovi? A vy, ako rodičia sa určite snažíte detská želanie plniť, pretože nie je nič krajšie ako vidieť v detských očiach radosť. Vianoce by však nemali byť len o zháňaní darčekov, upratovaní a zhone, aby všetko bolo dokonale pripravené. Vianoce by mali byť predovšetkým sviatky pokoja a pohody, prežité s tými, ktorých máme radi.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 628
Tradičné Vianoce v Slovenskej republike
22.12.2019

Tradičné Vianoce v Slovenskej republike

Oj, ty Štedrý večeri, ty tajomný sviatku, čože komu dobrého nesvieš na pamiatku? Hospodári štedrovku, kravám po výslužke, kohútovi cesnaku, hrachu jeho družke. Ovocnému stromu od večera kosti, zlatúšky má na stene, tomu, kto sa posti. Karel Jaromír Erben, Štedrý večer (Kytica)

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 157