Ako zabrániť opakujúcim sa oparom na perách
Publikované: 15.03.2020
Zobrazenie: 15579
Až 80 % dospelej populácie niekedy v živote čelilo bolestivým a nepríjemným oparom. Najčastejším miestom, kde človeka opary trápia, sú pery. Ak však vírus v tele raz máme, už sa ho nezbavíme. Vírus oparu v organizme zostáva navždy prítomný a často sa objavuje opakovane, keď to najmenej čakáme. Tipy, ako možno oparom predísť a ako sa ich čo najskôr zbaviť, vám prinášame.
Za oparom sa skrýva nejedno ochorenie
Opar čiže herpes je nákazlivé ochorenie, ktoré spôsobuje vírus Herpes simplex. Vírus herpes simplex sa prejavuje drobnými pľuzgieriky a delí sa na HSV 1, ktorý sa objavuje najmä na perách, a HSV 2, ktorý je zodpovedný za genitálny opar. Medzi opary patria aj vírus varicella zoster spôsobujúci známy pásový opar a vírus EVB spôsobujúci infekčnú mononukleózu.
Vírus oparu v sebe nesie až 98 % populácie
Opary na perách sú veľmi časté a veľmi ľahko rozpoznateľné. Objavujú sa ako pľuzgieriky či hrbolčeky okolo pier a úst. Vírus spôsobujúci opary v sebe nesie až 98 % populácie. Vírus je veľmi nákazlivý a ak je človek infikovaný, je nositeľom vírusu po celý život. Väčšina nakazených sa stretla s vírusom v detstve bez toho, aby sa opar prejavil. U mnohých ľudí zostáva vírus neaktívny, ale u niektorých sa prejavuje ako opakovaná infekcia práve ako nákazlivý opar na perách.
Režimové opatrenia pri výskyte oparov
Herpes simplex vírus spôsobuje vírusovú infekciu, ktorá sa prenáša priamym kontaktom, preto je dôležité dodržiavať niekoľko režimových opatrení.
- Nedotýkajte sa svojho oparu. Ak tak urobíte, nezabudnite si okamžite umyť ruky. Opar je vysoko nákazlivý počas celého cyklu, obzvlášť v štádiu pľuzgierikov.
- Udržujte kožu v čistote. Po umytí pleti či nanášaní make-upu si dôkladne umyte ruky.
- Zabudnite na bozkávanie, pretože inak vírus odovzdáte partnerovi a nejde len o bozkávanie na pery, ale aj na iné časti tela (genitálie, oči).
- Nepožičiavajte si veci, ako sú rúže, balzamy na pery, príbory, poháre, uteráky apod. Vírus sa prenáša nielen priamym kontaktom, ale šíri sa aj všetkým, čo bolo v kontakte so slinami chorého.
Priebeh oparu
Opar je nákazlivý ešte predtým, než sa prejaví na perách, a je pre človeka viditeľný. Prvými príznakmi oparu sú brnenie, pálenie či svrbenie na perách. Postihnuté miesto potom sčervenie a objavia sa drobné pľuzgieriky, ktoré sa naplnia vodou. Voda sa neskôr zakalí, pľuzgierik praskne, začne vysychať a objaví sa chrasta. Tento proces trvá 7 až 10 dní.
Zastavte šírenie vírusu ešte predtým, než sa objaví
Nenechajte sa oparom oklamať a začnite ho liečiť už vo fáze, kedy nie je na pere vidieť. Aby neboli nakazení vaši blízki, prestaňte sa s nimi bozkávať a objímať. To platí najmä u tých, ktorí sú náchylní k infekciám (deti, tehotné ženy, chorí). Inkubačná doba oparu je 2-6 dní. Ak máte podozrenie na opar, aplikujte na svrbiace miesto antivírusové prípravky vo forme voľne predajných mastí. Antivírusové prípravky sú účinné, ak sú aplikované ešte pred objavením sa pľuzgierikov.
Podporte svoju obranyschopnosť „céčkom“
Revitalizáciu organizmu je vhodné podporiť tiež
zdravou stravou, dostatkom spánku a odpočinkom. Jedným z odporúčaní je tiež zvýšiť príjem vitamínu C, ktorý prispieva k udržaniu normálnej funkcie
imunitného systému. Opary sa totiž vyskytujú predovšetkým v období, kedy je imunita oslabená. Využite buď prírodné zdroje bohaté na vitamíny C (paprika, citrusy) alebo doplňte jedálniček
výživovými doplnkami, napr.
Herba-C RAPID s vysokou dávkou vitamínu C na
podporu imunitného systému či obľúbeným
Megacéčkom. Ak opar nezmizne do dvoch týždňov, navštívte lekára, ktorý môže v závažných prípadoch predpísať antivirotiká.
Babské rady bez záruky
Ak nemáte práve po ruke masť na opary, skúste niektorú z babských rád. Medzi časté rady patrí potierať postihnuté miesto strúčikom cesnaku alebo šťavou z cibule, pôsobiace ako dezinfekcia. Hojivé účinky sú pripisované medu. Odporúčané sú tiež obklady z medovky. Známe je použitie jedlej sódy, ktorá je zmiešaná s prevarenou vodou tak, aby sa utvorila kaša, a tou je postihnuté miesto potierané. Zubná pasta, ktorou sú opary natierané, opar síce nevylieči, ale postihnuté miesto vysuší. Prikladať možno i navlhčený sáčok čierneho čaju. A posledným obľúbeným tipom je aplikácia jogurtu so živými kultúrami, ktorým sa maže postihnuté miesto niekoľkokrát denne. Jogurt pomáha proti svrbeniu a vďaka aktívnym mikroorganizmom urýchli proces hojenia.