Ako sa správnu detoxikáciu, zásady a tipy

Ako sa správnu detoxikáciu, zásady a tipy

Publikované: 12.03.2020

Zobrazenie: 1791

Očista čriev je základom každej detoxikácie organizmu. Je to proces, vďaka ktorému sa zažívací trakt zbaví nahromadených škodlivín a zároveň je tiež prevenciou mnohých zdravotných problémov, a to nielen zažívacích. Detoxikácia čriev je podmienkou úspešnej očisty ďalších orgánov. Škodlivé látky obmedzujú správne fungovanie organizmu a negatívne pôsobia nielen na telo, ale aj na psychiku. Ako sa úspešne detoxikovať a aké zásady je potrebné dodržiavať sa dočítate v našom článku.

Zdravé črevázákladom zdravia

Črevá odrážajú náš životný štýl a stravovacie návyky. Črevá sú dlhé niekoľko metrov a ich vnútorná plocha je okolo tristo metrov štvorcových. Nie je žiadnym prekvapením, že sú tak najväčším orgánom nášho tela. V stenách čriev sa nachádza až 80 % imunitného systému, a preto majú čreva zásadný vplyv na mnohé ochorenia. Črevá majú zásadný význam pre funkciu tráviacej sústavy, pretože tu dochádza k spracovaniu potravy. Potrava môže zostať v črevách dni, týždne, ale dokonca aj roky a škodliviny z hnijúce potravy uloženej v črevách intoxikujú celý organizmus.
 

Keď hrubé črevo nefunguje správne

Ak dôjde k tomu, že sa v hrubom čreve hromadia odpadové produkty, dochádza k neskorému vyprázdňovaniu alebo je vyprázdňovanie obmedzené, hrubé črevo namiesto toho, aby toxíny odstraňovalo, ich začne absorbovať. To sa u chorého prejaví nadúvaním, zápchou, plynatosťou, ale aj pribúdaním na váhe, bolesťami hlavy, bolesťami chrbta, hemoroidmi, únavou a mnohými ďalšími chronickými ochoreniami. Odborníci preto odporúčajú, aby sme sa v rámci detoxikácie najskôr zamerali práve na očistu hrubého čreva a až potom detoxikovali ďalšie orgány.
 

Za problémy s hrubým črevom si často môžeme sami

Medzi najčastejšie príčiny ochorenia hrubého čreva patrí zlé stravovanie (extrémne solené a korenené jedlá, biela múka, cukry, údeniny, alkohol, vyprážané pokrmy apod.). Na vine sú ale aj chemicky upravované potraviny a nadmerný príjem živočíšnych bielkovín a mliečnych výrobkov. Samozrejme je potrebné spomenúť nedostatok vlákniny v potrave, prekyslenie organizmu, nedostatočný pitný režim, nepravidelné stravovanie, nedostatok pohybu a stres.
 

10 zásad úspešnej detoxikácie organizmu a tiež očisty čriev:


1.      Jedálniček by mal obsahovať zvýšený prísun vlákniny, možno ho obohatiť aj o antioxidanty.
2.      Obmedzte sladkosti, pečivo z bielej múky, mliečne výrobky, červené mäso, údeniny, solené a korenené pokrmy, chemicky upravované potraviny.
3.      Vyvarujte sa alkoholu a fajčeniu.
4.      Dodržujte pitný režim.
5.      Jedzte pravidelne.
6.      Snažte sa vyvarovať stresu a doprajte si relaxáciu.
7.      Do svojich denných aktivít zaraďte pravidelnú dávku pohybu.
8.      Podporte detoxikáciu organizmu výživovými doplnkami (napr. DetoxElixeer MAX, 14 - denná detoxikačná kúra obsahujúca komplex bylín a vlákninu so živými mikroorganizmami).
 

Domáce tipy na očistu čriev

  • Citrusy sú ideálnym pomocníkom na očistu čriev. Detoxikačné vlastnosti má ale plod ako celok, len šťava nestačí. K detoxikácii sa odporúča dať si cca 2 hodiny po poslednom jedle jeden olúpaný citrus (citrón, grapefruit), ktorý v prípade pravidelnej konzumácie odstráni z čriev usadeniny a parazity.
 
  • Bylinky sú zázračným detoxikačným prostriedkom. Namiesto citróna použite odvar z harmančeka, ľubovníkový alebo ľanový olej.
 
  • Svojimi blahodarnými účinkami sú známe aj byliny a koreniny. Medzi tie najznámejšie patria cesnak, čierne korenie, koriander, škorica a zázvor. Cesnak okrem detoxikačných účinkov priaznivo reguluje krvný tlak a pomáha chrániť pečeň.
 
  • Čerstvá jablčná šťava je jedným z najlepších prostriedkov na očistu hrubého čreva. Jej pravidelné pitie má pozitívny vplyv na peristaltiku (pohyby) čriev, pomáha odbúravať toxíny a zlepšuje zdravotný stav tráviaceho systému a pečene.
 
  • Ľanové semienka sú zdrojom omega-3 mastných kyselín, antioxidantov a vlákniny. V hrubom čreve absorbujú vodu a pomáhajú pri odstraňovaní toxínov a hlienu.
 
  • Zázvor znižuje nadúvanie, podporuje sekréciu tráviacich štiav a stimuluje trávenie.
 
  • Čerstvé zeleninové šťavy obsahujú vitamíny, minerály, aminokyseliny a enzým chlorofyl, ktorý pomáha odstrániť toxíny.
Jarný detox s rozumom
12.05.2021

Jarný detox s rozumom

Na začiatku jari sa na nás zo všetkých strán valia zaručené tipy, ako na jarnú detoxikáciu organizmu. Jarný detox v podobe prísnej diéty a hladovania organizmu v žiadnom prípade však neprospieva. Na to, aby sa človek cítil dobre, a to nielen na jar, stačí zdravé stravovanie, dostatok pohybu a odpočinku a dostatok životného optimizmu.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 4046
Povianočný detox alebo späť vo forme
27.12.2019

Povianočný detox alebo späť vo forme

Počas vianočných sviatkov si doprajeme všetko, na čo máme chuť. Výdatné jedlo, nedostatok pohybu a k tomu neresti v podobe alkoholu a fajčenia, sú po sviatkoch na tele poznať. Niet divu, že sa tak cítime unavení, vyčerpaní, s pocitom ťažkosti a neustále plného žalúdka. Povianočný detox nie je o tom zhodiť kilá, ale o tom, cítiť sa opäť dobre. Cieľom detoxikácie je naštartovať telo a vylúčiť z tela škodliviny. Očistu organizmu môžeme telu dopriať kedykoľvek, keď sa chceme cítiť lepšie. A ak neviete ako na to, inšpirujte sa našimi tipmi.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 248
Top 10 potravín na detoxikáciu tela
19.12.2019

Top 10 potravín na detoxikáciu tela

Problémy so zažívaním sú v dôsledku nezdravého životného štýlu čoraz častejším problémom. Mnohí z nás určite počuli o detoxikácii organizmu, pojmu používanom najmä v prírodnej medicíne. Detoxikáciou sa rozumie celková očista organizmu od telu škodlivých látok. Škodlivými látkami sú myslené ako vplyvy z prostredia, tak i napríklad nevhodná strava. Pri detoxikácii je odporúčané konzumovať niektoré potraviny, ktoré tento očistný proces podporujú. Ktoré potraviny to sú, sa dozviete v našom článku.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 10858