Ako rozpoznať ochorenie obličiek

Publikované: 30.01.2020

Chorými obličkami trpia mnohí z nás, ale nie každý o ochorení obličiek vie. Ochorenie obličiek je zákerné v tom, že chorého väčšinou nič nebolí. O to ťažšie je tieto komplikácie rozpoznať. Chorý často, bohužiaľ, vyhľadá lekára neskoro. Včasná diagnostika môže obličky vyliečiť alebo priebeh choroby zmierniť. Na vyšetrenie obličiek sa používajú rôzne, väčšinou bezbolestné metódy, ktoré podajú rýchly výsledok o stave obličiek. Aké symptómy by nás mali varovať a viesť k lekárovi?

Ochorenie obličiek

Hlavnou funkciou obličiek je zbavovať krv odpadových látok, udržiavať vnútorné prostredie a regulovať objem vody v organizme. Ak je funkcia obličiek dlhodobo znížená, jedná sa o chronickú nedostatočnosť obličiek, ktorá môže prejsť až do chronického zlyhania funkcie obličiek, kedy je riešením len dialýza alebo transplantácia. Príčin zlyhania obličiek je veľa. Ochorenie obličiek sa môže týkať každého, ale vyššie riziko je u ľudí nad 50 rokov, u diabetikov, ľudí s nadváhou, fajčiarov a u tých, v ktorých rodine sa ochorenie obličiek už vyskytlo.

Porucha funkcie obličiek v dôsledku iných ochorení

Zhoršenie funkcie obličiek môže byť zapríčinené mnohými inými ochoreniami. Na druhej strane je nutné si uvedomiť, že tieto ochorenia nemusia nutne znamenať tiež poškodenie funkcie obličiek. Najčastejšie sa hovorí o cukrovke (diabetes mellitus), vysokom krvnom tlaku a skleróze ciev, zápaloch neinfekčného pôvodu, infekcii močových ciest, dlhodobom užívaní liekov na bolesť (analgetík) a malígnych ochoreniach.

Príznaky možného ochorenia obličiek

Pacienti často nemusia pozorovať žiadne ťažkosti, ale ak sa vyskytnú niektoré z uvedených príznakov, mali by vyhľadať lekára. Najčastejšie sa jedná o:

• priberanie na hmotnosti v dôsledku zadržiavania tekutín v tele (opuchy tváre, očných viečok, predkolenia),
  • bolesť v bedrovej oblasti, predovšetkým ak je sprevádzaná teplotou alebo zmenou farby moču,
  • tvorba peny v moči (ako dôsledok vylučovania bielkoviny do moču), tmavý moč (červený, červenohnedý, ružový), veľké množstvo moču (hlavne v noci); malé množstvo moču (menej ako 0,5 litra denne signalizuje poškodenie funkcie obličiek),
  • svalová slabosť, strata chuti do jedla, svalové kŕče,
  • zápach z úst v dôsledku hromadenia dusíkatých splodín vrátane amoniaku,
  • suchá koža vďaka hromadeniu toxínov v tele, koža svrbí, je začervenaná, trpí akné a vyrážkami.

Liečba závisí od príčiny

Ochorenie obličiek je liečené podľa príčiny, ktorá chronickú nedostatočnosť funkcie obličiek spôsobila a koľko obličkového tkaniva je vďaka tomu nefunkčné. Zničené obličkové tkanivo bohužiaľ nemožno obnoviť, a preto je chronická nedostatočnosť obličiek nevratný stav. Liečba sa vždy snaží príčinu odstrániť, aby nedochádzalo k ďalšiemu poškodzovaniu obličiek. Ak príčinu odstrániť nie je možné alebo príčina nie je známa, je nutné ochrániť zostávajúcu funkciu obličiek na čo najdlhšie. Lekár (nefrológ) pacientovi naordinuje špeciálnu diétu a lieky na zastavenie alebo oddialenie ďalšieho zhoršovania funkcie obličiek. Liečba umožní oddialiť náhradu obličiek aj o niekoľko rokov.

Podporiť správnu funkciu močových ciest a tým aj funkciu obličiek môžu tiež niektoré výživové doplnky. Rad produktov Urinal® od Idelyn je odborníkom na komplexnú starostlivosť o močové cesty a vylučovacie funkcie. Novinka Urinal Nefro cieli práve na obličky, a vďaka extraktu z olivového lístia a ihlice tŕnistej prispieva k správnej funkcii obličiek a vylučovaniu toxínov. Produkty Urinal pomáhajú udržať správnu funkciu močových ciest a ich zdravie.

Rad Urinal ponúka široké spektrum výživových doplnkov na starostlivosť o močové cesty.
Podporiť zdravie môžete s

Omega-3 mastné kyseliny môžu posilniť zdravie obličiek u diabetikov
09.04.2010

Omega-3 mastné kyseliny môžu posilniť zdravie obličiek u diabetikov

Omega-3 mastné kyseliny predstavujú potenciálny prínos pre skupinu obyvateľstva so zvýšeným rizikom ochorenia obličiek.

Ako sa lieči zápal močových ciest
15.05.2016

Ako sa lieči zápal močových ciest

Musíte si poradiť so zápalom močových ciest a netušíte ako? Ako prebieha jeho liečba? Pripravili sme pre vás prehľad, ktorý vám túto problematiku objasní.

Aké látky pomáhajú pri zápale močových ciest
24.05.2016

Aké látky pomáhajú pri zápale močových ciest

Zápal močového mechúra postihuje častejšie ženy než mužov, a to pre odlišné anatomické stavby močového ústrojenstva. V Českej republike prekonalo niekedy zápal močových ciest 70 percent žien a 15 percentám sa zápaly opakovane vracajú.