Ako na zaľahnuté uši?
Publikované: 11.06.2021
Zobrazenie: 221702
Pocit zaľahnutého ucha pozná každý. V uchu pociťujeme tlak, praskanie, bolesť či horšie počujeme. Zaľahnuté ucho sa často objavuje ako následok nádchy. Existuje veľa babských rád, ako si so zaľahnutým uchom poradiť. Niekedy postačí poskočiť na jednej nohe, ale inokedy sa nevyhneme vyšetreniu na ORL a antibiotikám. Záleží na príčine zaľahnutia.
Za zaľahnutým uchom môže byť aj nadmerné čistenie
Zmena tlaku vzduchu, voda, nádcha, veľké množstvo ušného mazu, to všetko môže pocit zaľahnutého ucha spôsobiť. Často ide o následok nadmerného čistenia ucha, zápalu stredného ucha či potápania. Bohužiaľ ale existujú aj vážnejšie príčiny ako napr. rakovina nosohltanu apod. Preto je v prípade dlhodobého či bolestivého pocitu zaľahnutia lepšie vyhľadať lekára.
Niekedy stačí poskočiť, inokedy je potrebné vyhľadať lekára
Než sa budeme snažiť pocitu zaľahnutého ucha zbaviť, musíme hľadať príčinu ťažkostí. V prípade vody v uchu stačí poskakovať na jednej nohe s hlavou naklonenou na poškodenú stranu. Voda po chvíli vytečie a máme vyhrané. Proti ľahkému zaľahnutiu pomôže zívanie či žuvanie, pretože tým sa otvára Eustachova trubica a vyrovnáva tlak na obidvoch stranách bubienka. Ak nepoznáte príčinu, navštívte ale radšej odborníka.
Do lietadla žuvačku
Ak sa chystáte na dovolenku lietadlom, buďte na možné zaľahnutie ucha pripravení. Zaľahnuté ucho od nádchy možno ťažko ovplyvniť, ale na palube lietadla áno. Zásadné je, že do lietadla nepatria chorý so zápalom horných dýchacích ciest. V prípade nádchy je lepšie let odložiť, inak hrozia okrem zaľahnutia tiež silné bolesti. Najmä pri pristávaní, kedy je ucho zaľahnutím najviac ohrozené, sa odporúča preventívne žuť či zívať.
Zaľahnuté ucho od nádchy
Ak vám zaľahlo ucho, vtedy keď máte nádchu, je dosť možné, že je práve nádcha na vine. Skúste problém riešiť, ako u bežného zaľahnutia ucha. Zívajte, žujte a prehltnite a súčasne dodržujte liečbu nádchy. Odporúča sa užívať vitamíny, dostatok tekutín, rovnako ako pri bolesti ucha používať nosové kvapky a spreje na zníženie opuchu sliznice.
Babské rady na zaľahnuté ucho
Naše babičky na zaľahnuté ucho používali kvapky olivového oleja telesnej teploty, ktoré aplikovali do ucha. Po cca 10 minútach ich nechali vytiecť von. Vyskúšať môžete aj teplé obklady z harmančeka povareného v mlieku, ktoré sa prikladajú na ucho i za neho. Pozor však na ťažkosti spôsobené zápalom stredného ucha. V takom prípade aplikujte iba studené obklady, samozrejme po konzultácii s lekárom.
Zamerané na imunitu
Základom prevencie nielen nádchy, ale aj mnohých ďalších ochorení, ktoré môžu ucho ohroziť, je predovšetkým silná imunita, ktorú najlepšie podporíte zdravou životosprávou. Pohyb na čerstvom vzduchu, primerané otužovanie, dostatok spánku a odpočinku, pestrá a vyvážená strava s dostatkom vitamínov a minerálov (predovšetkým vitamín C, A, selén a zinok). Vitamíny a minerály nájdete aj vo výživových doplnkoch, ktoré je vhodné konzumovať po celý rok. Vitamín C a zinok obsahuje napr. Spektrum Imunita na prirodzenú obranyschopnosť tela. Navyše je Spektrum Imunita obohatený o komplex Imunactiv®, ktorý obsahuje betaglukán, bioflavonoidy, vitamín C a zinok. Rovnako tak je ale dôležitý aj vitamín D na správne fungovanie imunitného systému. Vitamín D a zinok, okrem radu ďalších vitamínov a minerálov, obsahuje výživový doplnok Vápnik, horčík, zinok FORTE. Vhodný najmä pre seniorov, ľudí dlhodobo pripútaných na lôžko alebo počas rekonvalescencie, kedy býva imunita často oslabená.