Ako na upchatý nos

Ako na upchatý nos

Publikované: 08.02.2020

Zobrazenie: 22964

Pocit upchatého nosa zažil zaručene každý. Upchatý nos nás dokáže potrápiť najmä v súvislosti s prechladnutím a nádchou. Za upchatým nosom môžu byť ale aj alergia, nosové polypy apod. Kým nie je odhalená príčina, mnohí z nás sa uchyľuje k obľúbeným a ľahko dostupným nosovým kvapkám. Časté používanie nosových kvapiek ale vedie k nadmernému vysušovaniu nosovej sliznice, a preto sa nesmie užívať dlhodobo. Čo s tým? Jediné riešenie je nájsť príčinu a nasadiť vhodnú liečbu.

Upchatý nos najčastejšie v dôsledku prechladnutia a nádchy

Nachladnutie a nádcha bývajú najmä v chladných mesiacoch najčastejšími príčinami upchatého nosa. K upchatiu nosa dochádza vplyvom opuchu nosovej sliznice, čo je spôsobené lokálne prebiehajúcim zápalom. V prípade nádchy je možné používať kvapky a spreje do nosa na zmenšenie opuchu sliznice.
 

Nosové kvapky áno, ale s mierou

Odborníci zdôrazňujú nepoužívať kvapky dlhšiu dobu, pretože pri dlhodobom užívaní a následnom vysadení dôjde práve k toľko nepríjemnému upchatiu nosa. Všetko potom vedie k tomu, že si od kvapiek vybudujeme závislosť. Sliznica sa totiž zdurí za kratší a kratší čas, čo nás núti k stále častejšej aplikácii kvapiek, pretože len to nám prinesie úľavu. Bezpečná doba používania kvapiek do nosa je 5 až 7 dní. Výnimkou sú morské vody, ktoré sú vhodné na dennú starostlivosť o nos.
 

Nosové polypy ako možná príčina upchatého nosa

Nosové polypy sú výrastky nosovej sliznice, ktoré sa vytvárajú na strope nosných dierok a rastú smerom dovnútra, čím nos nepríjemne upchávajú. Nosové polypy sú častou komplikáciou napr. u chorých s alergickou nádchou či astmou. Liečba spočíva v nasadení kortikoidov v spreji, prípadne dôjde k operatívnemu odstráneniu, ktorého nevýhodou je možnosť znovuobjavenie polypov.
 

Od alergickej nádchy si v zime odpočinieme

S upchatým nosom v dôsledku alergickej nádchy sa počas chladných mesiacov príliš nestretneme. Ide o ochorenie prejavujúce sa dlhodobo upchatým nosom od jari do jesene, kedy kvitnú rastliny. Príznaky alergickej nádchy sú zmierňované antihistaminikami, liekmi na liečbu alergie.
 

Následky upchatého nosa väčšinou nebývajú vážne

O tom, že pocit upchatého nosa je veľmi nepríjemný, je zbytočné hovoriť. Otázkou je, či existujú rizikové faktory, ktoré možno ovplyvniť a upchatému nosu sa vyhnúť. Pravdepodobnosť upchatého nosa nastáva, ak sa človek podchladí, má oslabenú imunitu, trpí alergiou, astmou apod. Najčastejšími následkami upchatého nosa sú bolesti hlavy a chrápanie.
 

Najlepšou liečbou je "vyležať to"

Ak bojujete s upchatým nosom a nachladnutím, vedzte, že najlepšou liečbou je "vyležať to". Súčasne je odporúčané zvlhčovať nosovú sliznicu a používať spreje či nosové kvapky, avšak nie dlhšie ako 5 dní. Počas nachladnutí je vhodné zásobiť telo vitamínmi, prípadne zaradiť do jedálnička výživové doplnky na podporu imunity a dýchacích ciest.

Z našej ponuky odporúčame rad Sinulan, ktorá poskytuje výživové doplnky na efektívnu starostlivosť o dýchacie cesty a nosové spreje na liečbu nádchy pre deti i dospelých.
 

Babské rady na upchatý nos

Vývar, nech je slepačí alebo kurací, je liek, len musí byť silný. Čím dlhšie sa vývar varí, tým lepšie. Šálka horúceho vývaru má posilňujúce účinky a stúpajúca para uvoľní aj upchatý nos.

Parný kúpeľ na uvoľnenie nosa i mysle s aromatickým olejom, soľou alebo bylinkami dokáže uvoľniť nielen upchatý nos, ale aj myseľ.

Chren účinne spustí začínajúcu nádchu. Možno ho tiež nastrúhať a zmiešať s dvoma lyžičkami medu a užívať 3x denne po jednej lyžičke.

Zázračný eukalyptový olej nakvapkáme do aróma lampy alebo do teplého kúpeľa a výsledky pocítime už za pár minút.

Babské ucho čiže šalvia lekárska dokáže s upchatým nosom zázraky vďaka svojim silným antibakteriálnym účinkom. Zo šalvie môžeme pripraviť odvar, ktorý možno ako piť, tak ním pomocou vaty nos pravidelne vytierať.

Pri nachladnutí je nutný dostatok tekutín, najlepšie bylinkových čajov, napr. harmančekového. Harmanček má protizápalové účinky a ak ho po miernom vychladnutí osladíme medom, jeho dezinfekčný účinok sa zvyšuje. Je výborný nielen na pitie, ale aj na inhalovanie k uvoľneniu upchatého nosa.
 
Na podporu imunity v období zvýšeného výskytu prechladnutí z ponuky Walmark odporúčame tiež 
Účinná prevencia proti nádche a prechladnutiu
17.06.2018

Účinná prevencia proti nádche a prechladnutiu

Čo nevidieť je tu leto, to však ešte neznamená, že sa ráno nemôžeme prebudiť s upchatým nosom, bolesťou v hrdle alebo kašľom. Pokiaľ sa chcete týmto ťažkostiam, ktoré bývajú dvojnásobne nepríjemné práve v najteplejšom období roka, vyhnúť, začnite sa už teraz starať o svoju imunitu, ktorá je najlepšou prevenciou. Vo finále je to totiž naša odolnosť, ktorá rozhodne, či nás nádcha alebo prechladnutie dostanú. 

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 736