Baktérie v močových cestách útočia
Publikované: 02.04.2014
Zobrazenie: 5192
Termín infekcia močových ciest je možné používať pre viaceré klinické stavy: od bezpríznakovej prítomnosti baktérií v močových cestách až po závažnú infekciu obličiek.
Je to jedna z najčastejších príčin návštevy praktického lekára a spoločne s respiračnými infekciami patria k najčastejším zápalovým ochoreniam, ktoré sa v priebehu života vyskytujú u žien i u mužov.
Ženy trpia infekciami močových ciest častejšie, je to dané anatomickými pomermi, väčšinou ide o infekcie dolných močových ciest – močovej rúry (uretritída) a močového mechúra (cystitída). U mužov sú to aj infekcie nadsemeníkov, semeníkov a prostaty.
Medzi dospelými vo veku 20-50 rokov sú infekcie močových ciest 50-krát častejšie u žien! Tento pomer sa však mení v neprospech mužov po päťdesiatke – pre stúpajúci počet ochorení prostaty. V novorodeneckom veku je výskyt častejší u chlapcov, pretože majú častejšie vrodené vývojové chyby močovo-pohlavného systému. V školskom veku sa už infekcie močových ciest vyskytujú asi 10-krát častejšie u dievčat.
Na svete sa každoročne diagnostikuje až 150 miliónov infekcií močových ciest. Predstavujú závažný zdravotný problém najmä pre rizikových pacientov. Hlavným cieľom liečby by malo byť vyliečenie a prevencia vzniku komplikácií. A samozrejme, prevencia recidív, čiže opakovania ochorenia.
INFOGRAFIKY
Prevencia opakujúcich sa uroinfekcií
- imunomodulačná liečba
- extrakty brusníc
- probiotiká
- zvýšený príjem tekutín
- časté močenie v 2-3 hodinových intervaloch
- močenie pred a po pohlavnom styku
- antibiotická profylaxia má byť v rozsahu 6-12 mesiacov
- efektívnejší účinok je, ak sa aplikuje večerná dávka antibiotika
- zmena antibiotika každé tri mesiace – vyhnúť sa rezistencii na anbitiotiká
Príznaky zápalu močového mechúra
- pálenie pri močení
- časté močenie
- nutkanie na močenie
- bolesť v podbrušku
- zakalený, zapáchajúci moč
- mierne zvýšená teplota
- krv v moči
www.urinal.sk