Zápal pľúc nepozná žarty – nepleťte si ho s chrípkou!
Publikované: 24.05.2018
Zobrazenie: 9956
Trápi vás kašeľ, horúčka, bolesť hlavy či nevoľnosť? Cítite doslova každý sval v tele a chvíľami máte pocit, ako by ste práve zdolali Mount Everest? Môže ísť len o bežné príznaky chrípky.
Podobné prejavy však môžu poukazovať aj na niečo oveľa závažnejšie – zápal pľúc, čiže pneumóniu. Ak sa k ťažkostiam pridá aj silná dýchavičnosť, na nič nečakajte a okamžite choďte na pohotovosť.
Infekčný zápal pľúc je akútne zápalové ochorenie spôsobené baktériami, vírusmi alebo plesňami. Zápal môže postihnúť jednu alebo obidve strany pľúc, v ktorých sa hromadí tekutina (klinicky sa prejaví ako čerstvý infiltrát na röntgenovom snímku pľúc). Tým dochádza k obmedzeniu krvného prietoku zasiahnutou oblasťou a poklesu hladiny kyslíka v krvi. Mnoho ľudí napriek tomu túto chorobu stále podceňuje v pevnej viere, že zápal pľúc sa dá ľahko vyliečiť antibiotikami. To je síce pravda, skutočné nebezpečenstvo však číha v podobe vážnych zdravotných komplikácií, ktoré môžu v niektorých prípadoch skončiť aj fatálne.
Vyššie riziko hrozí chorým a seniorom
Telo sa totiž snaží zachovať prietok krvi životne dôležitými orgánmi (napr. srdce alebo mozog), avšak na úkor ostatných tkanív. Tento stav môže potom viesť k výraznej hypotenzii, obličkovému zlyhaniu a nevratnému poškodeniu obličiek, zápalu pohrudnice (pleuritída), bakteriémii (prienik baktérií do krvného obehu), akútnemu respiračnému zlyhaniu, pri ktorom nastáva náhla porucha výmeny plynov a pacient sa ocitá v ohrození života, ale aj k zápalu mozgových blán (meningitída), pokiaľ infekcia napadne mozgové obaly. Situácia, keď sa organizmu nedostáva kyslík, predstavuje veľké riziko hlavne pre deti a seniorov, chorých a oslabených pacientov.
Ideálna prevencia je dobre fungujúca imunita
Pri rozvoji zápalu hrá významnú rolu stav imunitného systému. Nákaza sa môže prenášať vzduchom (kvapôčkovou infekciou) alebo telesným kontaktom. Preto treba (predovšetkým u starších ľudí a osôb s oslabenou imunitou) dodržovať niektoré preventívne opatrenia – presne v duchu myšlienky: predchádzať chorobe je vždy lepšie, než ju liečiť. Pred invazívnou formou infekcie, keď baktérie prenikajú do krvného obehu, chráni očkovanie proti pneumokokovým nákazám. V tejto súvislosti odborníci odporúčajú aj očkovanie proti chrípke, ktorá zápalu pľúc často predchádza ako primárna infekcia.
Samozrejmosťou je vyhýbanie sa kontaktu s chorými osobami (v období chrípkových epidémií aj obmedzenie pobytu v priestoroch, kde je viac ľudí), dôsledná hygiena, pravidelná starostlivosť o chrup (zubné kazy a zapálené ďasná sú bránou, ktorou baktérie prenikajú do tela) a v neposlednom rade podpora celkovej imunity: pohyb na čerstvom vzduchu, pestrá a vyvážená strava s dostatkom vitamínov, dostatočný pitný režim, kvalitný spánok, otužovanie, pravidelná relaxácia a vyhýbanie sa stresovým situáciám.
Ak sa chcete aktívne starať o svoju odolnosť, môžete využiť aj kvalitné výživové doplnky, ktoré váš organizmus zásobia prospešnými látkami potrebnými na podporu imunity a zdravia dýchacích ciest. Patrí medzi ne predovšetkým vitamín D (až 50 % populácie ho prijíma v nedostatočnom množstve), selén, ktorý pomáha odstraňovať z tela voľné radikály a hrá zásadnú úlohu v správnom fungovaní imunity (podobne ako vitamín C), ako aj účinné bylinné extrakty z echinacey, pelargónie, kurkumy a čiernej bazy. Tieto prípravky si môžete voľne kúpiť lekárňach a e-shopoch.