Imunitu treba podporovať  aj v lete!

Imunitu treba podporovať aj v lete!

Publikované: 15.05.2018

Zobrazenie: 50

O imunite sa najčastejšie hovorí v chladných mesiacoch, keď za oknom zúri nevľúdne počasie a vzduchom poletujú bacily.

Málokto však myslí na to, že obranyschopnosť treba podporovať aj v lete. Rôzne nástrahy totiž na nás číhajú aj počas slnečných dní, napríklad prudké striedanie teplôt alebo klimatizácia. Keď sa však o svoje zdravie staráte po celý rok, chrípky a virózy, ktoré sa objavujú hlavne na jeseň, vás tak ľahko nedostanú...

Ako na to? Nehľadajte v tom žiadnu zložitosť. Tie najlepšie a najúčinnejšie opatrenia sú zároveň tie najjednoduchšie: zdravá strava, pravidelný pohyb, kvalitný spánok a odpočinok.

Jedzte čerstvé ovocie a zeleninu
V lete je všade dostatok čerstvých plodov, tak to využite. Šťavnaté ovocie a krehká zeleninka v horúcich dňoch vynikajúco osviežia. Môžete si z nich vyrobiť aj čerstvú mixovanú šťavu (smoothie), dodáte tak telu vitamíny, minerály, antioxidanty a tak prospešnú vlákninu, ktorá v našich črevách funguje ako veľmi účinná kefa. A ako asi viete, práve tu sa nachádza prevažná väčšina imunitných buniek. Inak povedané – zdravé črevo rovná sa dobrá imunita.

Neseďte doma a pretiahnite si telo
Pekné počasie nás doslova ťahá von. Využite to a hýbte sa! Pobyt na čerstvom vzduchu a pravidelná fyzická aktivita sú pre telo hotovým elixírom zdravia. Vyjdite si na bicykli alebo korčuliach, choďte si zabehať, zaplávať alebo trebárs zahrať tenis, zoberte paličky a vyrazte na prechádzku. V lete máte toľko možností! Keď budete venovať športu aspoň 30 minút denne, podporíte svoju imunitu na celý zvyšok roka.

S klimatizáciou zachádzajte opatrne
Poznáte to. Vonku je horko na odpadnutie, ale sotva vstúpite do kancelárie, už automaticky siahate po svetri. Na teplotný rozdiel, ktorý často činí aj 10 alebo až 15°C, telo nedokáže v takej krátkej chvíli primerane reagovať. K oslabeniu odolnosti prispieva aj veľmi suchý vzduch, ktorý oslabuje sliznice dýchacích ciest a robí ich citlivejšími na nežiaduce mikroorganizmy. Nie teda div, že dlhodobý pobyt v klimatizovaných priestoroch prináša so sebou zvýšené riziko nachladnutia, bakteriálnych a vírusových ochorení. Rovnako zákerná je klimatizácia v aute a v ďalších dopravných prostriedkoch. Ako sa tomuto nebezpečenstvu vyhnúť? Keď už používate klimatizáciu, dbajte na to, aby rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou bol maximálne 5 – 7°C (ak je teda vonku 33°C, nastavte na termostate aspoň 26°C).

Pite vodu bez ľadu a bylinkové čaje
Najmä počas letných mesiacov treba bezpodmienečne dodržiavať pitný režim. Sladké limonády, hutné ovocné džúsy a rôzne smotanové koktaily sa však nepočítajú. Tým by ste svojej imunite dvakrát neprospeli. Na pokrytie denného množstva tekutín si bohato vystačíte s čistou neperlivou vodou, ideálne bez ľadu! Kvôli lepšej chuti môžete do nej pridať niekoľko plátkov citróna či pomaranča alebo kúsok uhorky. Vhodné sú aj zelené a rôzne bylinkové čaje (napríklad šalviový, mätový, medovkový).

Choďte sa vyhriať do sauny 
Sauna v lete? Nezmysel! Keď je vonku horko na odpadnutie, prečo by sme sa mali ešte prehrievať? Tak znejú obvyklé argumenty odporcov letného saunovania. To však prináša so sebou celý rad výhod. Po prvé zlepšuje telesnú termoreguláciu. Ak budete saunu navštevovať pravidelne, časom budete lepšie zvládať teploty, pri ktorých sa druhí sotva vlečú, a zlepší sa aj vaša schopnosť reagovať na prechody z tepla do zimy, čo zároveň podporí váš imunitný systém. Pobyt v saune tiež regeneruje unavené svaly a kĺby, takže je ideálnym doplnkom k letným športovým aktivitám. A v neposlednom rade prispieva aj k väčšej psychickej pohode a odbúrava stres, ktorý, ako je známe, veľmi úzko súvisí s imunitou. 

Na podporu odolnosti môžete využiť aj kvalitné výživové doplnky s obsahom látok, ktoré napomáhajú správnemu fungovaniu imunitného systému (vitamíny C, D, selén, zinok, kyselina listová) a podporujú zdravie dýchacích ciest (echinacea, kurkuma, čierna baza, šípky a pod.). A deťom môžete zaobstarať lahodné multivitamínové doplnky v podobe cmúľacích tabliet, želatínových cukríkov alebo chutných sirupov v lákavých ovocných príchutiach. Všetky tieto prípravky zoženiete voľne v lekárňach alebo e-shopoch.