Únava u detí a čo ju spôsobuje

Únava u detí a čo ju spôsobuje

Publikované: 27.03.2018

Zobrazenie: 6262

Mnohí rodičia si zhlboka oddýchnu, keď svojho anjelika uložia večer do postieľky. Nie div, niektoré deti sú ako z divokých vajec, chvíľku neposedia a dávajú nám dospelým poriadne zabrať. 

Môže sa však stať, že aj ten najväčší neposedník náhle stratí energiu a namiesto obvyklého vyvádzania sa schúli na pohovke pred televíziou. Pokiaľ sa takéto situácie opakujú často, treba začať pátrať po príčine tejto náhlej pasivity.

Únavové stavy sa objavujú napríklad u školákov a predškolákov po nástupe do školy či škôlky. Neznáme prostredie, každodenný pobyt v kolektíve, iný režim ako ten, na ktorý boli doposiaľ zvyknutí – to všetko pre nich znamená veľký stres, s ktorým idú ruka v ruke oslabená imunita a nedostatok energie. Tento problém býva však vo väčšine prípadov iba prechodný a časom sa sám upraví.

Doprajte im priestor...

Niektoré deti sú dnes doslova zavalené rôznymi záujmovými aktivitami, do ktorých ich nútia rodičia v úprimnej viere, že pre svoje deti robia to najlepšie, čo môžu. Majú totiž pocit, že na to, aby sa ich potomok zdarne rozvíjal, treba ho neustále niečím baviť, vzdelávať a zamestnávať. To je omyl. Dieťa – rovnako ako dospelý človek – potrebuje priestor a pokoj, kde môže „len byť“ a nič nerobiť, alebo sa baviť podľa seba.

... ale nedovoľte, aby sa nudili

Vhodný však nie je ani opačný extrém – teda situácia, keď je príčinou únavy nuda. Pokiaľ sa dieťa nemá doma čím zabaviť a chýba mu dostatok zdravého pohybu, môže sa nakoniec uchýliť k spánku alebo pasívnemu sledovaniu televízie. V takomto prípade sa ponúka jediné riešenie – prebudiť potomka z letargie a „vyhnať ho“ na ihrisko, prípadne vymyslieť pre neho iné fyzické aktivity, ktorých by ste sa mali zúčastniť aj vy alebo ďalšie deti.

Večer ich zažeňte do postele

Mnoho detí býva unavených preto, že málo spia. Faktom je, že zahnať malých krikľúňov do postele s úderom dvadsiatej hodiny vyžaduje často nadľudské sily. Dôslednosť a trpezlivosť sa však v tomto ohľade mnohonásobne vyplatia. Unavené deti bývajú podráždené a protivné a aj najmenšia maličkosť môže u nich spustiť nepríjemný hysterický výstup. Deti, ktoré dobre spia, dosahujú aj oveľa lepšie výsledky v škole, ich chovanie je menej problémové a celkovo sú vo väčšej psychickej pohode. Dostatok spánku je však dôležitý predovšetkým pre správny vývoj a rast. Iba pre predstavu: dvojročné dieťa by malo spať 11 – 14 hodín denne, troj- až päťročné dieťa 10 – 13 hodín, šesť- až dvanásťročné dieťa 9 – 12 hodín a teenager 8 – 10 hodín. Pred spaním nie je tiež dobré zbytočne sa rozptyľovať. Váš potomok by rozhodne nemal zaspávať pri televízii alebo s tabletom v ruke.

Navyknite ich na pestrú stravu

Dieťa, ktoré rastie, potrebuje optimálne množstvo živín, ktoré sú potrebné pre zdravý telesný i duševný vývoj. Do jedálneho lístka treba zaradiť hlavne potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny (mäso, morské plody, kvalitné rastlinné oleje, semienka, orechy, maslo, avokádo), ďalej potraviny, ktoré obsahujú komplexné sacharidy (koreňová zelenina, ovocie, celozrnná ryža, pohanka, ovsené vločky), ako aj strukoviny (červená šošovica, cícer, adzuki fazuľa a pod.). Pozor na rôzne alternatívne výživové smery (vegetariánstvo, vegánstvo, raw). Tie sú dnes síce veľmi populárne, ale môžu mať negatívny vplyv na zdravie detí.

Starajte sa komplexne o ich vitalitu

K podpore celkovej kondície a odolnosti prispievajú aj živiny, ako je zinok, selén, kyselina listová, železo či niektoré vitamíny skupiny B. V období, ktoré kladie na imunitný systém zvýšené nároky, je vhodné pridať aj extrakty z osvedčených bylín, ktoré sa na podporu imunity tradične používajú už po stáročia (napríklad rakytník, čierna baza alebo šípky). Ak chcete komplexne podporiť vitalitu a zdravý rozvoj svojich detí, môžete využiť kvalitné multivitamínové výživové doplnky v podobe cmúľacích tabliet, želatínových cukríkov alebo lahodných sirupov v atraktívnych ovocných príchutiach. Voľne ich dostanete kúpiť v lekárňach alebo e-shopoch.