Dobré trávenie - pol zdravia, a to aj na jar

Dobré trávenie - pol zdravia, a to aj na jar

Publikované: 25.03.2018

Zobrazenie: 61

O jari sa hovorí, že je to najkrajšie obdobie v roku. Neplatí to však vždy. Príroda po zimnom spánku začína byť aktívna. 

Čerstvé zelené výhonky prvých rastlín osviežujú sivastú krajinu, sem tam sa objaví aj kvet bledule, krókusa či snežienky, ktorý poteší a rozžiari našu myseľ. Vyššie teploty a slnko nás lákajú odhodiť kabáty a šály a vyraziť do prírody. Toto obdobie je však spojené aj s výskytom nachladnutia, zvýšenou únavou a niekedy dokonca aj so zmenami nálad.

Mädlíte si ruky a hovoríte si, že keď ste celú zimu prežili bez chorôb, teraz vám už nič nehrozí? Je predsa jar, teplo a slniečko... Bohužiaľ, opak je pravdou. Najmä začiatok jari býva pre virózy ideálnym obdobím. Naše telo je často po dlhej zime vyčerpané. Absencia slnečného svitu vyčerpáva zásoby vitamínu D a to je často spojené s oslabenou imunitou i zlou náladou. Nedostatok čerstvej zeleniny, ktorá v zimnom období nebýva nijako chutná ani dostupná, spôsobuje i nedostatok ďalších vitamínov, ako aj horšie trávenie. Pokiaľ sme v zime museli navyše užívať antibiotiká alebo nás postihla črevná chrípka, je teraz vhodné obnoviť črevnú rovnováhu, aby sme si mohli s ľahkosťou užiť jar.

Priateľské baktérie sú v čreve doma

Črevnú mikroflóru tvorí 400 – 500 druhov baktérií, ktoré dosahujú astronomický počet 1014 (keby ste ich odvážili, vyšlo by vám zhruba 1,5 kilogramu). Tieto baktérie prirodzene kolonizujú, teda osídľujú a pokrývajú črevnú sliznicu. Črevná sliznica sa tak dokáže prirodzene chrániť proti preniknutiu nežiaducich mikroorganizmov. Priateľské baktérie produkujú aj látky, ktorými chránia samy seba. Toto prostredie je však prirodzene nepriaznivé aj pre cudzorodé organizmy, ktoré na črevnú sliznicu nepatria. K prirodzenému osídleniu črevnej mikroflóry dochádza iba vtedy, keď majú baktérie vhodné životné podmienky, ktoré vedú k dostatočnej kolonizácii.

Črevnú mikroflóru oslabuje nevhodná strava

Problém je v tom, že našu črevnú mikroflóru narušuje celý rad nežiaducich vplyvov – v prvom rade strava s minimálnym obsahom vlákniny, zato však plná jednoduchých cukrov (sladkosti, sladené nápoje, džúsy, pečivo, ale aj priemyslovo vyrábané potraviny ako instantné polievky, omáčky alebo rôzne dochucovadlá, ktoré navyše obsahujú umelé príchute, konzervačné látky, syntetické sladidlá a množstvo ďalších „lahôdok“). Nie div, že konzumácia takýchto potravín zdraviu našich čriev ani v najmenšom neprospieva. Veľký vplyv na priateľské baktérie majú aj antibiotiká, ktoré – ako už vyplýva zo samotného názvu „anti-bios“ – pôsobia proti všetkému živému, a nedokážu selektívne rozlíšiť, ktoré baktérie v tele majú zostať a ktoré treba zlikvidovať.

Rovnováhu môžete obnoviť užívaním probiotík

Stav črevnej mikroflóry nepriaznivo ovplyvňujú aj ďalšie faktory, ako je fajčenie, popíjanie alkoholu, hormonálne zmeny, vyšší vek, prekonané choroby a v nemalej miere aj stres. Je preto dobré obnoviť kolónie črevnej mikroflóry užívaním probiotík – živých mikroorganizmov, ktoré sú prirodzenou súčasťou mikrobiálneho osídlenia každého zdravého jedinca.
Probiotiká môžeme dodať telu bežnou stravou (jogurt, kefír, kvasená kapusta, tempeh, miso, kombucha, kimčchi, tradičný cmar) alebo pomocou výživových doplnkov, ktoré voľne dostanete kúpiť v lekárňach a e-shopoch. Súčasťou týchto prípravkov by mali byť aj fruktooligosacharidy, ktoré slúžia ako potrava a zdroj energie pre „priateľské“ baktérie. Sú zdrojom živín pre mikroflóru v hrubom čreve a umožňujú baktériám rýchlejšie osídľovať sliznicu tráviaceho traktu.

Vyberajte kvalitné produkty s vysokým obsahom živých baktérií, aspoň 9 miliárd CFU (mikroorganizmov tvoriacich kolónie). A pretože probiotické baktérie sú citlivé na vlhkosť, je vhodné, ak sú balené jednotlivo do blistrov alebo vrecúšok, ktoré dokážu zabezpečiť ich maximálnu aktivitu až na mieste určenia.