Prečo mi píska v ušiach?

Prečo mi píska v ušiach?

Publikované: 19.03.2018

Zobrazenie: 33781

Tinitus je pre lekára stále tak trochu záhadou. Existuje síce celý rad možných „vinníkov“, presná príčina vzniku tohto ochorenia však nie je dosiaľ úplne jasná. 

S pískaním, hučaním alebo šumením v uchu sa stretáva až 30 % ľudí starších ako 65 rokov, rovnakým príznakom však čelia aj oveľa mladší pacienti. Napriek tomu, že vo väčšine prípadov nejde o závažný problém, tinitus dokáže byť veľmi obťažujúci. 

Slovo „tinitus“ je odvodené z latinského výrazu tinniere – zvoniť. Zdroj tohto zvuku však nepochádza z okolitého prostredia a človek ho vníma buď jedným, alebo obidvoma ušami. Niekedy pacienti tvrdia, že im hučí v celej hlave a nedokážu tento pocit bližšie špecifikovať.

Najčastejšie spúšťače ochorenia

Za vznikom tinitu môže stáť mnoho rizikových faktorov – napríklad metabolické poruchy, ako je cukrovka, zvýšená hladina krvných tukov alebo nesprávna funkcia štítnej žľazy. Z neurologických porúch sú to choroby krčnej chrbtice, nedostatočné prekrvenie mozgu, roztrúsená skleróza, stavy po zápale mozgových blán a rôzne úrazy hlavy a krku. Rozvoj tinitu môžu ovplyvniť aj srdcovo-cievne choroby (vysoký krvný tlak, ateroskleróza), zubné problémy (postihnutie čeľustného kĺbu, poruchy skusu a postavenie zubov atď.) a, samozrejme, väčšina ušných chorôb (zápaly stredného ucha, nepriechodnosť sluchovej trubice, Menièrova choroba sprevádzaná poruchou rovnováhy tekutín vo vnútornom uchu a i.).

K spúšťačom patria niekedy aj psychické ochorenia včítane úzkostných a depresívnych stavov, ale taktiež limská borelióza či rôzne vírusové, bakteriálne a parazitické choroby.

Tinitus zhoršuje psychické napätie

Priebeh tinitu môže ďalej zhoršovať psychické napätie, častý stres, ale aj extrémna fyzická námaha alebo nutnosť nadmerného sústredenia (napríklad pri športe alebo dlhom riadení automobilu). Skrátka všetky situácie, v ktorých je človek výrazne pod tlakom. Zaujímavý pohľad ponúka psychosomatika, ktorá tento problém interpretuje nasledujúcim spôsobom: ak máme problémy so sluchom, znamená to, že určité veci nechceme počuť, prípadne odmietame niekoho počúvať (väčšinou z okruhu svojich najbližších).

Ťažkosti sa nedajú odstrániť, iba zmierniť

Lieky, ktoré by tinitus dokázali spoľahlivo odstrániť, medicína zatiaľ k dispozícii nemá. Existujú však liečebné metódy, ktoré môžu prispieť k zmierneniu nepríjemných šelestov – počínajúc podávaním liekov na podporu krvného obehu, ktoré zvyšujú prietok krvi vo vnútornom uchu, cez kyslíkovú terapiu a fyzioterapiu až po liečbu nízko výkonným laserom. Podpornou metódou pri liečbe tinitu je aj počúvanie terapeutických nahrávok, ktoré pomáhajú prekryť nepríjemné zvuky tinitu, umožňujú lepšie zvládnuť stres a zlepšujú kvalitu spánku, ktorá býva u pacientov s tinitom často výrazne narušená.

Dôležité je správne prekrvenie

Záujem vedcov pri výskume súvislostí tinitu sa zameral aj na správne prekrvenie vnútorného ucha. Ginkgo biloba (ginko dvojlaločné) je najstarší strom na planéte obsahujúci jedinečný komplex flavonoidov, terpénov a organických kyselín, súhrnne nazývaný ginkgolides, ktorý nenájdete v žiadnej inej rastline. Ginkgo biloba má výrazné antioxidačné účinky, podporuje periférnu mikrocirkuláciu krvi (predovšetkým v oblasti mozgu, očí a uší), má vplyv na kognitívne funkcie, medzi ktoré patrí pamäť, koncentrácia, a podporuje aj duševnú pohodu.

V lekárňach a e-shopoch si môžete voľne zakúpiť výživové doplnky s vysoko kvalitným extraktom z ginkga biloba, a to v kombinácii s ďalšími látkami (napr. horčík alebo DMAE – dimethylaminoethanol).