Cez sviatky pečeň trpela. Dostaňte ju znovu do formy!

Cez sviatky pečeň trpela. Dostaňte ju znovu do formy!

Publikované: 24.01.2018

Zobrazenie: 10

Firemné večierky, stretnutia s rodinou, posedenia s priateľmi, prechádzky mestom s vareným vínom v ruke... A ako čerešnička na torte poriadny silvestrovský mejdan. Nie div, že po takomto maratóne vaša pečeň trpí. Vynahraďte jej to novoročnou očistou.

V tom vám najlepšie pomôže pestrec mariánsky. Tento okrasný bodliak obsahuje komplex liečivých látok súhrnne nazývaných silymarín, ktorý podporuje samočistiacu schopnosť pečene, obnovuje poškodené pečeňové tkanivo, podporuje trávenie a tvorbu žlče.

Počas detoxu vynechajte tučné jedlá

Aby pestrec mohol naplno prejaviť svoje blahodarné účinky, užívajte ho vždy niekoľko týždňov, a to napríklad formou čaju zo semien, ktoré kúpite v lekárni. Na to, aby sa správne vylúhovali, ich však musíte najprv rozdrviť. Čajovú lyžičku drvených semien potom prelejte ¼ litrom vriacej vody a nechajte 10 – 20 minút odstáť. Čaj preceďte a pite horúci po malých dúškoch dvakrát denne na lačný žalúdok – približne pol hodiny pred obedom a večer pred spaním (v priebehu tejto očistnej kúry sa vyvarujte alkoholu, syntetických liekov a príliš mastných potravín).


Zvoliť môžete aj pohodlnejší variant v podobe výživového doplnku s vysokým obsahom čistého a kvalitného extraktu zo semien pestreca. Kúpite ho voľne v lekárňach alebo v e-shope.

Zaraďte čo najviac zásaditých potravín

Činnosť pečene podporíte aj konzumáciou zásaditej zeleniny (kel, žerucha, brokolica, zeler, cibuľa, rukola, čakanka, valeriánka poľná (poľníček), artičoky a ďalšie). Do jedálneho lístka je ďalej vhodné zaradiť limetky, grapefruit, strukoviny, rôzne olejnaté semienka, panenské rastlinné oleje, vlašské a lieskové orechy alebo morské ryby (losos, sardinky). Z korenín potom mätu, kurkumu, šalviu, rozmarín, semená kôpru a rímskej rasce.

Odborníci na prírodnú medicínu odporúčajú aj tzv. medovú vodu: 250 ml vody 10 minút povarte, nechajte trochu vychladnúť, ochuťte dvomi lyžičkami limetkovej šťavy a lyžičkou domáceho medu. Pite nalačno každé ráno.