Med a rakytník – spojenci vašej imunity

Med a rakytník – spojenci vašej imunity

Publikované: 21.01.2018

Zobrazenie: 697

Väčšina ľudí okolo vás smrká a kašle, v práci zaľahla polovica vašich kolegov a vy nemáte ďaleko k tomu, aby ste ich nasledovali... Najvyšší čas siahnuť po osvedčených prírodných prostriedkoch.

To, že med lieči, je známe odnepamäti. Dať si čaj s medom je asi to prvé, čo vás napadne, keď bojujete s prechladnutím. Med má však vynikajúce účinky aj pri vonkajšom použití. Ak sa chcete v zime vyhnúť chrípke, zájdite si aspoň dvakrát do mesiaca na medovú masáž.

Med uvoľní z organizmu toxíny

Med má jednu úžasnú vlastnosť – dokáže z tela vytiahnuť nahromadené škodliviny, a to doslova. Ako to prebieha v praxi? Vyzlečiete sa do pol tela a uložíte sa na ležadlo bruchom dolu. Masér vám na chrbát nanesie vrstvičku príjemne teplého tekutého medu, ktorý potom špeciálnou technikou namasíruje do pokožky pozdĺž chrbtice. Už po niekoľkých minútach pocítite, že sa med stáva lepkavejším. Navyše získava aj iný odtieň. To je známka toho, že sa z tela začínajú uvoľňovať toxíny.

Rozprúdi lymfu a posilní nervy

Celá procedúra sa dvakrát až trikrát opakuje. Masér vám vždy očistí chrbát a nanesie čerstvý med, ktorý postupne úplne zmení svoju farbu i konzistenciu. Väčšinou sa premení na špinavú sivú hmotu pripomínajúcu mäkkú žuvačku, čo je dôkaz, že masáž bola účinná. Vo vnútri sa totiž nachádzajú jedy a škodliviny, ktorých sa zbavilo vaše telo. Napríklad u silných fajčiarov med takmer sčernie. U ľudí, ktorí často užívajú antibiotiká, naopak úplne zbelie. Medová masáž pôsobí ako perfektná detoxikačná kúra, ktorá posilní imunitu, lymfatický a nervový systém a podporí krvný obeh.

Rakytník – prírodný multivitamín

Vedeli ste, že jedna bobuľka rakytníka obsahuje dennú dávku vitamínu C? Práve dostatok „céčka“ je nevyhnutnou podmienkou správne fungujúcej imunity. A to nie je všetko. Malé oranžové guľôčky sú doslova nabité bioaktívnymi látkami (vedci ich tu identifikovali asi 200 druhov). Jedny z najvýznamnejších sú omega mastné kyseliny, ktoré sú nevyhnutné pre činnosť mozgu, očí i srdca.

Plody rakytníka ďalej obsahujú spektrum 17 vitamínov, čo im suverénne zabezpečuje najvyššie pozície v tabuľkách nutričných hodnôt. Rakytník sa dá užívať v mnohých podobách: ako čaj, bylinný ocot a med, likér, sirup, pretlak, džem, kompót atď. V lekárni či v e-shope si tiež môžete vybrať niektorý z výživových doplnkov s kvalitným a vysokým obsahom extraktu z rakytníka.

Zaujímavosti o rakytníku

- v Rusku sa traduje ľudová múdrosť, že po rakytníku majú kone lesklú srsť a ľudia jasný zrak;
- odoláva mrazom až do mínus 22 °C, ale holomráz ho môže zahubiť;
- v Česku bol prvýkrát vysadený v roku 1835 v Kráľovskej zvernici (Stromovka);
- viac než 90 % svetovej zásoby rakytníka sa nachádza v Číne;
- rakytníkové drevo sa používalo na výrobu fajok a biliardových gúľ.