Rozhovor s primárom MUDr. Jánem Boženským o detskej imunite

Rozhovor s primárom MUDr. Jánem Boženským o detskej imunite

Publikované: 21.08.2016

Zobrazenie: 265

Rodičia musia prijať fakt, že sa imunitný systém detí učí správne fungovať a v určitom období budú ich deti častejšie choré. Čítajte zaujímavý rozhovor s primárom MUDr. Janem Boženským.

Primár MUDr. Jan BoženskýJeseň je náročné obdobie nielen pre dospelých, ale predovšetkým pre deti. Sychravé počasie a prechod z prázdnin do škôl a škôlok dáva veľký priestor pre šírenie viróz a prechladnutie. Je potrebné si uvedomiť, že je normálnym javom, keď deti ochorejú. Dá sa týmto stavom predchádzať a posilniť detskú imunitu? Za ako dlho je dobré poslať dieťa späť do kolektívu? Vyriešia všetko antibiotiká? Všetko sa dozviete v našom novom rozhovore.

Na naše otázky odpovedal MUDr. Jan Boženský, primár Detského oddelenia Vítkovickej nemocnice a.s. a my mu za jeho odpovede ďakujeme.

Ako najlepšie pripraviť dieťa na vstup do škôlky, školy jednoducho do kolektívu po letných prázdninách?

Primár MUDr. Jan Boženský: Všeobecne možno povedať, že malé deti majú rady svoje stereotypy a náhla zmena je väčšinou vnímaná negatívne. A tak je koncom augusta potrebné prázdninový režim postupne meniť na bežný režim školského roka tak, aby pre deti nebol tento prechod výrazne stresujúci. Štatistiky ukazujú, že aj koniec prázdnin a začiatok školského roka je u detí v znamení vyššej úrazovosti, ktorá súvisí s návratom z prázdnin. Na deti číhajú mnohé nástrahy, na ktoré si počas voľných chvíľ odvykli. Takže prejsť s deťmi cestu do školy, zopakovať správanie na prechode či bezpečnú jazdu na bicykli, môže zabrániť zbytočnému pobytu v nemocnici, bolestiam a stresom. Nemenej dôležité je tiež nájsť pravidelnosť v strave, deti sú cez prázdniny zvyknuté vstávať neskôr a tak je logické, že skoré raňajky v školskom roku potom budú pre mnohých z nich veľmi ťažké. Vhodný pitný režim, dostatok zeleniny aj ovocia môže prispieť k zvýšeniu odolnosti detského organizmu po návrate do kolektívu či pri jesennej zmene počasia. Pokiaľ nie sú deti zvyknuté jesť dostatok zeleniny a ovocia, je možným riešením doplnenie niektorých vitamínov a stopových prvkov pomocou vhodných výživových doplnkov. Nie je jednoduchá univerzálna rada, ale kombinácia zdravej stravy, vhodnej pohybovej aktivity a primeraného doplnenia niektorých vitamínov môže znížiť výskyt respiračných ochorení v tomto období.

Čím sa oslabuje detská imunita?

Primár MUDr. Jan Boženský: Imunitný systém je veľmi zložitý mechanizmus, ktorý sa učí správne reagovať už od narodenia a ako každý "študent" môže mať niekedy obdobie, kedy nie je jeho výkon 100%. To ale neznamená, že sa jedná o oslabenie imunity. Veľakrát sa v praxi stretávam s názorom rodičov, že majú dieťa s oslabenou či poškodenou imunitou. Väčšinou sa jedná o deti, u ktorých došlo k nárastu bežných detských chorôb v relatívne krátkom období a nie celkom vyzretý detský imunitný systém tu záťaž nezvláda úplne na jednotku. Pokiaľ ale rodičia dajú imunitnému systému svojho dieťaťa dostatok priestoru na rekonvalescenciu, tak sa väčšinou stav upraví a vývoj dieťaťa prebieha úplne normálne a správne.

Akým spôsobom môžeme, čo by rodičia, posilňovať detskú imunitu?

Primár MUDr. Jan Boženský: Všeobecne si myslím, že vo väčšine prípadov nie je nutné imunitný systém posilňovať, je však určite nutné rešpektovať prirodzený priebeh chorôb, nechať detskému organizmu dostatok času na zotavenie a snažiť sa dodať telu dostatok všetkých potrebných živín, vitamínov i minerálov, ktoré sú nevyhnutné pre správny rast a vývoj dieťaťa.

Musí sa posilňovať imunita celoročne? Ak nie, kedy to má najväčší zmysel?

Primár MUDr. Jan Boženský: Je potrebné myslieť na zdravie a imunitu nielen v období zvýšeného výskytu vírusových ochorení, ale je oveľa lepšie na ňu myslieť (a nielen myslieť) celoročne. Vyvážený príjem živín, dostatok vitamínov a vhodný a pravidelný pohyb je najlepšou prevenciou. Je však pravdou, že v týchto rizikových obdobiach nie je určite na škodu primerane zvýšiť príjem vitamínov a to hlavne vitamínu C, teda ovocie, zeleniny či vhodných výživových doplnkov.

Stačí, keď zaistíme deťom vyváženú stravu s ovocím a zeleninou? Alebo odporúčate zvýšiť pravidelný prísun vitamínov a minerálov?

Primár MUDr. Jan Boženský: Ak sme schopní zabezpečiť dieťaťu (i sebe) dostatočný a vyvážený príjem kvalitného čerstvého ovocia a zeleniny, potom je ďalšie dodávanie vitamínov a minerálov zbytočné. Výsledky mnohých vedeckých štúdií však ukazujú, že príjem zeleniny aj ovocia je u mnohých detí viac ako nedostatočný. Tu sa ukazuje ako najvhodnejšie riešenie tento deficit prechodne preklenúť podávaním vhodného výživového doplnku, ktorý nebude obsahovať len vysoké dávky jednotlivých vitamínov či minerálov, ale ich prirodzenú kombináciu napríklad vo forme extraktov.

Aká je odporúčaná denná dávka ovocia a zeleniny pre deti?

Primár MUDr. Jan Boženský: Zelenina spolu s obilninami by mala tvoriť základ jedálnička našich detí. Pre dojčatá a batoľatá je vhodné väčšinu druhov zeleniny tepelne spracovať, a to buď varením, alebo dusením, aby ju mohli dobre stráviť a nenadúvala ich. Množstvo odporúčanej dennej dávky zeleniny závisí u detí na ich veku a hmotnosti, orientačne by sme mohli povedať, že denné množstvo zeleniny u ročného dieťaťa je asi 100 g surovej zeleniny, u batoľaťa (2 - 3 roky) je to asi 120 g surovej zeleniny a pre predškolské dieťa (4 - 6 rokov) sa odporúčaná dávka pohybuje okolo 180 g surovej zeleniny. U detí starších sa potom dávka postupne zvyšuje až na množstvo 400 g zeleniny za deň, ktoré sa odporúča aj pre dospelé osoby.

Ak je dieťa choré, má napríklad chrípku. Za ako dlho by malo ísť do škôlky či školy?

Primár MUDr. Jan Boženský: Tu by som odporučil dobu rekonvalescencie rovnako dlhú, po akú dobu choroba trvala. Jednoducho, ak bude dieťa choré týždeň, nechal by som ho mimo kolektív aj ten nasledujúci. V tomto období sa imunitný systém snaží obnoviť "svoje pôvodné schopnosti", je zraniteľnejší a dieťa (a nielen dieťa) potom môže znovu ľahšie ochorieť. Táto infekcia potom iste nie je známka porušenej imunity, ale len prirodzeného priebehu "nevhodnej rekonvalescencie" imunitného systému.

Ako dieťa môžeme chrániť pred opakovanými virózami?

Primár MUDr. Jan Boženský: Zdravá a vyvážená strava, primeraný pohyb, rešpektovanie prirodzeného priebehu choroby i potrebného času rekonvalescencie. Vhodne zvolené a primerane podávané výživové doplnky potom môžu priebeh choroby pozitívne ovplyvniť, ale určite by som nehľadal zázračnú tabletu či sirup, ktorý zabráni prirodzene sa vyskytujúcim infekciám (hlavne vírusovým) v detskom veku.

Vidíte v oslabení imunity aj to, že dieťa berie často antibiotiká?

Primár MUDr. Jan Boženský: Bežne používané antibiotiká výrazným spôsobom imunitu neoslabujú, ich opakované a neuvážené podávanie však môže viesť k narušeniu prirodzenej mikrobiálnej rovnováhy, negatívne ovplyvniť črevnú mikroflóru a následne potom aj imunitné reakcie. Podávaním vhodných a v praxi overených preparátov napr. probiotík (živých kultúr nepatogénnych mikroorganizmov) môžeme nežiaduce reakcie na antibiotickú terapiu znížiť.

Akých chýb sa rodičia najčastejšie dopúšťa, s čím sa stretávate vo svojej ordinácii?

Primár MUDr. Jan Boženský: Veľkou chybou zo strany rodičov býva vyžadovanie antibiotickej terapie pri vírusových infekciách. Rodičia v krátkej dobe navštívia niekoľkých lekárov a bohužiaľ často sú u niektorého z nich "úspešní". Ďalším problémom potom býva nedodržiavanie dostatočného času na úpravu zdravotného stavu dieťaťa po infekciách, kedy deti po poklese teploty idú do škôlky, školy či na tréning. Stále sa opakujúcou chybou je nevhodná strava vedúca k obezite a málo vhodného pohybu v prírode. Tých nevhodných vzorcov správania je ďaleko viac a asi by sme mohli popísať ešte veľa riadkov, ale na to nemáme dostatok priestoru. Snáď by som si dovolil poukázať na fajčenie rodičov a hlavne tehotných matiek, ktoré potom môže a určite zanechá na imunitnom systéme dieťaťa veľmi negatívne následky.

Čo by ste rodičom detí odporučil pre to, aby ich dieťa bolo zdravé a prečkalo obdobie končiacej zimy a skorej jari ideálne bez viróz a prechladnutí?

Primár MUDr. Jan Boženský: Trpezlivosť a pokoru. Deti boli, sú a budú choré a to nezmení žiadna zázračná pilulka, dokonca ani dnes tak moderná bezlepková strava či toľko zatracované očkovanie. Rodičia musia prijať fakt, že sa imunitný systém detí učí správne fungovať a v určitom období budú ich deti častejšie choré. Musia prijať, že je to úplne prirodzené a tieto infekcie detský imunitný systém nepoškodia. Žiadny rodič nechce počuť svoje dieťa kašľať, nerád ho vidí schvátené teplotou, ale samotný vitamín C v šumivých tabletách imunitný systém dieťaťa neochráni. Pestrá strava a vhodný pohyb je základom prevencie, vhodné množstvo výživových doplnkov, ktoré je zvolené podľa aktuálneho stavu a potrieb dieťaťa, potom môže pomôcť preklenúť rizikové ročné obdobie.

Za odpovede veľmi pekne ďakujeme.

Na otázky odpovedal MUDr. Jan Boženský, primár Detského oddelenia Vítkovickej nemocnice a.s.