Príčiny nachladnutia? Ľuďom chýba vitamín D a slnečný svit, varujú vedci.

Príčiny nachladnutia? Ľuďom chýba vitamín D a slnečný svit, varujú vedci.

Publikované: 24.10.2016

Zobrazenie: 222

Trápia vás zimné choroby? Príčinou môže byť nedostatok vitamínu D. Jeho nízka hladina ohrozuje viac ako polovicu populácie – oslabuje imunitu, súvisí s obezitou a podnecuje nádorové bujnenie.

Najdôležitejším zdrojom vitamínu D je slnko. Stačí sa vystaviť priamemu ultrafialovému žiareniu a ľudský organizmus si tento všeliek vyrobí sám. Bežný moderný človek však trávi na čerstvom vzduchu len minimum času a slnečné lúče nachytané pri okne v kancelárii sú nanič. Sklo blokuje proces výroby vitamínu D rovnako zdatne ako zatiahnutá obloha. Nedostatok vitamínu D pociťujeme predovšetkým v zimnom období, ľahko prechladneme, sme bledí a bez energie.

Podľa štúdií trpí zníženou hladinou vitamínu D v krvi až 59 percent populácie a každý štvrtý človek má jeho hodnoty extrémne nízke. V zime narušuje produkciu vitamínu D pochmúrne počasie, v lete jej bránia krémy na opaľovanie, ale aj odevy. 

Vitamín alebo hormón?

Ako látka, ktorú je ľudský organizmus schopný vyprodukovať sám, sa vitamín D radí medzi „prehormóny". Štúdie ukazujú, že pri letnom opaľovaní, keď koža iba jemne zružovie, telo vytvorí v priemere 20 000 IU vitamínu D3, čo je dávka vysoká. Telo má však mechanizmus zabraňujúci predávkovaniu. Vo chvíli, keď telo dosiahne požadovanú koncentráciu, začne stimulovať a tlmiť jeho produkciu.

Zaujímavé je, že nízkou hladinou vitamínu D trpia aj ľudia žijúci v tropických oblastiach. Čím viac melanínu má totiž daný jedinec v koži, tým menej vitamínu D metabolizuje. Pokiaľ teda máte tmavšiu pleť, mali by ste byť na slnku dlhšie, aby sa vám vitamín D vytvoril.

Potravinové zdroje vitamínu D

Zo stravy môžeme vitamín D získať iba sporadicky. Najviac je obsiahnutý v tučných rybách, ako je makrela, losos či tuniak, a to aj v konzervovanej forme. Nižšiu koncentráciu vitamínu D ponúkajú aj vaječné žĺtky. A prekvapivo aj niektoré huby pestované na dennom slnku či pod UV lampami môžu byť dobrým zdrojom vitamínu D, napríklad druhy takto pestovaných šampiňónov. 

Na imunitu, kosti i svaly

Vitamín D je pre ľudský organizmus nevyhnutný. Zabezpečuje správne vstrebávanie vápnika a fosforu, s čím súvisí celková kondícia pohybového aparátu a optimálne využívanie energie v tele (u detí, športovcov i seniorov). Podporuje:

  • zdravé kosti a zuby
  • pevné svaly
  • imunitný systém (vitamín D3 je jeho priamym aktivátorom)
  • bunkové delenie 

Bunkové delenie je proces prebiehajúci naprieč naším organizmom od samotného vzniku človeka po rast a regeneráciu tkanív. Vitamín D pomáha udržať zásadné funkcie bunkového delenia v norme. Prejavom poruchy bunkového delenia môže byť napríklad nádorové ochorenie. Ako uvádzajú početné štúdie, nedostatok vitamínu D môže teda súvisieť s výskytom rakovinotvorných buniek.

Proti zlej nálade

V súčasnej dobe sa zaoberáme otázkou, prečo je v zimnom období väčší výskyt nachladnutí. Vyzerá to tak, že chladný vzduch nie je tým silným faktorom, ale práve nedostatok slnečného žiarenia a s tým spojená nízka hladina vitamínu D. Vedci ďalej zistili, že aj osoby trpiace lupienkou, teda autoimunitným kožným ochorením, majú nízku hladinu vitamínu D v krvi rovnako ako ľudia s nadváhou. Fakt, že krásne počasie zlepšuje celkovú náladu, je všetkým dobre známy, preto nie div, že i na poli emočných výkyvov nachádzajú vedci súvislosť s nedostatkom vitamínu D.

Pár kvapiek stačí

Nakoľko je vitamín D rozpustný v tukoch, je žiaduce užívať ho s jedlom. Vďaka tekutej forme ho môžete nakvapkať do pitia alebo do jogurtu a dávku variabilne meniť, napríklad zvýšiť v zimnom období. Vitamín D sa plošne ordinuje všetkým novorodencom kvôli správnemu vývoju. Pre jeho blahodarne účinky na celkové zdravie, silné kosti a svaly možno ho však odporúčať v každom veku.